Tetszett a cikk?

Az MSZP gazdasági kabinetjének egyik tagja és Puch László pártpénztárnok volt titkárnője lettek a Népszava kiadójának közvetett tulajdonosai. Közös cégük befektetett a Vasárnapi Hírekbe is, s baloldali médiacsoportban gondolkodik.

Egyértelműen MSZP-közelbe került a korábban burkolt pártbefolyás alatt álló Népszava: a napilapot kiadó Editorial Vagyonkezelő és Tanácsadó Kft. új tulajdonosa a 3 millió forint törzstőkéjű békéscsabai Békés Project Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. (BP). Az 1998-ban alakult, 2003-ban mindössze 500 ezer forint árbevételt elért BP-t a békéscsabai Bodor Tibor, a Miniszterelnöki Hivatal jelenlegi főcsoportfőnöke, a felesége révén viharsarki kötődésű Kiss Péter kancelláriaminiszter jó ismerőse, illetve Botos Mihály ügyvéd hozta létre. Botos helyben nagy befolyású irodáját baloldali "vonzalmúnak" mondják a megyei közélet ismerői, a jogász képviselte például a "búzaégetőként" elhíresült Karsai József MSZP-s honatyát az Agrograin Rt. vezetőivel szembeni perben (utóbbiak Karsai némely kijelentését sérelmezték), illetve a szintén MSZP-s Tóth Károly országgyűlési képviselőt, akit Kövér László (Fidesz-MPSZ) perelt be emlékezetes "köteles" szónoklatának interpretálása okán.

A többségi tulajdonos Bodor a jelek szerint a mozgalomban talált vevőt a kft-nek, amelyet tavaly nyáron vásárolt meg az érdi Simon Dénes, illetve - kisebbségi tulajdonosként - a budapesti Bodrogi Margaréta. A 33 éves, jogász végzettségű, az MSZP gazdasági munkacsoportjában tevékenykedő Simon korábban formálisan is a párt parlamenti frakciójánál tanácsadóskodott, a kapcsolat azóta sem szakadt meg. Az állami tulajdonú Antenna Hungária Rt. igazgatóságát, illetve az Elmib Első Magyar Infrastruktúra Befektetési Rt. felügyelőbizottságát is erősítő, s eközben - pártszakértő kollégájával, Varga Andrással közös - tanácsadócéget működtető Simon "főállásának" a Horizont Rt. vezérigazgatósága tűnik. A korábban Verestóy Attila, a román parlament szenátora résztulajdonában volt (HVG, 2001. január 6.), jelenleg vaduzi offshore érdekeltségű rt egy állami tulajdonú, az MSZP-székház szomszédságában található Köztársaság téri épületben kínál bérbe irodákat a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal kötött megállapodás alapján. A másik BP-tulajdonost, Bodrogit a pártközpont telefonján lehet utolérni, róla azt tudni, több pártvezető, köztük egy időben Puch László pénztárnok mellett dolgozott titkárnőként.

A BP nem sokkal Simonék belépése után, tavaly szeptemberben 25 százalékos tulajdont szerzett a Vasárnapi Híreket megjelentető VH Kiadó Kft.-ben, majd december végén megvásárolta az Editorialt. Utóbbi ügylettel kapcsolatban csak a volt közvetett tulajdonos, Bonyár Miklós (HVG, 2004. május 5.) közleménye ad támpontot, miután az Editorial gazdája a cégnyilvántartás szerint továbbra is a Bonyár előtti két tulajdonos, Börcsök Dezső és felesége. Miközben ugyanis Bonyár december 22-én tudatta az MTI-vel, hogy eladta a kiadót, a cégbíróság öt nappal később érkeztette a kérelmet arról, hogy több mint fél évvel korábban, 2004 tavaszán megvásárolta azt, az eladásról pedig lapzártánkig nem nyújtottak be változásbejegyzést. Egyelőre azt sem tudni, mi lesz Bonyár egyéb médiaérdekeltségeinek - a Képes Újság, Fürge Ujjak, valamint Diéta & Fitnesz magazinoknak - a sorsa, ezekről ugyanis lapzártánkkor még tárgyalások folytak.

HVG: Írott ballaszt, 2. oldal (Oldaltörés)


Bizonyosnak tűnik a Vasárnapi Hírek és a Népszava közös kiadói irányítása, amit a VH Kft.-t vezető, egykor a Magyar Hírlapnál dolgozott Ács György vezényel majd, azzal, hogy - mint a HVG-nek elmondta - "a lehető legszabadabb kezet" biztosítja Németh Péter Népszava-főszerkesztőnek, akiben, úgymond, nagy a bizalma. Pártkörökben - ahol a nevük elhallgatását kérve nyilatkozó, vezető tisztséget viselő MSZP-sek egyike sem cáfolta befolyásukat a napilapra - némiképp árnyalják a képet, amennyiben sokallják a költségeket, illetve a Németh által vezető beosztásba leigazolt újságírók-szerkesztők számát. A BP megfontolásait ismerők szerint a tervek között szerepel egy reklámcég alapítása is, amely a baloldallal lojálisnak remélt sajtótermékek hirdetési ügyeit intézné. A gazdasági ésszerűsítést szintén fontosnak tartó Ács ugyanakkor azt hangsúlyozta, tapasztalata szerint eredményesebb a munka, ha a kiadó saját, elkötelezett hirdetésszervezőket alkalmaz, mint ha külső vállalkozást bíz meg.

