Tetszett a cikk?

Rajongóik önzetlenségnek, bírálóik viszont egyszerűen reklámnak tartják, hogy a világsztárok körében divattá vált külföldi gyermeket örökbe fogadni.

"Szivárványcsaládot akarok, különböző országokból származó, különböző vallású és kultúrájú gyerekekkel" - nyilatkozta nemrég Angelina Jolie, aki élettársával, Brad Pitt-tel újabban egy indiai árvát készül örökbe fogadni. A 31 éves filmcsillag, aki az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának jószolgálati nagyköveteként évek óta különös figyelmet fordít a fejlődő országok gondjaira, immár harmadszor készül ilyen lépésre. 2002 tavaszán akkori férjével, Billy Bob Thortonnal Kambodzsából fogadta örökbe első gyermekét, Maddox Chivant, két évvel később egy oroszországi árvát akart magához venni, ám 2005 nyarán végül - már Brad Pitt-tel - egy addisz-abebai gyermekotthonból mentettek ki egy csontsovány etióp kislányt, Zaharát, akinek anyját az AIDS vitte el. A jelek szerint Jolie ezzel egyfajta divatot teremtett, bár az elesett gyerekek felkarolásának régi hagyományai vannak a filmvilág, a szórakoztatóipar csillagai között.

Madonna telhetetlen, újabb gyerek után kutat
© AP
A Tomb Raider sztárját például sokan hasonlítják a polgárjogi harcosként is aktív egykori revücsillag Josephine Bakerhez. Az indián és dél-carolinai rabszolga ősöktől származó Baker ugyanis az 1950-es, 1960-as években sajátos módon tiltakozott a rasszizmus ellen: 12, különböző etnikumhoz tartozó - koreai, japán, finn, kolumbiai, francia, algériai, elefántcsontparti, venezuelai és marokkói - gyermeket fogadott be, és csak "szivárványtörzsnek" nevezte népes családját. A gyermekek közül többen felnőttként is igyekeznek ápolni a hagyományt. A francia Jean-Claude Baker például könyvet írt nevelőanyjáról, és New Yorkban Chez Josephine néven éttermet működtet, ahol vele együtt dolgozó finn fivérével, Jarryval együtt júniusban partit rendeztek nevelőanyjuk születésének 100. évfordulóján, a jubileumon tartott franciaországi megemlékezésen pedig az első fogadott gyermek, a koreai Akio volt az egyik fő szónok. A szórványosan megjelenő hírekből úgy tűnik, a testvérek tartják egymással a kapcsolatot, bár kilóg a sorból a venezuelai Mara, aki Dél-Franciaországban köztisztviselő, de évek óta nem adott hírt magáról hozzátartozóinak.

Alig marad el Josephine Bakertől a fejlődő világ problémáira szintén érzékeny filmszínésznő, az ENSZ Gyermekalapjának jószolgálati követeként is ismert Mia Farrow, aki négy vér szerinti gyereke mellé tízet - köztük több fogyatékost - örökbe fogadott. Hármat második férjével, André Previn zongoraművész-zeneszerzővel, kettőt élettársával, Woody Allen színész-rendezővel, ötöt pedig egyedül. Három gyermeket Vietnamból, kettőt Dél-Koreából, egy paralízisben szenvedő fiút pedig Indiából fogadott be. Közülük a legnagyobb - igaz, kétes - ismertségre a koreai származású Soon-Yi tett szert. 22 éves volt, amikor 1992-ben kiderült róla, hogy már 17 évesen összeszűrte a levet nála 35 esztendővel idősebb nevelőapjával, Woody Allennel, akivel öt évvel később össze is házasodtak, és azóta együtt nevelnek két egykori állami gondozottat.

A nemzetközi örökbefogadási divat a második világháború után kezdődött, majd a koreai, aztán a vietnami fegyveres konfliktust követően vett újabb lendületet. Az 1970-es évek közepén amerikai családok százai fogadtak be vietnami hadiárvákat. E hullám hatására, no meg közeli barátai, André Previn és Mia Farrow példáját követve adoptált 1974-1975-ben két saigoni kislányt egy másik hollywoodi sztár, Yul Brynner is. Vietnamból származó gyermekeket nevelt a Mary Poppins és a Muzsika hangja című filmsikerek csillaga, Julie Andrews is. A közelmúltban a román gyermekek iránt ugrott meg az érdeklődés, miután híre ment, hogy az intézetekben milyen sokan nevelkednek rossz körülmények között, és hasonlóan alakult a helyzet Oroszországgal is.

Az érdeklődés növekedésével persze nő a visszaélések veszélye is. Tavaly másfél év börtönre ítélték Lauryn Galindo hawaii ügynököt, aki Angelina Jolie-nak is segített Maddox örökbefogadásában, és 1997-2001 között összesen nyolcszáz amerikai családot juttatott - többségében Kambodzsából - gyermekhez. Vízumcsalást és pénzmosást róttak a terhére. Súlyos visszaélések gyanúja miatt Romániában leállították a nemzetközi örökbeadásokat, és - miután lelepleztek egy gyermekcsempész hálózatot - a dél-kínai Hunan tartományban is hasonló tilalom lépett életbe.

