szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy Siemens nevű ember találta ki az első világháború után, de a '70-es évektől - Amerikán kívül - az összes OECD-ország vezetése előszeretettel használja ki annak lehetőségét, hogy vele kevésbé macerás elérni, ha több bevételre van szüksége az államkasszának. Igaz - írja az Index -, nélküle Horváth András NAV-os adócsalási bortánya is okafogyottá válna.

Noha az általános forgalmi adó (áfa) az egyik egyik legfiatalabb adófajtánk, az egyik legkönnyebben bevezethető, emelhető és kezelhető adónak bizonyult, amit így az kormányok szeretnek is. Meg az adócsalók, akiket legnikább úgy lehetne leszerelni végérvényesen, ha az áfa maga is eltűnne. Vagy sokkal alacsonyabb szintű lenne.

Az Index.hu összeállítása az áfa történetét Wilhelm Von Siemenstől, a "dolog" szellmi atyjától indul, és az áfacsalások főbb tipusainak példákon keresztüli példázatán túl arra is kiterjed, miért nem volna olyan egyszerű feladat kivezetni a tételt a rendszerből.

Kevesen tudják, de egy átlagkeresetű magyar állampolgár jövőre több mint 380 ezer forintot hagy ott a kassázknál, fizet be áfaként az államkasszába. Mindeközben ennek mintegy felét kell csak személyi jövedelemdaóként. És az állam bevétele e két télelből önmagában több mint 4500 milliárd forint.

A politika EU-szerte igen kedveli az áfát, mert annak emelését - így a gyakorlati tapasztalat: - kevésbé drámaian élik meg a választópolgárok. "Az szja-emelésnél utcára mennek, az áfaemelést észre sem veszik. Az áfát ugyanis bár a fogyasztók fizetik meg a termék árában, közvetlenül nem ők vallják be az adóhivatalnak, így kevésbé tűnik fel nekik, milyen sokat legombolt róluk az állam. Mindeközben rengeteget hoz a konyhára: egy egyszázalékos áfakulcsemelés 80-90 milliárd forinttal dobja meg az államkasszát" - olvasható az Index cikkében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!