szerző:
Kósa András
Tetszett a cikk?

Teljesen új rendszerben folyik az MSZP-ben a tisztújítás, valószínűleg valamennyi posztra több jelöltet állítanak. – Nyílt verseny lesz, ez is megkülönbözteti a pártot a Fidesztől a „húsz éve bebetonozott elnökével” – mondta lapunknak Botka László. Várhatóan számos új arc tűnik fel a párt országos vezetésében.

„Nincsenek mutyik, nincsenek háttéralkuk, hogy ’te ennek indulsz, én meg annak, és majd egymást támogatjuk’, nincsenek ilyen—olyan jelölőbizottságok: aki elindul, annak bele kell állni, járnia kell az országot, pályázatot írnia, aztán döntsön a tagság” – mondta az MSZP országos vezetésének egyik tagja a hvg.hu-nak a tavaszi tisztújításról. Bár erre csak a március 31-i kongresszuson kerül majd sor, a megreformált jelölési folyamat miatt már most elég nagy a mozgolódás a pártban.

Az új rendszerben ugyanis minden megyei szervezet elnökjelöltjének a megyei tagság tíz százalékának támogató aláírását kell megszereznie ahhoz, hogy egyáltalán a szavazólapra kerüljön a neve, míg a pártelnökjelölteknek a teljes tagság tizedétől kell begyűjteniük a szignót, mégpedig személyesen. Nem csoda, hogy az eddig ismert két induló már most az országot járja. Mesterházy Attila jelenlegi elnök információink szerint például Bács-Kiskun és Győr-Moson-Sopron megyébe utazik, de eddig ismert egyetlen kihívója, Szanyi Tibor is azt mondta a hvg.hu-nak, hogy sorra látogatja a helyi szervezeteket.

Fiatalítás

Szanyi szerint egyébként ahol megfordul, ott „a megjelentek 99 százaléka aláírja a támogató íveket, de nincs kétségem afelől, hogy ezt megteszik Mesterházy Attilának is, nincs ezzel semmi gond, a szabályok megengedik ezt”. Arról, hogy szerinte egyébként a pártban kik (mely platformok, megyék stb.) támogatják, Szanyi Tibor azt mondta, még nem tudja, de „most még nem is akarja tudni, a fő cél, hogy mindenki szavazzon, minél többen induljanak a posztokra, mindenhol legyen többes jelölés”.

„Utoljára 2004-ben volt kettős jelölés pártelnöki posztra az MSZP-ben, vagyis bárki győz, mindenképpen nyer azzal, hogy elmondhatja, a Fidesszel szemben itt legalább nyílt verseny van még a pártelnöki posztért is” – mondta forrásunk, aki szerint várhatóan teljesen átalakul a pártvezetés. Mint ismert, Mesterházy Attila tavaly azt kérte, a pártvezetés idősebb tagjai lépjenek egyet hátra, és nyissanak teret a fiataloknak, forrásunk szerint így várhatóan kikerül az országos elnökségből Balogh András, Kovács László és Korózs Lajos is.

Szanyi Tibor "1-es számú aktivista" akar lenni
MTI / Beliczay László

Puch László volt pártpénztárnok például biztosan nem marad az elnökségben, ami forrásunk szerint jelzésértékű. „Puch László elvállalta a jelölőbizottság elnöki tisztét, ami kizárja, hogy újra elinduljon, ez szerintem egy üzenet Kiss Péternek, Lendvai Ildikónak, Baja Ferencnek is: Puchhoz hasonlóan ideje nekik is háttérbe vonulniuk, de szerintem ezt az érintettek is így gondolják, nem hiszem, hogy ebből bármilyen konfliktus lenne” – mondta a párt belső berkeit belülről ismerő forrásunk.

Feltettük a kérdést Szanyi Tibornak is: ő mennyire érzi találva magát Mesterházy Attila szavaitól? „Én politikai-vezetői értelemben csitri vagyok Mesterházy Attilához képest, hiszen 2010 előtt nem viseltem pozíciót a pártban, ő viszont 2002 óta elnökségi tag. De említhetném Ujhelyi Istvánt vagy Botka Lászlót is, mindketten hosszú ideje az MSZP első vonalának tagjai” – mondta a hvg.hu-nak Szanyi Tibor.

