szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Paul Ormerod brit gondolkodó könyve alapján az ortodox gazdaságpolitika hibáiról értekezik Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Heti Válaszban.

Matolcsy Ormerod írása alapján azt írja, sok a kudarc a világban, és kevés a siker, ez pedig azért van, mert az emberek racionális érvek alapján próbálnak döntéseket hozni, pedig a világ nem észszerű, nem normális, a döntések hatásai pedig nem kiszámíthatóak, ezért valójában nem lehet racionális döntéseket hozni.

A miniszter szerint a "hagyományos gazdasági gondolkodás" alapján meghozott, racionálisnak vélt döntések kudarcokhoz vezetnek, válságot okoznak és csődöt a vállalatoknál.

Matolcsy Ormerod könyve alapján azonban bizakodó: a közösségi hálók világában az internet segítségével mindenki mindenkitől jelzéseket kap, és esélyt arra, hogy lemásolja mások sikeres döntéseit.

Stiller Ákos

"Ehhez szakítani kell a világ hagyományos racionális felfogásával: a többi emberre, vállalatra kell figyelni, nem a közgazdasági tankönyvekre" - vonja le a tanulságot a miniszter, aki szerint a kormány is ezt tette - "szakítottunk a hagyományos közgazdaság receptjeivel".

Matolcsy szerint erre azért volt szükség, mert a racionálisnak tűnő döntések 2002 és 2010 között végül csődbe vitték az államháztartást, és végül katasztrofálisnak bizonyultak a válság utáni új korban, amikor már nincsenek olcsó hitelek, az eladósodást pedig büntetik.

A miniszter szerint már akkor is lehetett tudni, hogy a döntések végül hibásak lesznek, amikor meghozták őket, mert azok valójában a bankoknak, a külföldi befektetőknek, és az akkori kormányoknak voltak jók. "2002 után nálunk azért hoztak tömegesen hibás döntéseket a gazdasági szereplők, mert a cinkelt kártyákkal játszók tudatosan eltorzították a piaci információkat" - véli Matolcsy, aki szerint az ismert kockázatokat senki sem említette akkor.

"Magyarországon ma már tömegesen hozunk jó döntéseket fent és lent, mert kizártuk a cinkelt lapokkal játszókat" - közli a nemzetgazdasági miniszter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!