Kínában egyébként egész iparág épült a nevelőszülői szerepre vágyó külföldiek utaztatására, elszállásolására, árvaház-látogatások szervezésére. Most ugyanis ez az első számú "célország", miután az "egy család - egy gyermek" politika miatt kicsik milliói kerültek állami gondozásba. A The Guardian brit napilap adatai szerint az utóbbi tíz évben több mint 60 ezer gyermek került külföldre a világ legnépesebb államából, többségük az USA-ba, de mintegy ezren élnek Nagy-Britanniában is, ahol a tavaly regisztrált 313, a határokon túlról örökbe fogadott apróság fele az ázsai országban született. Januárban a szőke hollywoodi sztár, Meg Ryan is egy kínai kislányt vett magához, kollégája, a Mel Gibson Passiójában Jézus szerepét alakító James Caviezel egy kisfiút adoptált onnan, míg a Csillagok háborújában a fiatal Obi-Wan Kenobit megformáló Ewan McGregor 4 éves fogadott lánya Mongóliából származik. Hamarosan csatlakozhat a "klubhoz" a 25 éves színész-énekesnő, Jessica Simpson is, igaz, ő közelebbről, Mexikóból tervez a nevére venni egy babát.

Madonna és a kis David (Oldaltörés)

Madonna viszont már túl van az elsőn, sőt új terveket szövöget. Az amerikai popsztár és brit filmrendező férje, Guy Richie ezúttal egy kislányt akar magához venni Malawiból, ahonnan az ősszel nem kis bonyodalmak árán már örökbe fogadtak egy félárva kisfiút, David Bandát. Az 1 éves csöppség kiadása ellen előbb jogvédők tiltakoztak, mondván, a két saját gyermeket is nevelő énekesnő nem felel meg a malawi törvények azon előírásának, hogy az örökbe fogadó szülőnek legalább másfél évig az afrikai országban kell élnie. Aztán a kisfiú apja próbált meg keresztbe tenni, de őt - egyes feltételezések szerint némi anyagi áldozat árán - gyorsan meggyőzték. Végül - bár a jogi purparlé még tart - minden rendeződni látszik.

Az ünnepelt csillagok manapság kedvükre válogathatnak a gyermekek között a fejlődő országokban - idézi a The Guardian a bírálókat, akik többnyire nehezen szabadulnak attól a feltételezéstől, hogy a hírességek számára egy-egy alultáplált, fotogén kiskölyök reklámértéke sem lebecsülendő, ráadásul az örökbefogadással meg lehet úszni a terhesség, majd a szülés kínjait és következményeit. A szakemberek egy része hasznosabbnak tartaná, ha nem egy-egy kicsit ragadnának ki a környezetéből, hanem a fejlődő országok gyermekintézményeit támogatnák a jótékonykodni akaró csillagok. De a pénz sem mindig megoldás. Legalábbis erre utal Madonna példája. Az énekesnő 3 millió dollárt ajánlott fel egy új, 4 ezer férőhelyes árvaház építésére a 12 milliós Malawinak, ahol 1 millióra tehető a szülő nélkül élő gyermekek száma. A Der Spiegel német hetilap internetes kiadása ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy a koldusszegény államban, ahol a lakosság várható élettartama 40 év körül van, minden újabb gyermekotthon csábítást jelent a nyomorban élő szülőknek arra, hogy kicsinyüket az ingyenes ellátást adó intézményben helyezzék el. Madonna örökbe fogadott kisfia szintén így került árvaházba, ahol a 48 éves popdíva megbízottjainak szeme végül megakadt rajta.

Gyermekvédelmi szakértők szerint ugyanakkor az ilyen példák rossz irányban befolyásolják a közvéleményt. Miközben otthon is bőven van kiről gondoskodni, azt a látszatot keltik, hogy külföldön egyszerűbb és gyorsabb az adoptálással járó adminisztráció. Pedig ilyenkor ugyanazoknak a feltételeknek kell megfelelni, mint a hazai örökbefogadásokkor, amelyek azért még mindig többségben vannak. Az Egyesült Államokban például tavaly összesen több mint 140 ezer adoptálást regisztráltak, és közülük minden hetedikben szerepelt külföldi gyermek, míg csak minden tizedik szálai nyúlnak a határon túlra Nagy-Britanniában, ahol - bár az állami gondozottak száma eléri a 60 ezret - az 1970-es 20 ezerről tavaly 3 ezerre csökkent az örökbefogadások száma.

Persze a sztárok közt is azok vannak többen, akik otthon vettek magukhoz család nélkül nevelkedő gyermekeket. A lista terjedelmes. Walt Disney, Steven Spielberg filmrendező, kollégája, George Lucas és Ronald Reagan volt amerikai elnök mellett többek közt olyan hollywoodi üdvöskék is szerepelnek rajta, mint Sharon Stone, Michelle Pfeiffer, Nicole Kidman (aki még volt férjével, Tom Cruise-zal fogadott örökbe egy kislányt és egy kisfiút), Dianne Keaton, Charles Bronson, Paul Newman, Burt Reynolds, Henry és Jane Fonda. De ott van az író Kurt Vonnegut, a zenész Lionel Richie és Ozzy Osbourne, valamint a kosárpályák egykori királya, Earvin "Magic" Johnson is.

POÓR CSABA

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!