szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány pénteken benyújtott devizahiteles törvényjavaslata értelmében akár 500 milliárd forint veszteséget is kénytelenek lehetnek elkönyvelni a magyarországi bankok. A javaslat hatalmas terhet ró a bankokra, amelyek kénytelenek lesznek tőkét pótolni, emellett pedig az idén év elején beindult hitelezési fordulat is komoly pofont kaphat.

Pénteken benyújtotta a kormány a devizahitelesekre – és mint kiderült, a forinthitelesekre is – érvényes törvényjavaslatát. A javaslat értelmében az árfolyamrést kiradírozzák, minden egyoldalú szerződésmódosítás, amely kamat-, költség- és díjemelést lehetővé tett, pedig tisztességtelen. A bankok bíróság előtt bizonyíthatják, hogy az egyoldalú módosítások tisztességesek voltak, ám ezért komoly pénzeket kell leperkálniuk a perekhez.

A hvg.hu-nak egy névtelenséget kérő banki elemző úgy nyilatkozott, hogy ha azt akarták volna, hogy a bíróság előtt rendezhessék ezeket az ügyeket, akkor nem szabtak volna a jogalkotók ilyen magas díjakat (egy per elindításához is 1,5 millió forintos illetéket kell befizetnie a banknak), "ez nem volt túl kedves eljárás". A bankok emiatt minden bizonnyal nem fognak tömegével ilyen pereket indítani, már csak azért sem, mivel valószínűleg nem lenne sok esélyük bizonyítani igazukat a bíróság előtt. Az összesített bukó, amivel a bankoknak így szembe kell nézniük, az 300-400 milliárd forint lehet az egyoldalú szerződésmódosítások következtében, az árfolyamrés miatt pedig 100 milliárd lehet a veszteségük. Vagyis mindent egybevetve akár félezer milliárd forintot is kénytelenek lesznek lenyelni a bankok.

Mindez azt eredményezi, hogy számos banknak, 4 nagybanknak mindenképpen, szüksége lesz tőkeemelésre. Ennek alternatívája az elemző szerint nincs, vagyis van, a csőd, de ebbe az irányba biztos nem mennek a pénzintézetek, ez kizárt. A hatalmas pénzösszeg ráadásul abba az irányba is mutat, hogy az idei év első felében megindult hitelezési fordulat – körülbelül 50 százalékkal több lakáshitelt értékesítettek a bankok, mint a tavalyi év hasonló időszakában – megtorpanhat, nem javulhat a hitelezés. A bankok már a különadóval is tőkéjük mintegy 10 százalékát fizetik be évente, már így is komoly pakk van a nyakukban, a mostani javaslat pedig pénzügyileg még lök rajtuk egyet. A javaslat következtében folytatódhat az utóbbi években lezajló fiókbezárási hullám, bár itt meg kell jegyezni, hogy elektronikus bankolási szokások terjedése miatt ennek egy része egyfajta természetes módon is zajlik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!