szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tizenöt bankfiókot bezár, és több tucat embert elküld az UniCredit Bank. A nagyarányú költségcsökkenés hátterében az áll, hogy ezzel párhuzamosan a bank visszavonja a pénzügyi tranzakciós illeték pótlólagos befizetési tételének az ügyfelekre való áthárítását. Patai Mihály vezérigazgató érzékeltette, hogy nagyon sok kritikát kaptak az ügyfelektől a 208 százalékos befizetési tétel áthárítása miatt – és számukra az ügyfelek a legfontosabbak.

A nyereség harmadát, 6,8 milliárdot kell az UniCreditnek pótlólagosan befizetnie a 208 százalékos egyszeri befizetési tétel miatt. Ez a legmagasabb a versenytársak közül – mondta Patai Mihály, az UniCredit Bank vezetője a pénzintézet csütörtöki sajtótájékoztatóján, ahol elmondta, hogy néhány héttel ezelőtt olyan döntést hoztak, hogy ezt az összeget áthárítják az ügyfelekre.

De mivel a vállalatoktól és más ügyfelektől nagyon komoly kritikát kaptak, ezért úgy határoztak, hogy ezt a döntést visszavonják. "Amikor az ember a realitásokkal találkozik, akkor túl kell lépni a saját árnyékunkon, túl kell lépni a rossz döntéseken" – tette hozzá Patai. "Nem arról van szó, hogy jogilag nem védhető az álláspontjuk, és nem is érdekli Patait az, hogy a PSZÁF-nak mi lesz ezzel kapcsolatban a véleménye. Az ügyfeleik ugyanakkor nagyon kritikusak voltak, és ez a legfontosabb a számukra. "A vállalati ügyfeleknél az elégedettség ennél a banknál a legerősebb, ezt nem akartuk veszélyeztetni" – mondta.

Patai Mihály
Túry Gergely

"A kialakult helyzetet egyféleképpen lehet megoldani, óriási költségcsökkentési akcióba kezdünk" – fejtette ki Patai Mihály. A költségcsökkentés a működés minden olyan részét érintetlenül hagyja, ami a bank ügyfelei által megszokott magas szolgáltatási színvonalat, valamint a működés technikai és gazdasági biztonságát, sőt ezek fejlesztését nem veszélyezteti. Ugyanakkor az UniCreditnek jelentős mértékben kell növelni hatékonyságát. Ez például annyit jelent, hogy Budapesten fiókösszevonásokat valósítanak meg. 15 fiókot  a fővárosban bezárnak, és ezzel 105 fiókra csökken az országos hálózat. Ezzel a korábbi, gyorsan fejlődő piaci környezetben kialakított, a riválisokat jelentősen meghaladó piaci penetrációt a mai realitásokat tükröző mértékhez igazítják. A bezárás többmilliárdos költségmozgást jelent, ám ennek az eredményei már jövőre meglátszanak, és Patai szerint mindenképpen meg kell csinálniuk.

"Napok óta nem tudok aludni, mivel el kell bocsátani embereket. Az utóbbi években csak fiókokat nyitottak, de most nincs visszaút, több tucat kollégának el kell veszítenie az állását" – mondta Patai. Ugyanakkor messzemenő segítséget nyújtanak abban, hogy az érintett kollégák munkát találjanak a jövőben.

A bankvezér újságírói kérdésre elmondta, hogy nem volt tulajdonosi presszió, a magyar menedzsment döntött ezekben az ügyekben.

"Nem akarom minősíteni, de..."

Amikor bevezették a tranzakciós illetéket, volt olyan félelem, hogy a vállalati ügyfeleik komoly része még a forintszámláikat is kiviszi külföldre. A 208 százalékos egyszeri befizetéssel most is lehet ilyesmitől tartani. A 208 százalékos adóra is azért volt szükség, mert az államhoz kevesebb tranzakciós illeték folyt be a tervezettnél. Ha idén így alakult, akkor azzal lehet számolni, hogy jövőre sem folyik be belőle több. "Egy nagyvállalat nyugodtan tudja Belgiumból is működtetni a forintszámláját. Az ötletet nem akarom minősíteni, viszont tíz évvel ezelőtt Svédországban elvetették ezt a rendszert, mivel az abból befolyó pénz volumene csökkent."

Arra a kérdésre, hogy meg lehetett volna-e a munkahelyeket őrizni, ha nem veti ki a kormány ezt a pótlólagos befizetést, Patai azt mondta, hogy a rendszeren belül mindenképp vannak feszültségek. "Ez volt a a ravasz, hogy elsüljön a fegyver" – tette hozzá, aláhúzva, hogy nem véletlenül csökkent a magyar bankrendszerben dolgozók száma az utóbbi években több ezer fővel. Patai szerint az UniCredit azért nyereséges, mert a takarékossági lépéseket már 2007 végén elkezdték.

A banki díjak 60-70 százalékos emelkedésre vonatkozó kérdésre Patai azt mondta, hogy ez nincs összefüggésben a devizahiteles problémával és ő nem is tudja kijelenteni, hogy minden bank így emelt volna. A devizahitelek ügye nagyságrendekkel nagyobb gond, nem lehet díjemeléssel megoldani – emelte ki Patai. Egy másik kérdésre, miszerint miért nem csökkentik a béreket, ahelyett, hogy elbocsátanak, Patai azt válaszolta, hogy az UniCreditnél volt olyan három év, amikor nem volt béremelés, és a bónuszok is drasztikusan – mintegy 30 százalékkal – mérséklődtek. A lenini elvek itt nem érvényesülnek: nem kereshet ugyanannyit egy mérnök és egy utcaseprő, mivel a banknál dolgozóknak idegen nyelvet kell beszélniük, van diplomájuk. Akik viszont a pénzügyi szektorban dolgoznak, azok tényleg szerencsések – tette hozzá a bankvezető.

A 15 fiók beolvasztásával – mindegyiket bérelték – a 6,8 milliárdos költség 40 százalékát fedezik, másik 30 százalékot a marketing részen, humánpolitikai oldalon tudnak fogni, a másik 30 százalék pedig a növekedésből származhat, amit a kollégáktól várnak. Idén ennek csak negatív hatása lesz, 2014-re várnak eredményeket – hangsúlyozta Patai. Természetesen a gyengébben muzsikáló bankfiókok kerültek bezárásra, és a lokáció is nagy hatással volt ebben a döntésben. Az egész bezárásnak az idei profitra – mely kevesebb lesz, mint tavaly, de még kétszámjegyű – 3-4 milliárdos hatása lehet, tette hozzá az UniCredit Bank vezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!