szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A körülmények valószínűleg elkerülhetetlenné fogják tenni a személyi változásokat a gazdaságpolitikában - mondta az Origónak adott interjújában Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnöke. Heim szerint - aki a gazdasági tanácsadók között generációváltást hajtana végre - az elmúlt két év hibáit nem Orbán Viktor követte el, mert a miniszterelnök nem közgazdász, meg lehet őt téveszteni gazdasági kérdésekben.

"Orbán Viktor nem közgazdász, nem hiszem, hogy a gazdaságpolitikai ballépések az ő számlájára írhatók" - mondta az Origónak adott interjújában Heim Péter közgazdász.

"A miniszterelnök feladata nem az, hogy megmondja, milyen gazdaságpolitika legyen, hanem az, hogy kijelölje, milyen társadalompolitikát folytat a kormány. Ő ezt elmondta, többször, világosan. A középosztályt akarja felemelni, helyzetbe hozni. A felelősök mindig azok, akik a gazdaságpolitikai tanácsokat adják és így jelentősen befolyásolják, milyen döntés szülessen. Nem értek egyet azokkal, akik a felelősséget Orbán Viktorra lőcsölik" - tette hozzá.

A Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnöke - aki az Origo szerint korábban sem tagadta, hogy konzervatív nézeteket vall - azt mondta, a körülmények valószínűleg elkerülhetetlenné fogják tenni a személyi változásokat a gazdaságpolitikában. "A piaci bizalom helyreállításának nagyon fontos része, hogy hiteles elemek jelenjenek meg. Lehet-e hiteles gazdaságpolitikai fordulatot végrehajtani, ha a szereplők nem változnak?" - tette hozzá. Szerinte generációváltásra van szükség a gazdaságpolitikai tanácsadók között is.

Heim Péter
Győrffy Anna

Arra a kérdésre, hogy kik vezették meg gazdasági ügyekben Orbán Viktort, azt válaszolta, "máig nem tudjuk, kik ezek a gazdasági tanácsadók, ködbe burkolóznak. Úgy érzem, hogy a nyolcvanas évek végén, a kilencvenes évek elején pozícióban levő közgazdászok között kell őket keresni. Akkor más világ volt, egészen más dimenzióban kellett gondolkodni."

Heim Péter az IMF/EU-tárgyalásokkal kapcsolatos eseményekről is elmondta a véleményét. "Amikor mi az IMF-től és az EU-tól várunk segítséget, miközben instabil a magyar gazdaság állapota, akkor felelőtlenség a németek által diktált feltételekkel szembemenni" - mondta arra a kérdésre, hogy hiba volt-e decemberben az uniós csúcstalálkozón vonakodni az Angela Merkel és Nicolas Sarkozy által kidolgozott új szabályrendszerrel kapcsolatban, most pedig neheztelni azért, mert az Európai Bizottság a a következő fázisba léptette a túlzottdeficit-eljárást.

"Azért is érthetetlen a hozzáállás, mert az EU és az IMF nem ellenség, nem a nemzet megrontója" - mondta . "Olyan ez a tengelyakasztós magatartás a részünkről, mintha egy bokszmeccset vív valaki, de tudni lehet, hogy ellenfele negyven kilóval nehezebb, világbajnok, ő pedig még csak most kezdett el ütögetni. Nem verekedni kell egy ilyen sportolóval, hanem tanulni tőle. A magyar kormány ahelyett, hogy tanulna, inkább bőszíti." A közgazdász az interjúban azt mondta, azzal sem ért egyet, amit a korábbi kormányok képviseltek. "Hogy kis ország vagyunk, meghunyászkodunk. De az az irány sem szerencsés, hogy olyan ország oktatja ki a többi államot, amelyik nem bizonyított" - mondta.

Heim Péter szerint a magyar gazdaságnak számos strukturális gondja van, rendkívül magas az állami újraelosztási ráta, alig valamivel marad el az 50 százaléktól. Ezen belül szerinte rossz a kiadások szerkezete, a szociális transzferekre és az állam működtetésére túl sokat költünk. Az adórendszer bonyolult, "nem söralátét jellegű". Jó, ha a gazdaság növekedési potenciálja eléri az egy százalékot, miközben a régió egyes országaiban ez 3-4 százalék. A bankrendszerben komoly károk keletkeztek az elmúlt másfél évben a kirívóan nagy bankadó és a jogbiztonságot erősen megkérdőjelező végtörlesztés miatt - tette hozzá.

Az egyetlen pozitívum a szakember szerint, hogy a folyó fizetési mérleg többletet produkál. "Ez az a tényező, ami megakadályozza, hogy a forint elszálljon és államcsődbe jussunk" - mondta. "Az első pozitív intézkedésnek a Széll Kálmán-terv tűnt, a befektetők hittek ebben, a forint szépen erősödött a bejelentés utáni hónapokban. De látjuk már, hogy a Széll Kálmán-tervnek csupán a 60-70 százaléka valósult vagy valósul meg, ráadásul nem elég ez a terv. A végtörlesztés lehetővé tételével lényegében lenulláztuk a Széll Kálmán-terv minden pozitív hozadékát. Ezért aztán egy újabb tervre lenne szükség."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!