A Tram-Train svájci gyártója hirdetésekkel támogathatja a magyar kormányközeli lapokat

Erről cikkezik a svájci médiaóriás, a TX Group online és nyomtatott újságjaiban.

  • hvg.hu hvg.hu
A Tram-Train svájci gyártója hirdetésekkel támogathatja a magyar kormányközeli lapokat

Az ügy abból robbant ki, hogy a Magyar Hang három másik független magyar lappal (Magyar Naranccsal, az Élet és Irodalommal és a Jelennel) együtt itthon be akarja perelni, az Európai Bizottságnál pedig be akarja panaszolni a magyar államot, amiért kizárólag a kormánypárti médiumokban hirdet, ezzel torzítva a piaci versenyt és korlátozva a médiaszabadságot.

A perre készülve Lukács Csaba, a Magyar Hang lapigazgatója több újságíróval együtt adatbázisban összesítette az összes magyar hetilap 2020-as hirdetéseit, így bukott ki, hogy a svájci Stadler Rail cég is feltűnően sokat hirdetett, kizárólag kormányközei lapokban.

A Szabad Földben, a Figyelőben és a Mandinerben összesen 39 negyed- és féloldalas reklám jelent meg egy év alatt, amely a svájci cég vonatait mutatta be, miközben független vagy kormánykritikusnak számító médiumokban egyetlen Stadler-hirdetést sem találtak Lukácsék.

Ezeket a számokat maga a cég is elismerte, ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a Stadler 18 éve működik Magyarországon, és ez idő alatt „minden médiatípussal együttműködött, tekintet nélkül azok politikai irányultságára vagy ideológiájára".

A magyarul a Magyar Hangon olvasható cikk megjegyzi azt is, hogy a Stadler számára Magyarország a legfontosabb piac Kelet-Európában. Peter Spuhler vezérigazgató vezetésével a svájci vonatgyártó közel két évtizeden át folyamatosan bővítette jelenlétét.

Jelenleg nagyjából 800 ember dolgozik a Stadlernél Budapesten, a szolnoki gyárban és a pusztaszabolcsi javítóműhelyben.

A Stadler 40 Kiss emeletes szerelvény építésére kapott megbízást a magyar államvasutaktól, a MÁV-tól. Ezen kívül úgynevezett Tram-Train vonatokat is szállítanak.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?