"Aki ennyit figyelmeztetett a csalókra, az biztos nem csaló"
Az előzetes letartóztatásban lévő, a TV2-n több műsorban is szereplő T. András befektetési tanácsadó korábbi, biztosítási ügynökösködésekor kiépített ügyfélhálóját és munkaadóját felhasználva palizhatta be gyanútlan ügyfeleit, akiket két másik társával együtt egy zenei projektből származó, kimagasló, 30 százalékos megtérüléssel hitegetett. Károsult olvasóink mesélnek arról, hogyan vezette meg őket a most már csalással gyanúsított trió.
Röviden a tanulságok:
1. Nagy valószínűséggel a kötvény tulajdonosok semmit sem fognak visszakapni
2. Amikor berakták, fogalmuk sem volt, hogy mibe rakják
3. Égetően kellene mindenkinek egy minimális pénzügyi ismeret.
Tudják, kitől származik a fenti idézet? T. Andrástól, a tévéműsorokban is szereplő befektetési tanácsadótól. A Quaestor-botrányról írta ezt magabiztosan a Facebook-oldalán, de mint kiderült, akár saját magáról, illetve ügyfeleiről is írhatta volna.
T. András a TV2 különböző műsoraiban többször is szerepelt már, pénzügyi témákban adott tanácsokat, könyvet írt, blogot vezetett, hírleveleit, amelyeknek központi témája a megtakarítás, vagyonszerzés volt, ezrek olvasták. A minap ezért sokakat - főleg ügyfeleit - hidegzuhanyként érte a hír, hogy jelentős kárt okozó csalás gyanúja miatt előzetes letartóztatásba került, és büntetőeljárás indult ellene. Két társa, G. P. Istvánné és L. Annamária ellen is büntetőeljárás indult, akik a rendőrség feltételezése szerint T. András segítségére voltak a gyanú szerint 100 millió forintot is meghaladó csalássorozatban.
T. Andrást nagyon sokan ismerik, olvasóinktól több tucat levelet kaptunk pár óra alatt, amikor azt kértük tőlük, írják meg, ha tudják, ki lehet a csak monogrammal kiírt tévés befektetési tanácsadó. Olvasóink a médiaszereplések és a blogírás mellett felhozták T. András brókernetes és quantisos (két biztosítási termékek értékesítésével foglalkozó cég) múltját. (Bár most már T. Andrásnak sem a blogja, sem a honlapja nem üzemel.)
Irreálisan magas hozammal csalogathatták az embereket
Az egyik károsulttól (nevezzük Krisztinának) megtudtuk, hogy már korábbról ismerte G. P. Istvánnét – aki szerinte mint pénzügyi tanácsadó még néhány napja is szerződéses viszonyban állt az egykori Brókernetből született Quantissal. Olvasónk évekkel ezelőtt kötött már nála egy életbiztosítást, amivel nem is volt probléma, így amikor párjával rövidtávra – egy-két évre – szerették volna megtakarított pénzüket, pár millió forintot befektetni, akkor is G. P. Istvánnét keresték fel tanácsért. Olvasónk elmondása szerint a pénzügyi tanácsadó tavaly tavasszal a Quantis irodájában fogadta őket T. Andrással, akit jól ismertek a tévéből is.
Elmesélése szerint az ajánlat – amivel kapcsolatban a két tanácsadó azt mondta, hogy nagyon szűk körnek ajánlják fel – lényege az volt, hogy Krisztináék a Vállalkozás Angyal projektbe fektessék be pénzüket. (Létezik ilyen honlap , de a főoldalon kívül minden más menüpont lényegében üres.) Ennek lényege – a projekt honlapja alapján –, hogy különböző „jó ötlettel” rendelkező vállalkozásokba, startupokba, projektekbe lehet befektetni kölcsönként, az adott vállalkozás által zárt körben kibocsátott kötvények megvásárlásával, tulajdonrész vagy a cég teljes megvásárlásával. Krisztináéknak azt a lehetőséget vázolták fel, amely szerint L. Annamária – T. Andrásék partnere – egy Magyarországon levő autógyár anyacégnek készítenek egy zenei projektet, aminek elkészítéséhez tőke szükséges, viszont a gyár később annyit fizet majd, amivel évi 30 százalékos hozamot tudnak a befektetőnek biztosítani.
