szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Valódi útépítős védőszerelésben, térdvédőben, modern szerszámokkal vágta ki a "botlatókő" helyét Gunter Demnig kölni művész, aki Budapesten csütörtökön, pénteken és szombaton 36 emlékkövet helyez el a budapesti középiskolások által felkutatott holokausztáldozatok emlékére, s ebben az időben magán megrendeléseknek is eleget tesz.

Gunter Demnig 10-szer 10 centiméter nagyságú betonkockát hoz magával, (úgy néznek ki, mint az egykori macskakövek) a kocka tetejére már beépítette azt a rézlapot, amelyen a vészkorszakban elhurcolt személy neve, születési dátuma, deportálásának ideje és helye, halálának dátuma áll. Szerszámaival kivágja a járda aszfaltjából a szükséges méretet, és gyorsan kötő malterba helyezi a követ.

A botlatás csak szimbolikus, mert nem esik el senki a kőben megbotolva, de mivel az ember gyakran lefelé nézve megy, észreveszi a csillogó táblát, egy pillanatra megáll s elgondolkodik - mondta el Berger Ágnes Berlinben élő pszichológus, aki Magyarországon útjára indította 2007-ben a magán holokauszt-emlékművek állítását.

Németország után Magyarországon tette le a német művész a legtöbb emlékező macskakövet, több mint 55-öt. Gunter Demnig jövőre egy hetet tölt Magyarországon, s akkor vidéki városokban további megrendeléseknek tesz eleget.

Az emlékezésnek ez a formája - a kezdeti segítség után - ma már teljesen civil kezdeményezésen alapul. Ha valaki botlatókövet - a német Stolperstein után - kíván elhelyeztetni rokona emlékére, a www.macskako.net honlapcímen minden információt megtalál - tette hozzá Berger Ágnes.

A mostani 36 emlékező macskakövet a Fővárosi Közoktatás-fejlesztési Közalapítvány pályázata nyomán, középiskolások nyomozásai után kezdte el a járdákba építeni a kölni művész a diákok részvételével. Spira Veronika, a közalapítvány kurátora, projektfelelős elmondta, az volt a cél, hogy minél több gyereket bevonjanak a kutatásba s ezzel megismertessék velük a vészkorszak borzalmait.

Majdnem 100 budapesti lakos adatait gyűjtötték össze levéltári kutatások nyomán, de Karsai László történész, aki felügyelte a munkát, mindössze 36 kő letételét engedélyezte, mert a többieknél pontatlanságok voltak, s csak az kaphatott emlékkövet, akinek az adatait precízen kiderítették a diákok. Ezt a történész külön ellenőrizte. A kövek elhelyezésének összes költségét a fővárosi alapítvány állja - tette hozzá Spira Veronika.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Magyarországi holokauszt-túlélők: mennyit kaptak?

Az utóbbi időben legendák keltek szárnyra a holokauszt-túlélők mesés kompenzálásáról, a kifizetett hatalmas összegekről. Bár 1965 óta számos törvény és rendelet született e kártérítésekről, tényleges kifizetések csak vagy 50 évvel a genocídium után kezdődtek, és a legtöbb esetben csak szerény jövedelem-kiegészítést hoztak az immár 70-es 80-as éveiket taposó túlélőknek.

Vélemény

Holokauszt-túlélők kártérítése

Shai Or-Csillag az Izraeli Holokauszt-túlélők Szervezeteinek csúcsszervét irányítja. Több hónapos harcuk sikerre vezetett: a túlélők kártérítését felemelték, a fizetési feltételeket javították. Az Izraelben megmaradt túlélők kárpótlásáról faggatta a Magyarországról 1956-ban Izraelbe vándorolt Shai Or-Csillagot a hvg.hu jeruzsálemi tudósitója.

MTI Itthon

Roma holokauszt konferencia Budapesten

A roma holokausztról rendeznek nemzetközi konferenciát július 31. és augusztus 3. között Budapesten - tette közzé honlapján az Oktatási és Kulturális Minisztérium.

MTI Kult

Hamis volt a farkasos holokauszt-történet

Kitaláció volt Misha Defonseca 1997-ben megjelent világhírű holokausztregénye. A hétéves kislány történetét elbeszélő "önéletrajzi" mű szerzője mellesleg keresztény.