Ha ezt az üzenetet dobja fel egy weboldal, akkor lesz ám igazi baj, ha rákattint

Amikor egy weboldalon az az üzenet tűnik fel, hogy az ön számítógépe vírusos, de pár kattintással helyreállíthatja, akkor nagyon valószínű, hogy éppen az a pár kattintás sodorja majd bajba. A legújabb módszer a megszokott kiberbűnözői trükköket finomítja, és teszi még meggyőzőbbé.

  • HVG HVG
Ha ezt az üzenetet dobja fel egy weboldal, akkor lesz ám igazi baj, ha rákattint

A támadók gyakran hirdetéseken vagy adathalász weboldalakon keresztül irányítják a felhasználót egy megtévesztő felületre. Ott rendszerhibához hasonló üzenetek jelennek meg: például azt állítják, hogy a számítógép vírussal fertőzött, a memória betelt, vagy a merevlemez kritikus állapotba került. Ezek az üzenetek sürgetnek – tipikusan „kattintson ide a javításhoz!”, vagy ehhez hasonló felszólítással.

A G Data kiberbiztonsági cég szerint a trükk itt válik igazán veszélyessé: az oldal automatikusan egy előre elkészített parancsot másol a felhasználó vágólapjára. A felhasználót pedig arra kérik, hogy nyomja meg a Win+R billentyűkombinációt (a „Futtatás” ablak megnyitásához), illessze be a kódot, és nyomja meg az Entert. A parancs gyakran PowerShell szkript, amely például jelszólopó vagy távoli vezérlést biztosító kártevőt tölt le és futtat.

A szakértők rámutatnak: a támadás azért különösen hatékony, mert a felhasználó saját maga hajtja végre a fertőzést – megkerülve ezzel több hagyományos védelmi vonalat is, például a böngészővédelmet vagy a letöltésfigyelést.

A G Data javaslatai szerint a legbiztosabb, ha az ember soha nem futtat semmilyen ismeretlen parancsot, senki kérésére, ha az illetőben nem bízik meg személyesen. Illetve általában is érdemes szkeptikusan kezelni a weboldalakon megjelenő sürgető, technikai hibát jelző felugró üzeneteket. No és az sem baj, ha naprakész vírusvédelem fut a számítógépen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.