Házkutatást tartottak a rendőrök |
A rendőrök április 21-én akciót szerveztek, délelőtt egy időben tartottak házkutatást G. P. Istvánné XVII. kerületi, L. Annamária újpesti lakhelyén, valamint T. András ürömi házában és III. kerületi irodájában. Ennek során további több tucat – helyenként euróban, dollárban, angol fontban átadott összegekről szóló – kölcsönszerződést és tartozási nyilatkozatot találtak a nyomozók, amelyek alapján feltételezhető, hogy a gyanúsítottak 100 millió forintot meghaladó összeget vettek át a sértettektől a nyomozás eddigi adatai szerint nem létező befektetések ígéretével. |
Ugyan a 30 százalékos hozam elsőre irreálisnak tűnt, G. Anikóban megbíztak és T. Andrást is többször látták már a tévében, ismerték a blogját, neve számukra garanciát jelentett. Forrásunk állítása szerint egy magánszerződést írtak alá pár millió forint kölcsönről egy évre. Krisztináéknak tavaly tavasszal – a futamidő lejárta előtt – alakult úgy az életük, hogy kellett a pénz, ezért megpróbálták G. Anikót és T. Andrást elérni. Mikor ez nem sikerült, akkor a Quantis egy másik tanácsadójához fordultak – akinek neve és elérhetősége megtalálható volt T. András blogján –, aki Krisztina elmondása szerint azt mondta, hogy fizetési gondok vannak a projektnél.
Amikor a tanácsadók előkerültek, a nehézkes elérést azzal magyarázták, hogy Annamária külföldön dolgozik csapatával, az autógyár üzemében gyárában éjjel-nappal ezen a projekten, nagy a hajtás. Krisztináék rákérdeztek, hogy valóban vannak-e fizetési gondok, amit tagadtak a tanácsadók, és olvasónk emlékei szerint azt mondták, hogy az információt adó kolléganő egyszerűen rosszindulatú. Krisztináék ekkor megint csak a Quantis irodájában találkoztak T. Andrásékkal, akik nagyon kedvesen igyekeztek Krisztát és férjét meggyőzni arról, hogy minden rendben van. Ám amikor lejárt az egy éves futamidő, akkor forrásunk elbeszélése szerint nem tudtak fizetni a befektetési tanácsadók, akik először haladékot kértek, később pedig ügyvéd előtt írásban vállalta L. Annamária, hogy a kölcsönt visszafizeti, T. András pedig kezességet vállalt. A pénzt természetesen azóta sem látták Krisztináék, ugyanakkor a rendőrség ez év elején hallgatta meg őket mint tanúkat az ügyben.
Ugyanígy húztak csőbe mást is
A police.hu lapja, a Zsaru Magazin kísértetiesen hasonló esetről számolt be pár napja: egy 34 éves budapesti férfi feljelentést tett a rendőrségen miszerint 2012 őszén kétszer egymillió forintot adott át befektetési céllal a budapesti G. P. Istvánnénak. Elmondása szerint e-mailben kért befektetési segítséget az egyik tévécsatornán szakértőként feltűnő pénzügyi tanácsadótól, az ürömi T. Andrástól, aki személyes konzultációt javasolt. G. P. Istvánné érkezett az egyeztetésre, aki a Vállalkozás Angyal projektet ajánlotta. Felvázolta, hogy a befektetett pénzből a fővárosi L. Annamária egy videoklipet is tartalmazó zenei projektet készíttetne egy magyarországi autógyártónak. A férfi a pénzét három év futamidőre bocsátotta rendelkezésre, a szerződés alapján befektetése 30 százalékos hozamának egy-egy harmadát évente, a törzstőkét pedig a futamidő végén kapta volna vissza. Az egy év letelte után hónapokig hitegették, egyetlen forintot sem utaltak át neki.
A feljelentésre a rendőrség megvizsgálta a bankszámlaszámot, amelyre a férfi a pénzét átutalta, és megállapították, hogy a folyószámlára több nagyobb összeg érkezett „befektetési célzat” megjegyzéssel. (Az autógyár vezetői pedig soha nem hallottak sem az állítólag a cégnek készülő projektről, sem a projektgazdaként megjelölt L. Annamáriáról.) Így jutottak el Krisztiékhez is a rendőrök, és hallgatták meg őket tanúként.
