szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Új egyensúly program keretében az idén 350 milliárd forint, 2007-2008-ban évenként 1000 milliárdot meghaladó egyensúlyjavításra van szükség ahhoz, hogy Magyarország teljesíteni tudja a maastrichti kritériumokat – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az Országos Érdekegyeztető Tanács csütörtöki ülésén, kérve az OÉT támogatását a részletek kialakításában.

"Szakmai konszenzus látszik kialakulni, hogy a bejelentetett nagyságrendű egyensúlyjavító lépésekre szükség van" – mondta Gyurcsány Ferenc. Európában, ahol hasonló stabilizációs programot hajtottak végre, először mindenütt a bevételeket növelték, majd strukturális reformok révén a kiadásokat csökkentették, ezt a modellt kívánja követni a magyar kormány is – tette hozzá a miniszterelnök.

Miközben az állam igazgatási, működési költségeit 100 milliárd forinttal csökkenti, ilyen lépést nem kíván tenni a nyugdíjaknál és a családtámogatási rendszernél, ugyanakkor változtatni kell a gáz-, az energia- és a gyógyszerár támogatásának rendszerén – hangsúlyozta Gyurcásny Ferenc.

Szakmai, politikai egyetértés van a stabilizációs program szükségességéről, de vita van a program struktúrájáról, arról, hogy miként lehet az állam terheit csökkenteni, a bevételeket növelni - mondta Gyurcsány Ferenc.
 
"Aki a bevételek növelésének, vagy a kiadások mérséklésének a kormány által javasolt módját elveti, tegyen konkrét, helyettesítő javaslatot" - mondta a miniszterelnök.  A bevételek növelése és a foglalkoztatás javítása, azaz a gazdasági növekedés érdekében adócsökkentést szorgalmazókat pedig arra szólította fel, hogy érvelésüket az elmúlt 15 év tényeivel támasszák alá.
 
A szükséges reformokat ismertetve Gyurcsány Ferenc az államigazgatást, az oktatást, a tömegközlekedés szabályozását és finanszírozását, az egészségügy átalakítását, illetve a nyugdíjreformot említette.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A politológus szerint marketingfogás a megszorító csomag

A kormány megszorító csomagját elsősorban politikai marketingnek értékeli Giró-Szász András politológus, aki szerint az államháztartás helyzetét ténylegesen javító reformok valószínűleg az önkormányzati választások utáni időszakra húzódnak el.

MTI Itthon

A parlamenti pártok az OÉT ülésén bejelentett intézkedésekről

A Fidesz és a KDNP kezdeményezi, hogy a jövő héten önálló ülésen vitassa meg az Országgyűlés az államháztartás egyenlegének javításáért kidolgozott kormányzati intézkedéseket, amelyeket Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szombaton jelentett be az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) ülésén. Az MDF középosztály- és vállalkozásellenesnek tartja az intézkedéseket. Az MSZP-frakció támogatásáról biztosította a csomagot, míg az SZDSZ azt emelte ki, hogy az átmeneti intézkedések következményeként, a költségvetési egyensúly helyreállásával párhuzamosan megvalósulhat az egykulcsos adórendszer a ciklus végéig.

hvg.hu Gazdaság

Alaposan megdrágul az élet a Gyurcsány-csomag miatt

Megemelik az adókat, egekbe szökik a gázár, nő a villamos energia ára - a szombaton bejelentett megszorító intézkedések jelentős mértékben érintik a lakosságot is. Az alábbiakban összeszedtük, az egyes intézkedések hatására mennyivel nőnek a lakossági terhek.