Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Miközben a Tisza továbbra is előzi a Fideszt, megalakult a Duna Párt. De ez nem az a Duna Párt, amelyet még tavaly az óellenzékhez kötve megjósolt Magyar Péter, és még csak nem is az, amit Szabó Bálint trombitás jelentett be – ezt a DK-ból kizárt Leel-Őssy Gábor vezeti. Közben a Tiszából nemrég távozott Farkas Dezső is politikai mozgalmat gründol.

Magyar Péter már tavaly megjósolta, hogy a régi ellenzék megcsinálja, valaki teljesen más idén tavasszal bejelentette, hogy kész is, mégis úgy tűnik, végül egy harmadik szereplő alakította meg – mi az? A Duna Párt. Magyarországon jelenleg közel kétszáz pártot tartanak hivatalosan nyilván, közülük a Duna Párt a legfrissebb politikai formáció, május 5-én jogerős lett a bejegyzése – az elmúlt 8 hónapban ez az egy új párt alakult. 

A Duna Párt neve ismerősen csenghet, hiszen Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke tavaly szeptember végén a Telexnek beszélt erről. Azt állította, készülődik egy Tisza Párt elleni szerveződés Budapesten, amely ellenzéki politikusokból áll, és ebben több inkumbens országgyűlési képviselő, párbeszédesek, momentumosok és MSZP-sek vannak, akik „zsarolási potenciált” építenének a túlélésük érdekében. Azt mondta, 

Hadházytól Karácsony Gergelyen át Csárdin, Hajnal Miklóson és Szabó Tímeán át mindenkit próbálnak összelapátolni (…) Duna Párt vagy Egyesület néven hoznának létre egy kooperációt, amivel a Tisza ellen szervezkednének.” 

Magyar Péter fenti állítását az általa megnevezett politikusok azonban egymás után és határozottan cáfolták: Hadházy Ákos jelezte, hogy ő nem szervez ilyesmit, majd Karácsony Gergely közölte, hogy nem tud ilyen kezdeményezésről, Szabó Tímea is cáfolt, szerinte még a név is fantáziátlan, Csárdi Antal is állította, hogy nem vesz részt ilyenben, ezt szerinte csak Vitézy Dávid terjeszti – ezt viszont aztán Vitézy Dávid utasította vissza.

Magyar Péter már tavaly ősszel megjósolta a Duna Pártot – igaz, nem ezt
Túry Gergely

Ezután sokáig nem lehetett hallani a Duna Pártról, amíg áprilisban a botránypolitikus Szabó Bálint be nem jelentette az általa vezetett Itt az idő Egyesület Facebook-oldalán, hogy „Megalakult a DUNA PÁRT!” Szabót aligha kell bemutatni, igyekszik a figyelem középpontjában lenni: sikertelenül indul választásokon – tavasszal Varju László körzetében az újpesti időközin –, megjelenik ott, ahová nem hívják, trombitálással zavarja meg Orbán Viktor beszédét, a Hadházy-Momentum hídfoglaló tüntetésein pedig a Dunába ugrál

Ezúttal azonban, hiába az áprilisi bejelentése, a Duna Párt mögött mégsem ő áll. Május 5-én ugyan jogerőre emelkedett a párt bejegyzéséről még április 14-én, a Gyulai Törvényszéken hozott végzés, ám ennek a pártnak semmi köze Szabóhoz, ő nincs is az alapítók, képviselők közt.

A Duna Párt vezetője a tavaly Gyurcsány Ferenc nemrég lemondott DK-elnököt élesen bíráló, majd ezután a pártból kizárt Leel-Őssy Gábor.

Vagyis úgy áll a helyzet, hogy bárkinek is volt ez a valódi szándéka, bárkinek is jutott eszébe először, a Duna Pártot végül nem a Magyar által vizionált, az általa az óellenzékhez sorolt figurák, de még csak nem is az ezt bejelentő botránypolitikus Szabó alapította meg, hanem az, aki ezt nem verte nagydobra, a Gyurcsánnyal összekülönbözött Leel-Őssy. A cégbírósági iratok alapján ő már idén januárban elindította a folyamatot, a létesítő okirat február 17-i, és ő lett a pártelnök. A HVG-nek Leel-Őssy Gábor, a Duna Párt elnöke elmondta: meg akarta előzni Szabó pártalapítását, amúgy pedig a névválasztás ellenére nem a Tisza Párt ellenében hozta létre új pártját. 