A két – vagy több – elnökjelölt pályázata egyébként nyilvános lesz, Szanyi Tibor és Mesterházy Attila is dolgozik a sajátján, a kihívó is csak annyit árult el a részletekről, hogy „erősítené a párt mozgalmi jellegét”, ami azt jelenti, hogy a „mostaninál sokkal több pártrendezvényt, népünnepélyt, demonstrációt szervezne”, a pártvezetésben 50-50 százalékra egyenlítené a nemek arányát (az egyik alelnök is nő lenne) a program egyik sarkalatos pontja pedig a fiatalok bevonása a politikába.

„Szerethető párt legyen”

„Meg akarom értetni a fiatalokkal, hogy a demokrácia az ő eszközük az életük jobbá tételére, ezért fontos, hogy részt vegyenek a politikában, legalább úgy, hogy minden választáson élnek szavazójogukkal. Emiatt minden ’nagy ügyet’ a fiatalokkal is meg kell beszélni, hiszen őket is érinti, a harmadik fontos mondanivalóm pedig, hogy az ország gazdasági növekedése is az ő vállaikon nyugszik, ezért nagyon fontos például az egyetemi képzés kérdése, hiszen a Fidesz a lehetőségek szűkítésével éppen a jövő növekedése elől szívja el a levegőt” – mondta Szanyi Tibor. A képviselőnek egyébként mostantól „minden héten lesz egy erős mondata” elnökjelölti kampánya részeként, az e heti mondat így hangzik: „Én akarok az MSZP 1-es számú aktivistája lenni.”

Mesterházy Attila szeretné 2014-ben is választásra vezetni az MSZP-t
Stiller Ákos

Az MSZP parlamentjének számító Választmány elnöki tisztségéért is többen indulnak majd, a posztot most betöltő Simon Gábor várhatóan újra indul, Botka László szegedi polgármester már jelezte, hogy ő is elindul, és beszélik, hogy Hiller István is ringbe szállhat. A Szegeden hat nyertes választást maga mögött tudó Botka László neve időről-időre lehetséges pártelnökként is felmerül, erről a polgármester azt mondta a hvg.hu-nak, azért választmányi elnöknek indul, mert ez az az országos pozíció, amit lelkiismeretesen el tud látni úgy is, hogy közben nem adja fel a polgármesterséget.

Botka terveiről csak annyit árult el, „új típusú, szerethető, hiteles MSZP felépítésében" szeretne részt venni, ehhez választmányi elnökként úgy érzi, hozzá tudna járulni, hiszen ez a testület felelős a képviselőjelöltek, a választási listák összeállításáért, valamint a politikai stratégia kidolgozásáért. Utóbbival kapcsolatban a polgármester azt mondta, „most van itt az ideje a demokratikus politikai erőknek alternatívát mutatni a kormánnyal szemben”, így támogatja az ellenzéki erők együttműködését.

A következő hetek tehát kampánnyal telnek az MSZP-ben, elképzelhető, hogy a két jelölt személyesen is „megütközik” majd egymással egy vita keretében. Bár egyelőre senki nem tervezi, hogy ilyet szervez, Szanyi Tibor szerint „ahogy közeledik a kongresszus, úgy lesz egyre sűrűbb a programunk mindkettőnknek, így elképzelhetetlennek tartom, hogy ne legyen olyan alkalom, ahol le tudunk ülni együtt is a terveinkről beszélni”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Itthon

Blokkolt március 15.: Tarlóst kérleli az MSZP

Levélben kéri a fővárosi MSZP Tarlós István főpolgármestert, hogy helyezze hatályon kívül az önkormányzat márciusi területfoglalásait. Erről Molnár Gyula, a fővárosi MSZP képviselője beszélt keddi sajtótájékoztatóján.

hvg.hu Itthon

Mesterházy: Gyurcsány kilépésével erősebbek lettünk

Az MSZP erősebb lett Gyurcsány Ferenc és követői kilépésével - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a párt elnök-frakcióvezetője. Mesterházy Attila szerint a szocialistákon nem fog múlni az ellenzéki összefogás, de a Jobbikkal nem hajlandók egyezkedni.

MTI Itthon

Nem válaszol Polt Péter Mesterházy levelére

A Legfőbb Ügyészség az MTI megkeresésére nem kívánt reagálni arra a pénteki nyílt levélre, amelyben Mesterházy Attila, az MSZP elnök-frakcióvezetője arra kérte Polt Pétert és Handó Tündét, hogy ne éljenek azzal a joggal, amelynek alapján a legfőbb ügyész az illetékes bíróságtól eltérő bíróság előtti vádemelésre adhat utasítást, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke pedig bármely ügy tárgyalására bármelyik bíróságot kijelölheti.