szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai képviselőház a hét végén megszavazta az új amerikai energiatörvény tervezetét, ami elsősorban az olajiparnak adott támogatások részleges megvonásáról szól. Mintegy 16 milliárd dollárnyit vonnának el évente a nagy olajvállalatoktól, hogy hagyományos fejlesztéseik helyett a megújuló energiaforrások fejlesztését támogassák az Egyesült Államokban.

Elemzők szerint a tervezet már valószínűleg nem megy keresztül a szenátusi szavazáson és minden bizonnyal elbukik Bush elnök vétóján, aki enged majd az olajlobbi követelésének. A lobbi arra hivatkozik, hogyha a kormányzat csökkenti a támogatást, akkor az energiaipar drágábban fog dolgozni, azaz termékeinek és szolgáltatásainak ára emelkedni fog. Emellett a republikánusokkal együtt kifogásolják, hogy gyakorlatilag nem jut fejlesztésre a hagyományos energiahordozók termelésében, az amerikai olajvállalatok "elhanyagolják" majd olaj- és földgáztermelésük fokozását.

A tervezet egyébként azt a célt tűzi ki, hogy az energiaszolgáltatók 2020-ra már termelésük 15 százalékát megújítható energiaforrásokból biztosítsák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Orosz olajipar: perek oda-vissza

Az orosz olajmulti Gazprom pert indított saját leányvállalata és egy amerikai befektető ellen, hogy megakadályozza egy kínai cég betörését az orosz olajkitermelésbe – írja a Financial Times.