Szabó M. István
Szabó M. István
Tetszett a cikk?

Az egyik webes könyvkereskedő úgy döntött, hogy szekrény méretű berendezésekre költ, hogy az online erősödés mellett az offlineban is megjelenjen. Az automaták melletti érvelés logikus: egy-egy bolthoz képest olcsóbban üzemeltethetők a saját fejlesztésű, komplex feladatra is igénybe vehető könyvautomaták.

„Olyan, mint egy nagyáruházi parkolóautomata, csak élénkebb színű, a menüjébe könyvek kerülnek, és működik a bankkártya-leolvasója” – így definiálta egy harmincas férfi a Corvin Plázába került nagy, lila „könyvszekrényt”, melyből éppen az új Harry Potter kötetet vette ki.

Rövid időn belül ez a könyvautomata már a negyedik Budapesten, melyet az alig kétéves Book24 kapcsolt be. A könyvpiacon eddig csak e-kereskedőként működő vállalkozás egy szegedi fejlesztőcéggel kooperálva egy teljes évig dolgozott azon, hogy egyedi, modulokból felépülő, többfunkciós automatákkal jelenhessen meg a forgalmas területeken.

A 3x1x1,8 méteres berendezés három dologra képes: a kólaautomatákhoz hasonló egyszerűséggel dobja ki a könyveket, az érintőképernyőjén pedig megrendelhető az e-kereskedői kínálatában lévő bármely kötetet, amely rögtön másnap át is vehető a csomagátvevőként is funkcionáló gépből. Az automatizált könyvkereskedelem ma még afféle extrémsportnak számít a könyvpiacon, innovatívabb megoldás azonban egyelőre nincsen. „Az offline könyvesbolt hiányát próbáljuk meg kiküszöbölni vele” – mondta Fábián Gergely igazgatósági vezető. A könyvautomatákban végső soron majdnem a teljes hazai könyvkínálat megjelenhet. Egyelőre egy kritérium van: a sikerlistás helyezés.

Mindez azonban változhat is, mivel az eladási listát a webes forgalom határozza meg. Márpedig a friss adatok szerint más típusú könyvek fogynak jól az automatából, mint a boltban. A filmadaptációk hatására keresetté váló sztorik mellett népszerűek a családi és gasztro tematikájú könyvek is. Talán az impulzusvásárlás magyarázza ezt, de a könyvkereskedő cégnél már dolgoznak azon, hogy ehhez igazítsák az automaták kínálatát. Egyelőre csak találgatják a szakemberek, hogy vajon a kényelmi szempontok – például az, hogy a vevő bármikor elmehet a csomagjáért, illetve akár a munkából hazafelé menet gyorsan és egyszerűen vásárolhat sikerkönyvet, akkor is, amikor a boltok már rég bezártak – hogyan írják át az eredeti kínálatot. Azon is gondolkodnak a Book24-nél, hogy a kiadók számára fontosnak tartott, de kevésbé ismert szerzők köteteit kampányszerűen beemeljék a kínálatba.

Egy-egy könyvautomata beruházási költsége 10 millió forint, ami aligha térül meg gyorsan, ha a bolti árnál 24 százalékkal olcsóbban kínált könyveken fogható haszonnal számolunk. A Book24-nél azonban az egyelőre kísérleti programként futó automaták fejlesztési, építési és üzemeltetési költségét ahhoz az összeghez mérik, amennyibe a saját könyvesbolt(ok) megvétele, felújítása és működtetése kerülne. Fábián szerint ebből az látszik, hogy az automaták sikere „nagyon más forgalmi szinteken mutatkozik meg, mint a boltoké”.

A moduláris felépítésnek köszönhetően a szekrényméret könnyen skálázható: a tesztelt méretben egy központi egységhez két könyvárusító és egy csomagegység kapcsolódik, de ez összesen hat egységig tetszés szerint bővíthető – így pedig akár 100 könyvcímet kezelni képes gépezetet is fel lehet építeni. A technológia ráadásul alkalmas a kültéri elhelyezésre is, igaz, ehhez az önkormányzati bürokrácián keresztül vezet csak út. De ha ezt az akadályt is sikerrel veszik, könyvautomaták jelenhetnek meg forgalmas vasútállomásokon, a távolsági busz- és BKV-csomópontokban vagy akár nagy, forgalmas tereken is. Ha a modell gazdaságilag is működőképesnek bizonyul, a Book24 már jövőre elkezdheti az országos terjeszkedést, már több nagyváros is jelezte ugyanis, hogy vevő lenne a szolgáltatásra. A cég azonban az automaták földjére úttörőként merészkedés ellenére is alapvetően e-kereskedő kíván maradni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!