Leel-Őssy Gábor szavaz a 2022-es parlamenti választáson
Facebook / Leel-Őssy Gábor

Leel-Őssy úgy fogalmazott, a Duna Párt egyértelmű célja a kormányváltás, „ha ez a Tisza segítését jelenti, akkor készen állunk rá, de ha kell, felhívjuk a figyelmet arra, ha azt látjuk, nem jó irányba mennek a dolgok”. Hozzátette: a Tisza környékén is vannak elégedetlenek, pártja pedig vár mindenkit, akár a Tiszából kiábrándultakat is, miközben – hangsúlyozta – a DK-ból való távozásának körülményei ellenére sem a DK ellen jöttek létre. Hozzátette: 

nem akarnak közösködni a „porfogó és Fidesszel kollaboráló ellenzéki pártokkal”. 

Leel-Őssy arra a kérdésre, hogy a Duna Párt indulni kíván-e a 2026-os parlamenti választáson, hány körzetben állítanak jelöltet, lesz-e országos listájuk, mi a programjuk, azt mondta, erről még korai beszélni, de a Duna Párt szerint Magyarország helye az EU-ban van, és ideákban, őszinte, demokratikus párbeszédben gondolkodnak, és mint mondta, minden körzetben a legesélyesebb jelöltet kell támogatni. Hozzátette, nem a kampánypénzekért vagy az elérhető állami támogatásért jöttek létre, mert

a Duna nem bizniszpárt, hanem a demokrácia őrzője kíván lenni, ezért nem is trombitaversenyt, hanem párbeszédet hirdetünk.

Szabó Bálint trombitál
Cabrera Martin

A HVG kereste Szabó Bálintot is, hogy az általa még áprilisban bejelentett állítólagos Duna Pártról kérdezze, és reagáltassuk arra, hogy a jelek szerint elhappolta előle a nevet Leel-Őssy, hiszen a jogerős bejegyzés után még egy pártot nem lehet ugyanezzel a névvel létrehozni. Szabó már szembesült a helyzettel, amit úgy kommentált: számított is erre, a bírósági bejegyzésük elhúzódása miatt tudta Leel-Őssy beelőzni, ami azt támasztja alá, hogy a hatalom tart tőle. Kérdésünkre azonban világossá tette:

ha nem is a tervezett néven, de mindenképp lesz pártja, és mind a 106 egyéni választókerületben elindulnak a választáson.

Közben a cégbírósági adatok szerint nincs bejegyezve egy másik, készülőfélben lévő párt, amit nemrég Farkas Dezső, a Tisza Szigetek egykori koordinátora jelentett be. Farkas március végén hagyta ott Magyar Péter pártját – állítása szerint hosszú vívódás után. Magyar szerint Farkas távozásának oka, hogy „több érzékeny és a politikai közösségünk számára káros információt elhallgatott előlünk”. A kormánypropaganda arról írt, hogy Farkas érintett lehet a Fuzik Zsolt-féle korrupciós ügyben. 

Akárhogy is, Farkas tudatta, új politikai közösséget indít, és megosztott pár politikai lózungot, mint például „ne a múlt harcai határozzák meg a holnapunkat” – mindezt Magyar Péter úgy kommentálta, „van az a pénz, amiért az ember haja korpásodik”. A HVG érdeklődött Farkasnál, hogy áll a pártalapítás, mik a tervei, de azt válaszolta, egyelőre nem kíván nyilatkozni, „először le kell tenni valamit az asztalra, utána beszélni róla”, ezért ő most az idejét munkával töltené.

Farkas Dezső (bal oldalon) még tiszásként Magyar Péterékkel
Facebook / Magyar Péter

Úgy tűnik tehát, a Farkas-féle párt neve még bármi lehet, de Szabó Bálintnak is új nevet kell találnia. Ha maradunk a magyarországi folyók tematikánál, még jó pár lehetőség szóba jöhet pártnévként. Ön melyik folyót választaná névadónak? Szavazzon!

— voting control —

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!