Peking szerint a végéhez közeledik a koronavírus-járvány Kínában

A külföldi szakértők egy része kétkedik, de az biztosnak látszik, hogy a nagy holdújévvel kezdődő vakáció, amikor több száz millióan indultak útnak Kínában, nem váltott ki újabb járványhullámot az 1,4 milliárd lakosú országban.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
Peking szerint a végéhez közeledik a koronavírus-járvány Kínában

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

90 százalékkal csökkent januárban a koronavírus miatti vizsgálatok száma a rendelőkben és a klinikákon az előző hónaphoz képest, amikor drámai módon megnőtt a fertőzöttek száma. A kórházakban ápolt Covid-betegek száma 85 százalékkal csökkent ugyanebben az időszakban.

A WHO örömmel fogadta a pekingi adatokat, de közölte: nem vet véget a világméretű riadónak, melyet három éve hirdetett meg a vírussal szemben. “Újabb vírusvariáns nem bukkant fel, és a korábbi járvány a végéhez közeledik” - közölte ugyanakkor magabiztosan a kínai járványügyi bizottság, amely számokat is közzétett: a Covid miatt 4300-an haltak meg Kínában január 4-én. Ez volt a csúcs. Január 23-án a halálozások száma 896-ra csökkent.

A BBC-nek nyilatkozó kínai járványszakértő így értékelte a helyzetet: “Nagy fertőzési hullám kezdődött azt követően, hogy Kínában feloldották a zéró tolerancia politikát. A halálozási adatok azt mutatják, hogy ez a hullám elmúlóban van. Még nem tudjuk, hogy a holdújévi ünnepségsorozat kivált-e újabb fertőzési hullámot. Ha lesz is ilyen, akkor is kevéssé valószínű, hogy olyan erőssé válik, mint a decemberi hullám” – nyilatkozta Hszü Li Jang.

Most akkor tényleg bedönt ismét mindent Kína a Covid miatt?

Az ázsiai országban sosem látott nehézségeket okoz az a koronavírus, amiről a nyugati országok szép lassan kezdtek megfeledkezni. Persze a kommunista állam szerint minden a legnagyobb rendben, és nincs semmi látnivaló, ám több okunk van kételkedni ebben, mintsem elhinni.

Mi történik vidéken?

Korábban sokan adtak hangot annak az aggodalmuknak, hogy a vidékre hazautazó városi kínaiak elterjeszthetik a koronavírust szűkebb pátriájukban, ahol az egészségügyi ellátás sokkal gyengébb, mint a városokban.

226 millió utazást regisztráltak az egyhetes holdújévi vakáció idején. Ez 70 százalékkal több, mint tavaly, amikor még érvényben volt a zéró tolerancia politikája, de jóval kevesebb, mint a járványt megelőző években, amikor több mint 500 millió kínai indult útnak a holdújévet követő nagy vakáció idején.

A pekingi egyetem nemrég tanulmányt közölt, amely szerint körülbelül 900 millió kínai esett át a koronavírus-járványon az elmúlt három év során. Az országos járványügyi hatóság szerint a mostani járványnak 60 ezer halottja volt január 12-ig.

A kínai járvány statisztikákkal szemben erős kétségek fogalmazódtak meg külföldön, ahol általános a vélemény: Peking tudatosan a valóságosnál kisebb számokat közöl, mert a kínai turisták hamarosan tömegesen indulnak külföldre.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.