szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország Kína-stratégiájának kialakítását, a fő prioritások és az intézményi megoldások végiggondolását szorgalmazta a Demos Magyarország Alapítvány elnöke kedden, az alapítvány által szervezett budapesti konferencián.

"Magyarország összekötő kapocs lehet Európában a kínai és más ázsiai befektetők számára, Európa nagyon differenciált, így nagy igény van a helyi tudásra, a szokások ismeretére, amiben partnerei lehetünk az ázsiai befektetőknek és vállalatoknak" - mondta Dessewffy Tibor, a Demos Magyarország Alapítvány elnöke kedden, az alapítvány által szervezett budapesti konferencián. 

Szerinte jobban ki kellene használni, hogy Budapestet a nagyobb kínai vállalkozások már most Európa Hongkongjának tartják, erre ráerősítve Budapest és Magyarország Közép-Kelet-Európa, sőt egész Európa áruelosztó központja is lehetne.
 
Azt is kiemelte, hogy Magyarországnak kiváló, de nem elég kihasznált adottsága, hogy nagyon jó kapcsolatai voltak Kínával a rendszerváltás előtti évtizedekben, rengeteg személyes kapcsolat maradt fenn ebből az időszakból, amelyek ápolásával is szorosabbra fűzhető az együttműködés.

Dessewffy Tibor megjegyezte: Kínában jövő év februárjáig az Arany Malac évét tartják, melyre csak 60 évenként egyszer kerül sor. Azt mondják, hogy aki ilyen évben születik, annak különösen szerencsés élete lesz.
 
A konferencia célja az volt, hogy ösztönözze a magyar-kínai kapcsolatok átformálását, tekintettel Kína dinamikusan növekvő gazdaságára és nemzetközi súlyára. A Demos Magyarország azzal a céllal jött létre, hogy az új társadalmi, gazdasági és politikai erőtérbe illeszkedő, a megváltozott  világ kihívásainak megfelelő módszereket, közpolitikai megoldásokat dolgozzon ki.
 
A konferencián résztvevő Kuthy Antal, a technológiai transzferrel foglalkozó E-Group Ázsia középvállalat tulajdonos vezérigazgatója újságíróknak elmondta: az a magyar vállalat lehet sikeres Kínában, amely félkész, tehát kínai együttműködést is igénylő technológiát visz oda. Lehetőséget lát abban is, hogy Magyarországon át tereljék Európába a kínai befektetési tőkét.
 
Isaac Mao, a United Capital Investment Group alelnöke egyebek közt az internetes eszközök használatában rejlő üzleti lehetőségekre hívta fel a figyelmet.
 
James Wilsdon, a Demos London tudományos és innovációs igazgatója az MTI kérdésére elmondta: szeretné hinni, hogy van összefüggés a gazdasági innováció intenzitása és a politikai demokrácia fejlettsége között, de Kínában ennél sokkal bonyolultabb a képlet. Bár ott egypártrendszerű tekintélyelv uralkodik, a társadalmat mégis átitatja a sokféleség, és ebben hatalmas újítási tartalékok rejlenek. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Már Kína az EU legfőbb exportőre

Az EU importjában a vezető helyet az Egyesült Államoktól tavaly átvette Kína, valamikor már az év közepe felé. Brüsszeli adatok szerint ugyanis az uniós államok kínai behozatala a múlt évben 21 százalékkal növekedett, miközben amerikai importja mindössze 8 százalékkal.