szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy független amerikai környezetvédő csoport összeállította a világ tíz legsúlyosabban szennyezett területének listáját, amelyen volt szovjet tagköztársaságok, Oroszország, Kína és India szerepel, de felkerült a szennyezők közé Peru és Zambia is.

Nehézfémek, vegyi anyagok: mi szemet-szájat ingerel
© AP
Az amerikai Blacksmith Institute jelentése szerint mintegy 12 millió embert érint a súlyos szennyezés, amelyért többek között a vegyi-, a fémfeldolgozó- és a bányaipar a felelős. A hatások között krónikus betegségeket és korai halálozást említenek a lista összeállítói.

Az először 2006-ban kiadott tanulmány ABC-sorrendbe rendezi a szennyezett helyszíneket, amelyeket nem rendeztek „erősorrendbe”, „az egyes helyszínek mérete, lakosságának száma és a szennyezés formája miatt.”

A 2007-ben „debütáló” helyszínek között szerepel például a kínai Tianjing, ahol potenciálisan 140 ezer ember válhat ólommérgezés áldozatává, egy óriási ólomkitermelő telep miatt. Az indiai Sukinda városában 12 bánya üzemel megfelelő környezetvédelmi irányelvek nélkül. A kitermelés során keletkező veszélyes vegyi anyagokat egyszerűen beleeresztik az ivóvízbe.

Az azerbajdzsáni Szumgajit korábbi szovjet ipari központként vegyszerekkel és nehézfémekkel szennyezi a környezetet. A tanulmány szerint a környéken élők között 51 százalékkal magasabb a rákos megbetegedések kialakulásának kockázata, mint az ország egyéb területén, s a születési rendellenességek és genetikai mutációk is jóval gyakoribbak.

„A legsokkolóbb, hogy gyerekek betegszenek és halnak meg ezeken a területeken, pedig nem kéne sokat tenni, hogy a problémát megelőzzük” – nyilatkozta a BBC-nek adott interjújában Richard Fuller a Blacksmith Institute igazgatója. „Idén a média több figyelmet szentelt a környezetszennyezésnek, azonban a szavakat nem minden esetben követte tett, nagyon kevés új programot jelentettek be, amelyekkel tenni lehetne ez ellen. Meg kellene érteni, hogy ehhez mindenkinek a segítségére szükség van.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

OS Plázs

Mit kell tudni a dioxin-szennyezésről?

Fő tanácsunk, hogy várjuk meg a hét végére ígért vizsgálatok eredményét, amelyből kiderül, található-e a hazai piacon olyan termék, amelybe szennyezett, így az egészségre ártalmas guargumi került. Addig ilyen adalékanyagot tartalmazó terméket lehetőség szerint elővigyázatosságból ne fogyasszunk.

MTI Tech

A zajszennyezésre hívja fel a figyelmet a brit Kiáltvány a csendért

Ha a modern ember nem talál hamarosan egy kis csendet, hallásával együtt elveszítheti önmagát is. A Kiáltvány a csendért a napokban jelent meg Angliában. Szerzője Stuart Sim, a sunderlandi egyetem professzora, azt állítja benne, hogy a zaj az egyik eleme annak a háborúnak, amelyet a gazdasági fejlődés erői vívnak az egyén ellen.