Tetszett a cikk?

Egyre távolabbinak tűnik a megállapodás a tokaji név használatáról a szlovákokkal, akik a közösködés helyett immár önálló borvidéket kreálnának. Eközben a magyar borászok a hazai borellenőrzési gyakorlatot bírálják.

Míg a szlovákok a lejtőkön termesztik a szőlőt, a magyarok a síkságon – ezt a képtelenséget vetette fel a pozsonyi Pravda minapi beszámolója szerint Marieta Okenková, aki a tokaji név használatáról folyó tárgyalásokon a szlovák bizottságot vezeti. A tokaji borvidéken kevésbé járatosak számára is meghökkentő kijelentés előzménye, hogy két hete szakértői szinten egyeztetett a magyar és a szlovák tárgyalódelegáció, ám az álláspontok nem közeledtek. Hiába ítélte ugyanis az unió a magyaroknak a tokaji elnevezést, a szlovákok arra hivatkozva palackozzák még most is a bort ezen a néven, hogy a trianoni békeszerződés előtti magyar bortörvény a Kistoronya, Nagytoronya és Szőllőske határában fekvő, eredetileg valamivel több mint 100 hektár szőlőterületet a tokaji borvidékhez sorolta. A nevet más helyesírással használó franciákkal szemben az unió döntését sikerült érvényesíteni, az olaszokat pedig az Európai Bíróság kötelezte – eddig hiába (HVG, 2008. augusztus 23.) – a „tocai” név használatának megszüntetésére.

Brüsszel, tekintettel a tokaji borvidék történelmi múltjára, a magyar–szlovák vitában a felekre bízta a megegyezést. Ez most annak ellenére sem tűnik reálisnak, hogy 2004-ben a két ország agrárminiszterei bejelentették, megállapodtak a névhasználatról. Az akkori, az Európai Bizottság által is ellenjegyzett alku értelmében Szlovákia 565 hektáron – a három település határában – lett volna jogosult tokaji bor termelésére, méghozzá a magyar bortörvény szabályozását alkalmazva. Csakhogy ezt a megállapodást a szlovákok nem tartották be – értékelte az elmúlt éveket a HVG-nek Máhr András, az agrártárca szakállamtitkára, a tokaji névhasználatról tárgyaló szlovák–magyar vegyes bizottság magyar elnöke. A szlovákok ugyanis egyrészt nem vették át a magyar borjog tokajira vonatkozó passzusait, másrészt ragaszkodnak ahhoz, hogy 908 hektáron termelhessenek tokajit. Okenková azt is felvetette, ha nem sikerül megegyezni a magyarokkal a területi vitában, akkor két tokaji borvidék lesz.

Ez sem kevésbé nonszensz, mint a szlovák lejtőkön, illetve a magyar síkságon vizionált tokaji szőlőtermesztés – vélik magyar szakértők. Máhr szerint a magyar fél szeretné, ha a tokaji borvidék – kiegészülve a szlovákiai oldal magyar kormány által is elismert területeivel – egységes maradna, de további kompromisszumokba már csak a tokaji bor védelme miatt sem mehet bele. Ha pedig két borvidék lesz, akkor egyértelmű a helyzet, ugyanis két különböző borvidéken nem lehet azonos terméket termelni; mivel a tokaji név Magyarországé, annak használatát a szlovákoknak kell megszüntetniük. Kérdés persze, ez lesz-e valóban a végkifejlet. A vitától függetlenül Magyarország – már az uniós borreform részeként – elkészíti a tokaji borok termékleírását, amely a beltartalmi értékek mellett az előállítás helyének földrajzi lehatárolását is tartalmazza. Ezt az uniós előírások szerint 2011-ig kell megtenni, s ha addig sincs megállapodás a szlovákokkal, hiába kapacitálja erre a feleket Brüsszel, a magyar borlobbisták abban reménykednek, az unió kénytelen lesz a magyar termékleírást elfogadni.

