szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Héthavi csúcspontra gyengült a forint az euróval szemben, folytatva az elmúlt két nap tendenciáját. A forint a régiók devizáinál is erősebben gyengül, amire ráerősít, hogy a kormány köztudottan a forintkamat csökkentését forszírozza.

A karácsonykor kialakult lélektani határt, a 295,5 forintot átlépve tovább gyengült péntek délelőtt az euró jegyzési ára. Már az éjszaka is 293 forint fölött állt az euró, és gyakorlatilag ellenállás nélkül zuhant az utóbbi fél év leggyengébb szintjéig. Délelőtt 11 órakor 297 forintnál járt az euróárfolyam, azután visszaerősödött 296 forint alá.

A zuhanás már tegnap megkezdődött, csütörtök estére a forint a bankközi kereskedelemben 1,4 százalékkal gyengébben állt, mint egy nappal korábban, amikor az árfolyam még 290 forint alatt állt.

Devizapiaci kereskedők szerint a gyengülés hátterében részben az áll, hogy az Európai Központi Bank elnöke jelezte, az eurókamatok a közeljövőben aligha változnak majd, miközben a magyar kormány a forintkamat csökkentése mellett köteleződött el. Ez így együtt azt jelentheti, hogy a kamatcsökkentés csökkentheti a magyar állampapírok hozamát. A magyar deviza megítélését árnyalja, hogy miközben a többi régiós deviza is gyengült az elmúlt napokban az euróhoz képest, a forint gyengülése ezeknél 1-1,5 százalékkal nagyobb volt.

Feltehetően az sem segíti a forint devizapiaci szereplését, hogy Matolcsy György csütörtökön a Heti Válaszban megjelent kommentárjában hibának nevezte a forintot 2002 és 2010 között erősen tartó árfolyampolitikát. Matolcsy írásával, illetve a mesterségesen erősen tartott forinttal kapcsolatos megjegyzésével csütörtökön a Financial Times is részletesen foglalkozott.

Kuti Ákos, az Equilor elemzője szerint az már egy ideje tartó szokatlan tendencia, hogy miközben a forint árfolyama gyenge, a kötvények hozama alacsony szinten ragad be. Ennek az eddigi csúcspontja a karácsonyi időszakban volt megfigyelhető, amikor a forint 295 forint fölé gyengült. Korábban nem igazán számoltak azzal, hogy ilyen gyenge árfolyam mellett is megmaradnak a relatív alacsony hozamok.

Kuti szerint ehhez a helyzethez az új jegybankelnök körüli várokozások is hozzájárulnak. Egész pontosan az, hogy a kormányzati jelzések alapján mindenki azzal számol, hogy csökkeni fog a devizatartalék, és lesz likviditás az államadósság finanszírozására. Ezzel párhuzamosan érvényesülő hatás, hogy a gazdaságpolitika az export élénkítése érdekében a forint gyengítését támogatja. Az Equilor elemzője úgy véli, hogy a forintárfolyam és a kötvényhozamok mozgása a jegybankelnök megválásztását követően ismét összekapcsolódik, és az árfolyam 290 forint alatt stabilizálódik. 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!