szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ez 4 Celsius-fokos globális felmelegedésnél következne be egy friss tanulmány szerint. De már akkor is nagyon rosszul járna a régió, ha sikerülne valahogy a 1,5 fokos melegedésen belül maradni.

A legrosszabb vizsgált forgatókönyv szerint gleccserei 80 százalékát is elveszítheti az évszázad végéig a világ legmagasabb hegysége.

Az International Centre for Integrated Mountain Development (ICIMOD) kedden közzétett jelentése 4,1 millió négyzetkilométeres területen vizsgálta a klímaváltozás hatásait Afganisztántól Mianmarig. Megállapították, hogy a Hindukus és a Himalája gleccserei 65 százalékkal gyorsabban olvadtak a 2010-es években, mint az azt megelőző évtizedben. Az itteni gleccserek 12 folyót táplálnak, melyeken 16 országban kétmilliárd ember ivóvíz-ellátása múlik.

Ugyanezen csoport 2019-es jelentése állapította meg, hogy ha sikerül is 1,5 Celsius-fokon belül tartani a globális felmelegedést az iparosodás előtti időszakhoz képest (az újabb kutatások szerint minden bizonnyal nem sikerül), ez a régió akkor is elveszíti gleccserei egyharmadát.

A kilátások azóta csak még zordabbak lettek, szerintük a Himalája gleccserállománya 1,5-2 fokos melegedésnél 30-50 százalékkal zsugorodik majd 2100-ra. A 3 fokos küszöb átlépésénél Nepál és Bhután gleccserei 75 százaléka olvad el, még egy fokos továbbmelegedésnél pedig 80 százalékuk.

A gleccserolvadás nemcsak azt jelenti, hogy az elején túl sok víz jön, majd pedig már nem lesz elég belőle, hanem árvizekkel, földcsuszamlásokkal, lavinákkal is jár. Így nemcsak az öntözésre és az ivásra használt víz csappan meg, de az új, fokozódó veszélyek megtorpedózhatják a hegyi turizmust is, mely nagyon komoly érvágás lenne a himalájai országoknak.

(CNN)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!