A magyar–szlovák borvita elfajulása már decemberben kezdődött, amikor Pozsony bejelentette, megvizsgáltatta a magyar tokaji borokat, és az alacsonyabb árkategóriájú nedűknél 32 mintából 15-öt, a magasabb árkategóriában pedig 15-ből kilencet nem talált az előírásoknak megfelelőnek (HVG, 2008. december 20.). A magyar agrárkormányzat ezt a kesztyűt a jelek szerint nem vette fel. Bár a HVG információi szerint ezek után az agrártárca is bevizsgáltatott szlovák tokaji borokat, az eredményeket nem hozta nyilvánosságra. Pedig – legalábbis a HVG karácsonyi bortesztjének tapasztalatai alapján, amelynek analitikai vizsgálatán mindkét szlovák tokaji aszú megbukott – vélhetően akadt volna muníció a visszavágásra. Még a szlovák vádakra sem született hivatalos reakció, csupán a magyar borminősítő hatóság illetékese nyilatkozott a Népszabadságban, hogy a szlovákok által kifogásolt borokat az előírásoknak megfelelőnek találták. A hallgatást nyilvánvalóan marketingérdek vezérli, mert ha a szlovák tokaji kerül be a hírekbe, az ronthatja a Magyarországon előállított borok piaci pozícióját is.

Utóbbiért azonban nem is kell a szomszédba menni, megteszik azt a hazai hatóságok is – állítják borászok. Elsősorban a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) Borminősítési Igazgatóságát támadják. Több borászati szakmai szervezet képviselője is megerősítette a HVG-nek, hogy a borminősítő hatóság díjai körülbelül kétszer akkorák, mint például az osztrák minősítő szerv tarifái, ráadásul az MGSZH-hoz hat palackot kell beadni vizsgálatra, míg Ausztriában ennek a fele is elég. Firtatják a borászok azt is, mi lett a borellenőrzésre célzottan elkülönített pénzzel. A literenkénti 8 forintos jövedéki adó megszüntetésekor ugyanis jogszabályba foglalták, hogy az adót felváltó, ugyanolyan mértékű forgalomba hozatali járulék 40 százalékát erre a célra kell fordítani. A borászszervezetek számításai szerint ez 430 millió forint volt tavaly.

A hatóság – Lukács László, az MGSZH elnökének egy nyilatkozata alapján – arról számolt be, hogy tavaly az előző évinél nyolcszázzal több borvizsgálatot végzett, a borászok azonban ezt keveslik. Az MGSZH lapzártánkig nem válaszolt a HVG kérdéseire, így nem tudni, mire fordították a többletbevételt. A borászszervezetek az ellenőrzés fejlesztése címén csupán öt borászati felügyelő alkalmazásáról tudnak, ők azonban nem köztisztviselőként, hanem megbízási szerződéssel dolgoznak, azaz ha a költségeiket levonjuk a 430 millió forintból, akkor sem sokkal szépül az ezek alapján egy vizsgálatra jutó több mint félmillió forintos költség. „Még 2004-ben 7,3 millió forinttal finanszíroztunk egy vizsgálatsorozatot, amiből a hatóság akkor 240 mintát tudott ellenőrizni, azaz egy vizsgálat durván 30 ezer forintba került” – érzékeltette az arányokat a HVG-nek Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára. Bár a 430 millió forintból elvileg műszereket is vásárolhatott az MGSZH, Horváth szerint erős a gyanú, hogy a többletpénzt a hivatal nem borellenőrzésre fordította.

KELEMEN ZOLTÁN

Zelenszkij reagált Putyin tárgyalási javaslatára

Zelenszkij reagált Putyin tárgyalási javaslatára

Kisiklatott villamosok: meglőheti a kormány a főváros CAF-beszerzését

Kisiklatott villamosok: meglőheti a kormány a főváros CAF-beszerzését

A katari király luxusrepülőt ajándékozna Trumpnak

A katari király luxusrepülőt ajándékozna Trumpnak

III. Károly király tényleg úgy halhat meg, hogy már nem fog szóba állni Harry herceggel 

III. Károly király tényleg úgy halhat meg, hogy már nem fog szóba állni Harry herceggel