szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gyurcsány Ferenc kezdeményezésére létrejött Magyar Demokratikus Charta arra szólítja fel az országgyűlési képviselőket, hogy ne szavazzák meg a volt kormányfő mentelmi jogának felfüggesztését. Gyurcsány Ferenc épp az ellenkezőjét kéri.

A Demokratikus Charta pénteki, az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint egy demokratikus jogállam parlamenti képviselői a látszatát sem engedhetik meg annak, hogy szavazatuk a politikai ellenféllel való küzdelemben a büntetőjog felhasználását segítse. A mentelmi jog felfüggesztése nem adhat szabad utat olyan jogi eljárásnak, amelynek valós indokait nem hozták a felfüggesztés ügyében döntők tudomására, miközben a rendelkezésre álló információk kétségessé teszik a gyanú megalapozottságát - közölték.

Azt, hogy Gyurcsány Ferenc korábban a mentelmi jogának felfüggesztését kérte, a Demokratikus Charta szóvivői - Bauer Tamás volt szabad demokrata politikus, Márton László író és Vitányi Iván MSZP-s országgyűlési képviselő - úgy értékelték: a volt miniszterelnök ezzel "üzeni a nyilvánosságnak, hogy nincs takargatnivalója", ugyanakkor ez nem ad felmentést a többi képviselőnek a szavazás felelőssége alól.

Az Országgyűlés hivatott eldönteni, hogy a büntetőeljárás megindítása indokolt-e, vagy éppen a képviselői tevékenység akadályozásának szándéka vezeti. A Fidesz nevében eddig megszólalók nem hagytak kétséget azt illetően, hogy az utóbbiról van szó: Gyurcsány Ferencet nem a parlamentben akarják látni - írták a Demokratikus Charta szóvivői.

Gyurcsány Ferencet a sukorói kaszinóberuházással kapcsolatban hallgatná meg gyanúsítottként az ügyészség, mert álláspontjuk szerint hivatali visszaélést követett el azzal, hogy meghatározta az értékesítés módját, vagyis a telekcserét. A volt kormányfő szerint semmi sem támasztja alá az ügyészség álláspontját.

A parlament mentelmi bizottsága kedden - a szocialista tagok ellenszavazatával - úgy döntött, azt javasolja, hogy a parlament függessze fel Gyurcsány Ferenc mentelmi jogát. Korábban a volt miniszterelnök is ezt kérte, közlése szerint nem akar a mentelmi jog mögé bújni, sőt, kívánja, hogy az eljárás során politikai és ügyészi vádlói szemébe nézve maga vádolhassa őket "tisztességtelenséggel, ármánnyal, emberi, szakmai, politikai bűnök elkövetésével". Ezzel szemben Simon Gábor, a mentelmi bizottság szocialista delegáltja azt mondta: hasonló ügyekben a képviselőknek a lelkiismeretükre kell hallgatniuk, és frakciótársait is arra kéri majd, hogy ne szavazzák meg a volt kormányfő mentelmi jogának felfüggesztését.

A Magyar Demokratikus Charta korábban arra szólította fel Schiffer Andrást, hogy vonja vissza a volt kormányfő ellen a sukorói kaszinóberuházással összefüggésben tett feljelentését. Az LMP frakcióvezetője ezt "rendkívül képmutató és provokatív" lépésnek minősítette. Az ügyészség hivatali visszaéléssel gyanúsítja a volt kormányfőt - ennek büntetőjogi tényállásához a hivatali jogkörben való döntéshozatal és a jogtalan előny vagy hátrány bekövetkezése, továbbá a kettő közötti oksági kapcsolat tartozik. Schiffer András, az LMP jelenlegi parlamenti frakcióvezetője 2009 októberében ugyanakkor arra hivatkozva jelentette fel a volt miniszterelnököt, hogy a sukorói King's City-beruházást kiemelt jelentőségűvé nyilvánító jogszabály előkészítése során megszegték a nyilvánosságra és az állampolgárok bevonására vonatkozó törvényi rendelkezéseket.

Az Országgyűlés hétfőn a jelenlévő képviselők kétharmadának szavazatával dönthet Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztéséről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány: kösse fel a gatyáját Polt Péter!

Gyurcsány Ferenc szerint semmi sem támasztja alá az ügyészség álláspontját, hogy a sukorói kaszinóberuházás ügyében az értékesítés módjának meghatározásával túllépte hatáskörét. A volt miniszterelnök állítja: nem határozott a telekcseréről.

InfoRádió Itthon

"Ennél ócskábbat még nem hallottam" - Lendvai a Gyurcsány elleni vádról

Bár Gyurcsány Ferenc maga is kérte, az MSZP-frakció nem támogatja a volt miniszterelnök mentelmi jogának felfüggesztését - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Lendvai Ildikó. Az Országgyűlés hétfőn szavaz az előterjesztésről. A szocialista képviselő beszélt arról is, hogy a párt újfajta kommunikációs stílussal vág neki az őszi parlamenti ciklusnak, de ezt új tartalommal is meg kell tölteni.

hvg.hu Itthon

Gyurcsány újabb levele a Facebookon: „ez szégyenteljes hátraarc”

Gyurcsány Ferenc levelet írt Rubovszky Györgynek, a mentelmi bizottság elnökének annak kapcsán, hogy 2011 áprilisában Polt Péter legfőbb ügyész a Parlamenthez fordult, és kérte a volt kormányfő mentelmi jogának felfüggesztését, mert hivatali visszaéléssel akarták meggyanúsítani. Gyurcsány Ferencet a sukorói beruházással összefüggő ingatlancsere-ügylet ügyében vonná eljárás alá az ügyészség.

MTI Itthon

Sukoró-ügy: Gyurcsány túllépte a hatáskörét

Gyurcsány Ferenc a Sukoró-ügyben az ügyészség szerint azzal lépte túl hatáskörét, hogy meghatározta – cserében – a telek értékesítésének módját – derül ki a mentelmi bizottságnak a parlament honlapjára felkerült, a volt kormányfő mentelmi jogának felfüggesztését javasoló határozati javaslatából, amely idézi a legfőbb ügyészi indítványt.