szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tízezer gerinces állat genomját tervezik összegyűjteni a Genome 10K projekt biológusai. A kutatók azt vizsgálják: hogyan változnak környezetükre reagálva az egyes állatok, miként alakulnak át a klímaváltozásnak, környezetszennyezésnek és új betegségeknek köszönhetően, írja a Popular Science.


A Genome 10K projekt állatkerteket, múzeumokat és egyetemeket vizsgál át több ezer egyed után kutatva, a projektben pedig 68 tudós vesz részt, olvasható mindez a Journal of Heredity szaklapban.

A vizsgálatok során felfedett teljes génszekvenciák révén a lehető legrészletesebb genetikai szinten vizsgálhatjuk majd meg az evolúció történetét. Az egyes genomokat ugyanis egyfajta molekuláris fosszíliának is tekinthetjük, ezek révén pedig feltárhatjuk, hogy a gerinces élőlények hogyan fejlődtek ki, állítja Sydney Brenner Nobel-díjas biológus. A DNS-ből kiolvasható különbségekben rejlik a kulcs a múlt nagy biológiai eseményeihez, tette ehhez hozzá a Popular Science által megkérdezett David Haussler, a Kaliforniai Egyetem biomérnöke - hiszen így megvizsgálhatjuk, hogyan alakult ki a négykamrás szív vagy éppenségek a madarak szárnyai vagy a halak uszonyai.

A Genome 10K újabb bizonyítéka annak, hogy a genomkutatás újra lendületet nyert az elmúlt hónapokban - augusztusban ugyanis a HIV genomját fejtették vissza, ezen a héten pedig az Edinburghi Egyetem kutatói jelentették be, hogy a sertések genomját már 98 százalékban visszafejtették, ami hatalmas előrelépést jelent a sertésinfluenza vakcinájának fejlesztésében is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!