szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kína negyedik legnagyobb légitársasági csoportja, a Hainan Airlinest üzemeltető HNA Group nagy eséllyel részesedést vásárol a Malévban - jelentették pénteken meg nem nevezett forrásokra hivatkozva hongkongi lapok, amelyek szerint a Hainan újabb tőkeemelésre készül. Itthon a Figyelő azt írta, hogy a Malév márkanév használatával új társaság indulhat el, ebbe szállhatnának be a kínaiak Demján Sándor cégével együtt.

Már a kínai lapokban is egyre többet olvasni arról, hogy a Hainan Airlines légitársaságot tulajdonló HNA Group vásárolhat be a Malévbe, pénteken erről több híroldalon - például a Business China oldalán - is beszámoltak, meg nem nevezett forrásokra hivatkozva. A beszámolók felidézték azt a stratégiai megállapodást, amelyet a HNA Group kötött a kínai kormányfő magyarországi látogatása alatt a Demján Sándor által vezetett Magyar Tőketársasággal.

Tényleg beszállnak?
HNA

Ez lenne az első alkalom, hogy kínai légitársaság felvásárlással terjeszkedik Európában - emelték ki a kínai beszámolók, amelyek szerint sem a HNA Group, sem pedig a Malév nem erőítette még meg a részesedés-vásárlást. A Hainan papírjait egyébként hétfőn felfüggesztették a sanghaji tőzsdén, a cég pedig bejelentette, hogy újabb tőkeemeléssel friss forrásokat vonna be. A bejelentés szerint több mint 1,24 milliárd részvényt akarnak eladni, amelyből hozzávetőleg nyolcmilliárd jüanos bevételre számítanak. A pénzből összesen hatmilliárd jüan értékű bankhitelt fizetnének vissza. Ez már a Hainan második kibocsátása lesz év eleje óta, az elsőn ötmilliárd jüan bevételre tett szert - teszi hozzá a Business China cikke.

A nehéz pénzügyi helyzetben lévő Malév részben a kínaiaknak köszönhetően főnixként éledhet újra - írja a Figyelő, amely szerint zajlik az adok-kapok az Európai Bizottság és a kormány között a Malévnak kreatív technikákkal juttatott állami pénzek kapcsán. Az ügy a lap szerint még az idén eldőlhet, ám a lehetséges végkifejlet egyáltalán nem rózsás. Brüsszelben várhatóan jogellenesnek minősítik majd az elmúlt évek állami praktikáit, így a Malév 70-100 milliárd forint visszafizetésére kényszerülhet - teszi hozzá a lap. Mivel a Malév erre aligha lesz képes, a cég a jelenlegi formában aligha működhet tovább. A patinás márkanév használatával a lap szerint új társaság indulhat el, várhatóan kínai háttérrel, a Demján-csoport közreműködésével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!