Már nem a Quantis megbízottja egy ideje |
A QUANTIS Consulting Zrt. megkeresésünkre azt mondta, hogy értesült a T. András ellen indult rendőrségi vizsgálatról, de ennek részleteiről és aktuális állásáról hivatalos információkkal nem rendelkezik. „Tudomásunk szerint a T. András által – a QUANTIS értékesítő partnereként – közvetített szerződéseket az ellene folyó vizsgálat nem érinti. 2014. 11. 12-ig volt a QUANTIS Consulting (korábban Brokernet) regisztrált megbízottja” – írta Oláh Péter a cég kommunikációs igazgatója. Hozzátette, hogy a cég kiemelt ügyfél-kapcsolattartót és díjmentes konzultációt biztosít azoknak az ügyfeleknek, akik korábban T. András közvetítésével kötöttek szerződést a QUANTIS partnereivel. A Quantis Csoport szerződött értékesítő partnereire vonatkozó magatartási, etikai normákat és előírásokat a velük megkötött szerződés részletesen szabályozza – ezek minden részlete nyilvánosan elérhető. A honlapról kiderül, hogy minden üzletkötő rendelkezik egy “megbízotti azonosító kártyával”, amivel igazolják személyüket, valamint azt, hogy a cég mely tagvállalatának megbízottjaként járnak el. Az üzletkötők működési engedélyéről, a Magyar Nemzeti Bank nyilvántartási rendszerében is meggyőződhetnek az ügyfelek. Ugyanakkor arról, hogy melyik üzletkötő milyen szerződést irat alá ügyfelével nincsen rálátásuk, ez az aláíró felelőssége. A Quantis kizárólag szerződés partnereinek – nagyobb biztosítótársaságok – termékeit értékesíti ügyfeleinek, nincsen saját terméke. |
A rendőrség gyanúja szerint a károsultak vesztesége elérheti a 100 millió forintot, de mi beszéltünk olyan érintettel, akit eddig még meg sem keresett a rendőrség. A most előzetesbe került trió által csaliként használt zenei projektbe való beugrás alsó limitje egy forrásunk szerint 3 millió forint volt. Ráadásul T. Andrásék még akkor is kötöttek kölcsönszerződéseket, amikor már tudhatták, hogy nehézségekbe ütközhet a visszafizetés, legalábbis az egyik károsult ezt mesélte.
Krisztináék tavaly nyár elején – amikor lejárt a szerződésük – tudták meg, hogy nem tudnak fizetni T. Andrásék, Istvánt pedig pont ebben az időben vették rá, hogy fektesse be megtakarított pénzét – 5 millió körüli összeget – a Vállalkozás Angyal projektbe. Mint azt István a hvg.hu-nak elmondta, évek óta olvasta T. András hírleveleit és blogját, mivel számára meggyőzőek voltak az írásai, megkereste írásban, hogy segítsen neki megtakarított pénzét befektetni. Az e-mailre elmondása szerint G. Anikó válaszolt, István vele és L. Annamáriával találkozott a Quantis irodájában. Ott mutatták be neki a projektet és kötöttek vele kölcsönszerződést. Persze neki is feltűnő volt a beígért 30 százalékos hozam. „T. András mindig azt írta, hogy a magas, fix hozam eleve gyanús, de mivel éppen ezt ő ajánlotta azt gondoltam, hogy aki ennyit figyelmeztetett a csalók ellen, az maga biztos nem csaló.” István végül néhány hete hallotta, hogy gondok vannak, majd a médiából tudta meg, hogy T. Andrást előzetesbe helyezték. Istvánt egyelőre nem hallgatta meg a rendőrség.
Szűkszavú kollégát és ügyvédet találtunk
Megkerestük a „rosszindulatúnak” beállított kollégát, aki Krisztináék állítása szerint korábban jelzett nekik, hogy fizetési gondok merültek fel. A kolléga kérésünkre azt felelte, hogy nem igazán tudja, miről van szó. Amikor aztán próbáltunk puhatolózni, hogy melyik projekteknél is merültek fel fizetési problémák, akkor azt mondta, hogy sehol, csak el szokta mondani az ügyfeleknek, hogy ha nem a Quantissal együttműködő biztosítókkal kötnek szerződést, akkor előfordulhatnak fizetési problémák. Arra a kérdésre, hogy tud-e olyan szerződésekről, amit a Quantis irodájában kötöttek meg, de nem a közvetítőcég politikájának megfelelően, azt válaszolta, hogy nem, majd a „vannak nálam, jó?” kijelentéssel letette a telefont, további hívásainkat pedig nem fogadta.
A befektetési guru oldalán az elérhetőségek között több üzletkötő kollégájának elérhetősége is megtalálható – azóta már eltávolították az oldalról - akiket szintén megkerestünk, hogy dolgoztak-e együtt T. Andrással, és hogy mi okból található meg elérhetőségük az előzetes letartóztatásban lévő gyanúsított oldalán. A legtöbben nem kívántak nyilatkozni, volt, aki kérte, hogy küldjük át az azóta megszüntetett aloldalt, hogy konzultálhasson az ügyvédjével.
Elértük azt az ügyvédet, aki Krisztina elmondása szerint jelen volt az ominózus szerződések aláírásakor, de az ügyvéd azt felelte, hogy még ha így is volt, az ügyvédi titoktartás miatt nincs módjában erről információt adni.
„Még nem tudom mit lépünk az ügyben, az ügyvédünk azt tanácsolta, hogy a károsultaknak esetleg érdemes lenne perközösségbe tömörülni. Mi amúgy megélünk valahogy, persze a tervünk ugrott, de vannak a károsultak között, akik tönkre mentek” – kesergett olvasónk.