szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megkezdődött a titkos szavazás, amelyen arról döntenek a képviselők, hogy elfogadják-e a köztársasági elnök jelöltjét, Baka Andrást a Legfelsőbb Bíróság elnökének. Az ülésteremben megjelent Sólyom László köztársasági elnök, Baka András és a jelölt családja is. Baka András megválasztásához az országgyűlési képviselők kétharmadának támogatása szükséges.

Igennel szavaz  Fidesz a Legfelsőbb Bíróság elnökének jelölt Baka András megválasztására hétfőn - mondta Navracsics Tibor frakcióvezető. Ennek nyomán továbbra is lát esélyt megválasztására a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjára jelölt Baka, erről a jelölt a Fidesz frakcióüléséről távozóban nyilatkozott. Baka arra a kérdésre, hogy ezúttal nagyobb esélyt lát-e a megválasztására, azt mondta: változatlanul lát esélyt erre, és ez volt az oka, hogy elfogadta a jelöltséget. Hozzátette: hogy ez az esély mekkora, azt nem latolgatná a választás előtt.

A jelölt bővebben nem kívánt nyilatkozni a meghallgatásról, mivel zárt ülés volt, és mint mondta, nem kapott felhatalmazást, hogy közöljön bármit. Mindössze annyit mondott, hogy a meghallgatás korrekt, tisztességes légkörben zajlott.

Az MSZP javaslata szerint a zárt ülésen gombnyomással szavaztak volna Baka András személyéről, majd a zárt ülés döntését hozták volna csak nyilvánosságra. A zárt ülés elrendeléséhez a parlament kétharmados többségének támogatása kellene, a nyílt szavazáshoz a házszabálytól kellene eltérni, de a Fidesz és a KDNP egyiket sem támogatta, SZDSZ pedig nem nyilatkozott.

Az MSZP-frakciónak B és C terve is van arra, hogy a parlamenti főbíróválasztásnál bebizonyítsa, tartotta a szavát, és igennel voksolt Baka Andrásra - mondta Mesterházy Attila frakcióvezető a szocialista képviselőcsoport ülése után. A politikus nem kívánt részleteket elárulni arról, hogyan tudják ezt bebizonyítani. Mesterházy Attila azután beszélt erről, hogy a házbizottságban nem támogatták az MSZP azon javaslatát, hogy zárt ülésen, nyílt szavazással válassza meg a Legfelsőbb Bíróság elnökét az Országgyűlés. A frakcióvezető azt mondta, mindent elkövetnek annak érdekében, hogy még egyszer ne fordulhasson elő az a helyzet, hogy nem tudják feketén-fehéren bizonyítani: tartották a szavukat. Mint kiderült, a szocialisták egyazon - speciálisnak mondott - filctollal töltötték ki szavazócéduláikat, hogy ha nem választják meg Bakát, egyenként kereshessék vissza a szavazólapokat.

A Baka Andrásról készült HVG-portrét ide kattintva olvashatja el.

© Horváth Szabolcs

A Legfelsőbb Bíróság elnökének jelölt Baka Andrásról harmadszor szavaz mai plenáris ülésén az Országgyűlés.  Az Országgyűlés napirendje szerint az interpellációs időszak után - várhatóan fél négy körül - titkos szavazással voksolnak ismét a képviselők a Legfelsőbb Bíróság elnökjelöltjéről.

Baka András a múlt hétfőn nem kapta meg a megválasztásához szükséges kétharmados többséget a képviselőktől: 184-en voksoltak igennel, 108-an nemmel, és 54 érvénytelen szavazat volt, a kétharmadhoz viszont 257 képviselő támogatása kellett volna. (Tavaly májusban 170 igen és 191 nem mellett nem választották meg Baka Andrást.) Ezzel a szavazással együtt az elmúlt több mint egy év során az Országgyűlés már negyedik alkalommal nem tudott új főbírót választani.

A két nagy frakció, a Fidesz-KDNP és az MSZP is azt közölte a június 15-i szavazás előtt, hogy támogatni fogják a jelöltet, azonban mégsem így történt; a frakciók a szavazást követően pedig egymást vádolták azzal, hogy a másik nem tartotta be szavát.

Sólyom László másnap bejelentette, hogy ismét Baka Andrást jelöli a posztra. Megválasztását továbbra is támogatja az Országos Igazságszolgáltatási Tanács. Baka András az MTI érdeklődésére ezután annyit mondott: üdvözli, hogy a parlamenti pártok korábbi támogató nyilatkozatain túl ismét maga mögött tudhatja a szakma teljes támogatását is, és így bizakodva várja a hétfői parlamenti szavazást.

Az MSZP nyílt szavazásról szóló kezdeményezését a házbizottság ülésén a másik három frakció nem támogatta, így a szavazás ismét titkos lesz. Baka Andrást, a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának korábbi magyar bíráját Sólyom László 2008 májusában jelölte először erre a posztra, akkor azonban a jelölt nem kapta meg a megválasztásához szükséges kétharmados parlamenti támogatást. Sólyom László ezután kétszer is jelölte Havasiné Orbán Máriát, a Győri Ítélőtábla elnökét, ám a jelölt sem 2008 decemberében, sem idén márciusban nem kapta meg a szükséges támogatást, így jelenleg a LB egyik kollégiumvezetője áll a Legfelsőbb Bíróság élén, mivel a szervezet korábbi elnökének, Lomnici Zoltánnak 2008 júniusában lejárt a mandátuma.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Sólyom újra Bakát jelölte

Ismét Baka Andrást jelölte Sólyom László államfő a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnökének - közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH).

Itthon

Sólyom: "Nem egyeztetek, nem is fogok, ha egyáltalán jelölök"

Az Országgyűlés hétfői szavazásán Baka András, Sólyom László köztársasági elnök legfelsőbb bírósági elnökjelöltje nem kapta meg a minősített, kétharmados többséget, így a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztja továbbra is betöltetlen. A politikusok és a parlamenti újságírók által egyaránt meglepetéssel fogadott szavazási eredményről kérdeztünk több politikust. A történteket mindkét nagypárt frakcióigazgatója, a fideszes Répássy Róbert és a szocialista Tóbiás József egyaránt „kutyakomédiának” nevezte. Saját bevallása szerint igennel szavazott a jelöltre Dávid Ibolya, Kóka János, Lendvai Ildikó, Mesterházy Attila és Tóbiás József.

MTI/hvg.hu Itthon

Nem ment át az MSZP terve a nyílt szavazásról

Hétfőn újra szavaz az Országgyűlés a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnökjelöltjéről, Baka Andrásról, a szavazás pedig ismét titkos lesz - közölte Szili Katalin, a házbizottság ülése után csütörtökön.