szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az olajszennyezés feltehetően az elmúlt évek legsúlyosabb környezeti katasztrófája a térségben.

Kilencezer-kétszáz tonna (62 ezer hordó) kőolajszármazékot szállított együttesen a Kercsi-szorosnál vasárnap hajótörést szenvedett két orosz tankhajó – jelentette a TASZSZ orosz állami hírügynökség.

A hírügynökség szerint egyelőre nem tudni, mennyi olaj ömlött a Fekete-tengerbe.

Vasárnap az erős viharban a Volgonyefty-212 tanker 4900 tonna olajjal kettétört, és az orra elsüllyedt. A 4300 tonna olajat szállító Volgonyeft-239 elsodródott, majd Tamany kikötője közelében zátonyra futott.

Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma hétfői közlése szerint a Volgonyeft-239 legénységének mind a tizennégy tagját sikerült kimenekíteni. A Volgonyefty-212 13 fős legénységének tizenkét tagját még vasárnap kimentették, egy ember a balesetben életét vesztette, tizenegyet kórházba szállítottak.

A kormány közleménye szerint a tankhajók hajótörése következtében fűtőolaj került a tengerbe, az olajfolt Tuzla szigete felé közelít. Az elsődleges értesülések szerint részleges olajszivárgás történt. Alekszandr Kozlov, a természeti erőforrások minisztere és Szvetlana Ragyionova, a Roszprirodnadzor Orosz Természetvédelmi Hivatal vezetője az „esetleges ökológiai károk” felmérésére a baleset helyszínére utazott.

Mihelyst az időjárási feltételek lehetővé teszik, búvárokkal megkezdik a hajók állapotának a felmérését – áll a kormány közleményében.

Venyiamin Kondratyjev, a Krasznodari terület közigazgatási vezetője szerint a régió hatóságai négy településen rendeltek el magas fokú készültséget az olajszennyezés miatt.

Vlagyimir Putyin orosz elnök munkacsoport felállítására és az olajszennyezés hatásainak felmérésére utasította a kormányt – közölte vasárnap Dmitrij Peszkov, az elnök szóvivője.

Az ukrán környezetvédelmi és természeti erőforrások minisztériuma hétfőn a nemzetközi biztonsági előírások megsértésével vádolta meg Oroszországot amiatt, hogy folyami hajókat használt a nyílt tengeren viharos időjárásban. Azt is bírálta, hogy „nagyszabású természeti katasztrófa veszélye fenyeget a Fekete-tengeren”.

Az Oroszországot a 2014-ben bekebelezett dél-ukrajnai Krím félszigettől elválasztó Kercsi-szoros az orosz gabona és kőolajtermékek exportjának kulcsfontosságú útvonala. A Krímet és az orosz szárazföldet közúti és vasúti híd köti össze, de az ukrán-orosz háborúban a kijevi erők többször is támadták, így Moszkva részben a tengeren keresztül látja el a félszigetet. Augusztus végén egy üzemanyagot szállító komphajó süllyedt el a Kercsi-szorosban ukrán támadás következtében.

Az olajszennyezés feltehetően az elmúlt évek legsúlyosabb környezeti katasztrófája a térségben.

(Képünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!