szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Földhöz hasonló nagyságú bolygóra bukkant galaxisunkban a NASA amerikai űrkutatási hivatal. A hatalmas forróság miatt viszont felszínén kizárt az élet lehetősége.

Másfél évvel indulása után a Kepler űrteleszkóp egy megdöbbentő bolygórendszert észlelt. Feltételezések szerint ehhez a rendszerhez olyan planéta is tartozik, amelynek mérete a Föld másfélszerese. A hatalmas forróság miatt viszont felszínén kizárt az élet lehetősége. A felfedezést egyelőre kérdések övezik, hiszen még meg kell vizsgálni, valóban bolygóról van-e szó. Hogy a kutatók biztosak lehessenek ebben, ki kell zárni annak lehetőségét, hogy egy másik csillag által okozott optikai csalódásról van szó - mondta el Matthew Holman, a Harvard-Smithsonian Központ asztrofizikai intézetének munkatársa. A kutatók a Science című folyóiratban számoltak be felfedezésükről.

Ez az első, több mint egy bolygóból álló rendszer, amelyet a Kepler teleszkóp fedezett fel. Két különösen forró, Szaturnusz nagyságú planétáról van szó, amelyeknek a kutatók a Kepler 9b és a Kepler 9c nevet adták. A Kepler 9 nevű csillag körül keringenek. A Naphoz hasonló égitest kétezer fényévnyi távolságra van a Földtől. Holman szerint a harmadik, egyelőre még nem azonosított objektum, amely valószínűleg egy Földhöz hasonló planéta, olyan közel kering a csillaghoz, hogy a felszínén uralkodó hőség mindenféle élet lehetőségét kizárja. 

 A Kepler tavaly indult nagyszabású felfedezőútra, hogy naprendszerünkön kívül egy "második Földet" találjon. Az űrteleszkóp legalább három és fél év alatt több mint százezer csillagot fog szemrevételezni a Tejútrendszerben - olyan szilárd felszínű bolygót keres, amelyen adottak az élet feltételei. Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) kedden közölte a hírt, hogy csillagászok a Földtől 127 fényévnyi távolságra az eddigi legtöbb bolygóval rendelkező távoli naprendszert fedezték fel. A HD 10180 nevű csillag körül legalább öt, de a feltételezések szerint inkább hét planéta kering. A mi naprendszerünkhöz nyolc bolygó tartozik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Bolygótalálkozó a júliusi égbolton

Utoljára az ezredforduló körüli években sorakozott fel több fényes bolygó az esti égbolton: most júliusban a Merkúr, Vénusz, Mars és a Szaturnusz képez 50 fok hosszú égi láncot, amelyhez július 13-16. között a Hold is csatlakozik.