szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Connecticuti Egyetem kutatói lazacok DNS-éből készítettek színváltoztatásra is képes miniatűr világítótesteket. A technológia alapja két különleges festék, ami elnyeli az ultraibolya, illetve a kék fényt, írja a Technology Review.


Gregory Sotzing kémiaprofesszor és társai az Angewandte Chemie szaklapban publikálták felfedezésüket. Különleges technológiájuk lényege két festékanyag, amely lazacok DNS-ét tartalmazza. Az egyik festék elnyeli az ultraibolya fénysugarakat és látható kék fényt bocsát ki, a másik elnyeli az első festék által kibocsátott kék fényt és másmilyen színű fényt bocsát ki.

© Angewandte Chemie
E második festékanyag által kibocsátott fény színe attól függ, hogy a festék milyen koncentrációban fordul elő a halak DNS-ében - ha a festékanyag arányát 1,33 százalékról 10 százalékra emeljük, a kibocsátott fehér szín sokkal melegebb, barátságosabb árnyalatú lesz - ideális esetben a festékanyag molekuláinak 2-10 nanométer távolságban kell lenniük egymáshoz képest.

Sotzing professzor közlése szerint a DNS roppantul erős polimer, az akrilnál ötvenszer erősebb, valamint a DNS-szálak gyakorlatilag úgy orientálják a festékanyag molekuláit, hogy a leghatékonyabb energiaáramlás történhessen meg az anyagban. A technológia jelenleg LEDekkel működik - a halak DNS-ét nanoszálakba illesztik, amelyekkel beborítják az ultraibolya LEDeket -, de a későbbiekben számíthatunk majd arra is, hogy otthonunkban halak DNS-ével világító villanykörtéink lesznek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!