szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Diszkó már nyolc éve nincs, zenés rendezvényeket viszont változatlanul tartanak a Citadellán.

Diszkó már nyolc éve nincs, zenés rendezvényeket viszont változatlanul tartanak a Citadellán. A múlt héten az ismert ibizai disc jockey, José Padilla adott műsort, nemrég a szerb Boban Markovic szerepelt, de fellépett már az R-Go, Ganxsta Zolee és a Kartel is – mondta a HVG-nek Veres István, a Gellérthegy tetején levő létesítményt az egykori Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól (KVI) bérlő Citadella Investment Kft. volt ügyvezetője. (A céget 2004 óta felszámolóbiztos vezeti.) A KVI 2000-ben 40 évre szóló vagyonkezelési szerződést kötött a Veres által vezetett céggel, ám két évvel később közölte a vállalkozóval, hogy az mégsem lépett hatályba, mivel ahhoz a műemléki védelem alatt álló létesítmények esetében a kulturális miniszter ellenjegyzése is szükséges, márpedig ez a dokumentumról hiányzik. Veres pert indított, kérte a bíróságtól a hiányzó miniszteri jóváhagyást, ám hiába.

A KVI az ítélet után mégsem volt képes birtokba venni az erődöt és új bérlőt keresni, mivel a jogvita még ma is tart. Egyrészt szerződésbontás esetére a Citadella Investment több mint egymilliárd forintos igényt jelentett be, mondván, ennyit költött állagmegóvásra és fejlesztésre, bízva a 40 év alatti megtérülésben. (A KVI, illetve a jogutód Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. – MNV – évente ellenőrzi a bérlőket.) Másrészt a cég a területet további vállalkozásoknak adta bérbe, és azok sem kívánnak távozni onnan a szerződések lejárta előtt. A Citadella Szállodát például 2005 óta a Bankomat Bányászati Tanácsadó Kft. üzemelteti, az erődítmény többi szabadtéri területét pedig a vele azonos nevű ciprusi cég többségi tulajdonában álló Mottone Holdings Kft. kezeli. Részben ugyanezé a ciprusi cégé a Bankomat is. Az éttermet és a hozzá tartozó teraszt pedig – immár közel két évtizede – a Londonból hazatelepült Borza Tibor többségi és Veresék kisebbségi tulajdonában álló Gastro Top Kft. bérli az MNV-től.

Több jogerősen elvesztett per után a Citadella Investment újabb perekben kívánja bizonyítani igazát, például arra hivatkozva, hogy nincs államigazgatási határozat a Citadella védettségéről, s az sem világos, milyen alapon jegyezték be a tulajdoni lapra a védettség tényét. Veres szerint így a kulturális miniszter ellenjegyzésére nincs, illetve nem is volt szükség. „Az állami vagyonkezelőt már háromszor sújtotta bírsággal a bíróság, mert kérdéseire nem válaszol időben” – magyarázza, miért húzódik immár hetedik éve az ügy. Az MNV lapzártánkig nem közölte álláspontját.

Bármennyire vitatott is a jogi konstrukció, az államnak legalább évek óta nem kell költenie a Citadellára – viszont bérleti díjat sem kap érte. A becslés szerint évi mintegy 2,5 millió látogatót fogadó hegytetőn mostanában rendet tartanak az említett cégek, amelyeknek – mind Borza, mind Veres állítása szerint – egyelőre veszteséget hoz az ottani ténykedés. Igaz, népművészet helyett jobbára gagyit kapnak a turisták a Mottone által bérbe adott sétányon felállított pavilonokból, a hegytető némileg a városligeti vurstli hangulatát idézi. Veres szerint ez mindaddig így is marad, amíg a főváros és a XI. kerület önkormányzata meg nem egyezik a Citadella fejlesztésének kereteiről, a terület részletes építési szabályzatáról.

Szektort neveznének el a Haladás stadionjában Schäfer Andrásról, aki 15 millióval segítette a klubot

Szektort neveznének el a Haladás stadionjában Schäfer Andrásról, aki 15 millióval segítette a klubot

Közel kilenc évig húzódott, de végre lezárult Brad Pitt és Angelina Jolie válási ügye

Közel kilenc évig húzódott, de végre lezárult Brad Pitt és Angelina Jolie válási ügye

Jön a nagy földindulás: így szórják tele az országot e-autó töltőállomásokkal

Jön a nagy földindulás: így szórják tele az országot e-autó töltőállomásokkal

Eladó Bill Clinton páncélozott elnöki limuzinja

Eladó Bill Clinton páncélozott elnöki limuzinja