szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brit és a dán udvar sok közszereplést vállaló tagjainak minden lépését tapasztalt, komoly karriert befutott szakemberek figyelik, segítik. De kik ezek a nők, akik mindig megtartják a három lépés távolságot és kerülik a rivaldafényt?

Kate Middleton (Katalin hercegnő) a bulvár világsajtó egyik legnépszerűbb figurája. De ehhez nem lenne elég a „Cambridge hercegnője” cím, meg az, hogy ő a leendő, legalábbis előbb-utóbb trónra lépő brit uralkodó neje. Az imázs kialakításhoz több kell, mint a csinos külső, az elegáns ruha. Kell, hogy legyen a hercegnő mögött valaki, aki egyszerre járatos, a biznisz, a politika, a diplomácia és a bulvársajtó minden rejtelmében.

 2017 októberében szerződtette Vilmos herceg a neje mellé főtanácsadónak, Catherine Quinnt. Elődje, az ugyancsak remek üzleti múlttal rendelkező Rebecca Deacon házassága miatt mondott le udvarhölgyi funkciójáról. De mit is jelent ez? Szinte mindent, ami a hercegnő nyilvános imázsának alakítása szempontjából fontos. Tehát: az angol formulával a „lady-in-waiting” nevet viselő fő udvarhölgy mindig három lépésre van a hercegnő mögött. Ő veszi át és küldi tovább a virágcsokrokat és az egyéb ajándékokat, amit egyébként az egyszerű külügyi protokollfőnökök is megtesznek. De: sokkal fontosabb, hogy a hercegnő fülébe súgja, hogy éppen most kivel is fog kezet, hogy kell szólítani az illetőt. Katalin hercegnőnek annyi nyilvános megjelenése van, hogy az esetek többségében fogalma sincs arról, kikkel találkozik. De hozni kell az elvárás szerinti viselkedést, erre kell a szuperudvarhölgy. Továbbá arra is, hogy átnézze az előre megírt beszéd szövegét, mert néha ilyesmit is elő kell adnia a hercegnőnek.

De ki az új szuperudvarhölgy?

Catherine Quinn a cambridge-i egyetem égisze alá tartozó Said Business School igazgatója volt, itt szerzett korábban MBA diplomát. Később a brit meteorológiai szolgálat ügyvédjeként dolgozott és innen lépett a királyi család szolgálatába. Nem a brit uralkodóház az egyetlen, amely a hercegnők mellé szuper udvarhölgyeket, vagyis kiemelkedően intelligens, üzleti és politikai referenciával is rendelkező tanácsadókat szerződtet.

A dán példa

Mária dán hercegnő jelenlegi első udvarhölgye Christine Pii Hansen, aki korábban a NATO apparátusában, majd rövidebb ideig, egy magán-tv jogi képviselőjeként dolgozott. De aztán 11 évre külügyi szolgálatba lépett, és közben az ENSZ menekültügyi főbiztosságának is dolgozott. Elődje, a királyi szolgálatból most kilépő Ranja Docky a világ egyik legnagyobb szállítási cégének kommunikációs főnökeként folytatja karrierjét. A Le Figaro szerint mindebből az a lényeg, hogy a népszerű hercegnők mögött profi kommunikációs, diplomáciai és üzleti szakértők állnak, akik egyben hitelesen képviselnek jótékonysági ügyeket, például a menekültek védelmét és fellépnek a női egyenjogúság tényleges érvényesítéséért is.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!