szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Mol hazai üzemeinek áramfogyasztását így már 2-3 százalékban a napenergia biztosítja.

Az eddigi 31,5 MW-ról 80 MW-ra nőtt a Mol hazai napelempark-portfóliójának kapacitása a vállalat új, Tiszaújvárosban átadott naperőművével – erről Farkas Csaba, a Mol Csoportszintű Megújuló Energiák vezetője beszélt a Portfoliónak. Az energiaóriás hazai üzemeinek éves fogyasztását így már 2-3 százalékban a napenergia biztosítja.

A Mol napelem-portfóliója jelenleg így néz ki:

  • a legújabb, Tiszaújvárosban átadott park 48 MW kapacitással rendelkezik
  • a 2019-ben átadott három napelempark (amelyből egy szintén Tiszaújvárosban, egy Százhalombattán, egy pedig Füzesgyarmaton működik) együttes kapacitása 18 MW
  • A 2019-ben Fehérgyarmaton és 2020-ban Tiszaszőlősön vásárolt parkok kapacitása 12 MW
  • Az algyői napelemek pedig 1,5 MW-ot termelnek a Mol számára.

A vállalat emellett két, együtt 14 MW kapacitású napelempark tulajdonosa Horvátországban, valamint többségi, 74 százalékos tulajdonosa az Alteónak, amelynek 220 MW-os erőművi kapacitásának felét adja a napenergia.

Farkas azt is elmondta, hogy az új napelempark közvetlenül, a közcélú hálózat érintése nélkül csatlakozik a Mol Petrolkémia (MPK) tiszaújvárosi telephelyéhez, így az MPK éves áramfogyasztásának 5 százalékát már zöld áram biztosítja. A közvetlen csatlakozás mellett az szól, hogy nem kell rendszerhasználati díjat fizetni, ugyanakkor csak a telephelyek 15-20 kilométeres körzetén belül gazdaságos.

A tiszaújvárosi napelempark így a legnagyobb, közvetlenül ipari létesítményhez csatlakozó naperőmű lesz az országban, igaz, hasonló kapacitású park épül a BMW debreceni gyárához is. A Mol 80 ezer panelt helyezett le 61 hektár barnamezős területen, amely egyébként sem ipari, sem mezőgazdasági célra nem lenne használható.

Farkas azt is elmondta, hogy 2030-ig összesen 700 millió eurós, közel 290 milliárdos keretet szánnak a saját telepítésű megújuló projektekre, ebből mintegy 30 millió eurót, több mint 12 milliárd forintot tett ki a mostani, tiszaújvárosi fejlesztés. A cégcsoport 2030-ig 30 százalékkal csökkentené szén-dioxid-lábnyomát, ehhez pedig a napenergia mellett zöld hidrogénre és biogázra is támaszkodnának, előbbiből 10 MW kapacitású üzem működik Százhalombattán, míg a Mol által tavaly megvásárolt Szarvasi Biogázüzem kapacitása 4 MW.

Borítóképünk illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!