8 óra alvás is lehet olyan rossz, mint 4, de így nem lesz az
Az alvás életünk egyik legfontosabb és legtöbb idő kitöltő tevékenysége, így nem mindegy, hogyan töltjük. Egy új kutatás azt is kiderítette, hogy mennyire haszontalan is tud lenni a szakemberek által javasolt 8 óra.
8 óra alvás. A témával foglalkozó szakemberek többsége szerint ennyi az ideális, így tudjuk minden napunkból kihozni a maximumot. Mégis előfordul, hogy ennyi alvás után úgy kelünk fel, mint akit fejbe vágtak vagy mint aki éjszakázott. Ennek oka lehet az alvás megszakítása, de ezt sokan csak hitetlenkedve fogadják, hiszen nehéz elképzelni, hogy mondjuk a gyerek felsírása miatt történt (összesen vagy egy alkalommal) fél órás virrasztás éri el azt a hatást, mintha több órával kevesebbet aludtunk volna.
Pedig így van, erre egy izraeli kutatás világított rá, amely igen egyszerűen zajlott. A három vizsgált csoport tagjai a következők voltak: akik 4 és 8 órát folyamatosan aludtak a megelőző éjszakán, illetve akik 8 órát megszakításokkal, amelyek néhány alkalommal körülbelül 10 percig tartottak, utána visszaaludtak. A kutatók másnap az alanyok éberségét, hangulatát és koncentrációs képességét mérték fel tüzetesen, ebből kiderült: a 8 órát megszakítással alvóknál ezek az értékek olyan alacsonyak voltak, mint azoknák, akik csak 4 órát aludtak folyamatosan.
Persze a gyerek sírásakor nincs mit tenni, fel kell ébredni, az ehhez hasonló esetek miatt pedig ajánljuk, hogy figyeljenek arra, hogy milyen pózban fekszenek le, illetve ezek az összegyűjtött tanácsok is jól jöhetnek. Még akkor is, ha egy másik kutatás azt is bizonyította, hogy akár 4 óra alvás is elég lehet naponta.