szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A cégeket is meglepte Orbán Viktor bejelentése a vállalati nyereségadó csökkentéséről, a kormány eddig erről nem beszélt velük – mondta kérdésünkre Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára szerint a gesztus szép, de inkább az élőmunka terheinek csökkentésével kellene a döntéshozóknak törődniük.

hvg.hu: Egyeztetett-e a kormány a VOSZ-szal, mielőtt Orbán Viktor bejelentette, hogy egykulcsossá teszik és 9 százalékosra csökkentik a vállalati nyereségadót?

Dávid Ferenc: Nem. Varga Mihállyal folyamatosan tárgyalunk, a múlt héten kétszer találkoztunk, de csak a minimálbér emeléséről és a járulékcsökkentésről volt szó. Most próbálok nagyon örülni a bejelentésnek, de óhatatlanul végiggondolja az ember: ha ekkora mértékben változtatnak adókat, akkor miért kellett a költségvetést fél évvel előre elfogadni?

hvg.hu: Milyen hatásai lehetnek a cégek számára a most megígért változtatásnak?

D. F.: Mindenféleképp üdvözlendő, pozitív gesztusról van szó, és összegként sem kevés. De azt azért látni kell: a kis cégeknek ez alig lesz segítség. Alig több, mint 1100 olyan vállalat van ma az országban, ahol 500 millió forint fölötti a nyereség, nekik megy le 19-ről 9 százalékra a nyereségadójuk, a több százezer más cégnél csak 10 százalékról csökken kilencre. A kicsik alig fogják érzékelni az adócsökkentést. Lélektanilag ettől ez persze még nagyon jó, és az EU-s adóversenyben is segít. De ha a minimálbér emelése veszteségbe visz cégeket, akkor hiába ajándékoznak adócsökkentést.

MTI / Szigetváry Zsolt

hvg.hu: Elég lehet-e ez a lépés ahhoz, hogy kigazdálkodják a minimálbér-emelést?

D. F.: Holnap tárgyalunk Varga Mihállyal újra a minimálbérekről, jó lett volna, ha ezt is meg tudtuk volna beszélni vele előre. Az biztos, hogy a kis cégeknél, ahol 5-10 alkalmazott van, a csapat fele minimálbéren, ott ez az adócsökkentés csak gesztusként pozitív.

Kinek éri meg otthagyni a kisadót?
Az eddigi adóváltoztatások inkább a kis és közepes méretű cégeknek kedveztek, most a nagyok is kaptak valamit – így értékelte a tervezett adóváltoztatást egy, a hvg.hu-nak nyilatkozó adószakértő. Szerinte a kisadókat nem valószínű, hogy kiváltaná az új, 9 százalékosra csökkentett nyereségadó. Aki eddig egyszerűsített vállalkozói adót fizetett, és nem érte meg ehelyett a most még 10 százalékos nyereségadót választania, annak nem most jön el az a pont, amikor megérné váltani. A katásoknak egész biztosan nem lesz jobb a változtatástól, egyedül a kivásoknak érdemes elgondolkozniuk ezen. A kisvállalati adó ugyanis leginkább azoknak a cégeknek az adója, amely kisebb méretű, de magas a bérköltsége, vagyis nagy a munkaerőigénye. Ők most 16 százalékos adót fizetnek, de az adóalapban a bérköltségek is benne vannak – azaz ha megemelik a minimálbért, érdemes lesz kiszámolniuk, nem járnának-e jobban, ha a 9 százalékos adóra váltanának.

hvg.hu: Változnak-e emiatt a kéréseik, amelyekkel holnap várni fogják Varga Mihályt?

D. F.: A miniszter úr azt mondta, hogy 145 milliárd forint marad így a vállalkozásoknál. Meg kell kérnünk: ha találtak csettintésre 145 milliárdot, találjanak 100 milliárdot az élőmunka tehercsökkentésére! Ha bármi nagy változást el akarunk érni a gazdaságban, akkor az élőmunka terheit kell mindenképp csökkenteni. Ráadásul ha 145 milliárdos tartalék van, az majdnem másfél százalékos járulékcsökkentést tenne lehetővé, miközben mi egy százalékért öljük a kormányt, hogy ne 4, hanem 5 százalékkal csökkentsenek most. De nyilván sok illúzióm nincs, ha a miniszterelnök bejelentette már, hogy így csökkentik a nyereségadót, akkor azon elég kicsi az esélyünk változtatni.

Farkas Zoltán: Orbán adóbombája

Újabb gondolatolvasásra kényszerül az üzleti kör. Orbán Viktor miniszterelnök a Regionális Digitális Konferencián bejelentette, hogy jövőre egy számjegyű, 9 százalékos és arányos lesz a vállalati nyereségadó. Részletek hiányában kénytelenek vagyunk a fantáziánkra hagyatkozni..

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!