szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A személyi jövedelemadó 1 százalékénak felajánlása a világon egyedülálló, Magyarországon 1996-ban törvénybe iktatott lehetőség, amely módot ad az adófizetőknek a civil szervezetek támogatására.

A természetes az lenne, ha az adózók élnének adójuk 1 százalékáról szóló döntési jogukkal, a statisztikák azonban mást mutatnak. A felajánlók számának stagnálása mellett, a megváltozott adójogszabályok következtében, az elmúlt években csökkenő összegek is nehezítik a szervezetek gazdálkodását. Az előző évhez viszonyítva 2012-ben 20 százalékkal kevesebből, azaz 12,45 milliárd forintból kellett gazdálkodniuk.

A civil szervezetek számára fontos, sok esetben a működésük alapját jelenti az adózók által sok esetben nem kihasznált jogosultság. Az állatvédelem területén dolgozó NOÉ Állatotthon 20 éve működik. A 8 hektáros területen működő, inkább állatkertre, mint menhelyre hasonlító telepen több program is működik. A róka-, macska-, és különböző fajtamentő csoportokkal is rendelkező szervezet mára jelentősen kinőtte magát, mutatja ezt a 15 676 felajánló. Tavaly 9. legtámogatottabb alapítványként 66 millió forintot kaptak az adó 1 százalékból. Schneider Kinga sajtóreferens szerint, ez az összeg működésük kétharmadát fedezi. A hiányzó részt adományokból igyekszenek pótolni.

 
A  2012.évi adatok alapján, 4,4 millió adózóból 3,2 millió nyilatkozhatott volna, összesen 21,94 milliárd forintról, de érvényes felajánlás csak a rendelkezésre álló összeg 56,7 százalékáról született. Az érvényes 3,180 millió nyilatkozat 59 százaléka valamely civil szervezet, 32 százaléka az egyházak, és 9 százaléka pedig a kiemelt költségvetési előirányzat javára érkezett.

Az oktatási intézmények kevésbé támaszkodhatnak kizárólagosan az 1 százalékos összegekre. Az AKG Alapítványhoz évente 2,5-4 millió forint közötti összegű felajánás érkezik. Külső körből eddig nem kerestek támogatókat, kizárólag a tanulók szüleinek felajánlásaira számítottak. Az iskola költségtérítéses, így az 1 százalékból befolyó összeg a tanulói ösztöndíjra fordítható keretet növeli, bár az erre a célra fordított  60-65 millió forintnak kis, 5-7 százalék körüli hányadát, azaz 10-15 diák ösztödíját fedezi.

A civil szervezetek részére nyilatkozók jelentős része figyelmen kívül hagyja a második 1 százalékot. Ennek oka talán abban rejlik, hogy míg alapítványok számára kitöltött rendelkezés történhet pillanatnyi benyomás, akár érzelmi érintettség, vagy egy jó reklám hatására, az egyházakat nem így választjuk. Emiatt az egyházak számára talán nehezebb a reklámozás is, talán sokak számára a felajánlás az elkötelezettségüket jelentheti, és egyfajta vallási hovatartozást szimbolizál.

Egy nem reprezentatív kutatás szerint a felajánlás lehetőségével nem élők egy része, elkötelezettség hiányában tudatosan nem rendelkezik az egyházak részére. Talán az évvel elcsúsztatott bevezetés hatására, de furcsa módon sokan nincsenek tisztában a második felajánlható 1 százalék lehetőségéről. Ezt alátámasztják a megkérdezett egyházak szakértői is.

Tavaly a két éve módosított egyházügyi törvény eredményeképpen 32 felekezet közül választhatnak a felajánlók. A rendszerváltás után meghonosodó egyházak közül, a legdinamikusabban fejlődő, így a felajánlás összegét tekintve a negyedik legtámogatottabb egyház a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége. A tavalyi évben 23 298 fő, 111 millió forintot adományozott az egyháznak. Fábián Dóra, az egyház 1 százalék kampányának vezetője elmondja, hogy a befolyó összeg pár százalékát fordítják reklámra. A kapány feladatainak jelentős részét közösséghez tartozó szakemberek, önkéntesek látják el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!