A Népszava pártkötődése nem előzmények nélkül való - Bonyár például az MSZP médiapolitikusának, Újhelyi Istvánnak volt ifjúsági mozgalmártársa -, s az efféle helyzet nem is példa nélküli a magyar sajtópiacon. Ellentmondásos módon a 26,4 százalékos kiadótulajdonos, az MSZP által létrehozott Szabad Sajtó Alapítvány révén a párttal formális kapcsolatban lévő Népszabadság áll a legtávolabb az ilyetén informális befolyástól, igaz, a pártvezetés tagjai között évek óta vita tárgya: érdemes-e fenntartani ezt a kapcsolatot vagy helyesebb volna pénzzé tenni a Népszabadság-részvényeket. A jelenlegi helyzet konzerválása mellett szólók legfőbb érve, hogy gondolni kell az esetleges majdani ellenzéki évekre is, illetve hogy "a jobboldalnak is van sajtója".

Ebben alighanem igazuk van, legalábbis nehéz a Magyar Nemzet-Hír Tv-Mahir kapcsolatrendszert (HVG, 2004. november 6.) másképpen értékelni. Papíron a konzervatív napilapot kiadó Nemzet Kft. fektetett be a párt volt gazdasági mindenesének, Simicska Lajos egykori adóhivatali elnöknek a cégébe, a Mahir-csoport résztulajdonosába, a B-Reklám Kft.-be (HVG, 2004. július 17.). Korábban többen találgatták, hogy Simicska szerepe meghatározó lehet a jobboldali sajtó finanszírozásában és alkalomadtán témaválasztásában is, a feltevést igazolni látszó legárulkodóbb jel éppenséggel a spekulációk egyik cáfolata volt. "Innen üzenem a Népszabadság újságíróinak: gondom lesz rátok!" - ezt Simicska nyilatkozta tavaly november végén a Magyar Nemzet címlapján.

Továbbra is talány, pontosan ki áll az újraindított Magyar Hírlapot kiadó, Csillag István korábbi SZDSZ-es gazdasági miniszter volt kabinetfőnöke, Tóth Kamilla által vezetett és részben tulajdonolt A-Pont-MH Kiadói Kft. hátterében (HVG, 2004. november 27.). Figyelemre méltó jelnek tekintik sokan, hogy a kiadóigazgató ajánlója állítólag Lovász Anita, az SZDSZ-sajtófőnöke - s Szombathy Pál főszerkesztő felesége - volt. A jelenleg ismét 25 ezer példányban eladott Magyar Hírlap előállítását a szakmabeliek "filléres tételnek" mondják, mivel a kiadó és a - mellesleg a Magyar Narancsot és a Magyar Demokratát is előállító - nyomda ugyanabba az érdekeltségbe, a Metro hírújságban is érdekelt Doktor Ferenc Adoc-cégcsoportjába tartozik (a korábbi ígéretek ellenére lapzártánkig az újságírók cége, a Zsurnaliszták Bt. nem jutott tulajdonrészhez a A-Pont-MH-ban). A jelek szerint ugyanakkor a hirdetők egyelőre "szokják" az új formátumot: tavaly december második felében - listaáron számolva - 1 millió forintnál több pénzért csak maga a kiadótulajdonos, a Klubrádió, illetve az állami tulajdonú Magyar Posta Rt. és Szerencsejáték Rt. tett közzé reklámot a befektetőt kereső Magyar Hírlapban.

RÁDI ANTÓNIA

Itthon

Kovács László levélben buzdít Népszava-előfizetésre

A szocialista pártelnök az MSZP-tagoknak kikézbesített levelében a „felvállaltan baloldali olvasótábor felvállaltan baloldali lapjának” megrendelésére hív fel. Németh Péter, a Népszava főszerkesztője tudott az akcióról, de nem lát benne kivetnivalót: "a lap nyíltan vállalja önmagát, vagyis baloldaliságát."

Akkora a forgalom az M1-esen, hogy két órát is rászámolhat a menetidőre, aki arra jár

Akkora a forgalom az M1-esen, hogy két órát is rászámolhat a menetidőre, aki arra jár

Kaotikus jelenetekről számoltak be a bombariadó miatt félbeszakított pesti buli résztvevői

Kaotikus jelenetekről számoltak be a bombariadó miatt félbeszakított pesti buli résztvevői

Mit mond 2024 végletekig megosztott Magyarországán Spiró György Az imposztor című drámája?

Mit mond 2024 végletekig megosztott Magyarországán Spiró György Az imposztor című drámája?

Orbán szerint tüdőn lőné a magyar gazdaságot, ha a GDP öt százalékára kellene emelni a NATO-kiadásokat

Orbán szerint tüdőn lőné a magyar gazdaságot, ha a GDP öt százalékára kellene emelni a NATO-kiadásokat