szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Thorbjorn Jagland, az ET főtitkára egy nemzetközi konferencián jelezte: sokkolták Gyöngyösi Márton szavai, amelyek a magyar parlamentben hangzottak el. Ugyanitt Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere közölte: határozottan elítéli, hogy az embereket bármilyen módon listázzák.

"Határozottan visszautasítjuk", hogy embereket bármilyen módon listázzanak, hogy megbélyegezzék vagy veszélyesnek tekintsék őket a magyar államra származásuk miatt - mondta az emberierőforrás-miniszter kedden egy nemzetközi konferencián, Budapesten.

Az Európa Tanács (ET) által a gyűlöletbeszédről szervezett tanácskozás előtt tartott sajtótájékoztatón Balog Zoltán kifejtette, a konferenciát már hónapok óta készítik elő, és hétfőn egy politikai párt képviselőjének "sikerült megvalósítania" a gyűlöletbeszédet az Országgyűlésben. A miniszter üdvözölte, hogy az egész politikai elit, a pártok és civil szervezetek is megszólaltak az ügyben.

Felidézte, a gyűlöletbeszéd a kommunista diktatúra idején államilag szervezett volt. "Államilag parancsolt" volt embercsoportok - például a parasztság - kirekesztése, megbélyegzése. A gyűlöletbeszéd ma is tovább él Magyarországon, és "a mi dolgunk" határozottan fellépni ezzel szemben - mutatott rá.

Thorbjorn Jagland, az ET főtitkára kiemelte, sokkolta, ami a magyar parlamentben történt, mert egy embercsoport elleni erőszak vagy népirtás általában úgy kezdődik, hogy listázzák a kiszemelt csoportot.

Torgeir Larsen norvég külügyminiszter-helyettes azt mondta, hétfőn emlékeztek meg Norvégiában a zsidók deportálásáról, amelynek alapja ugyancsak a listázás volt. A norvég politikus üdvözölte, hogy a magyar kormány világosan visszautasította a történteket.

Gyöngyösi Márton jobbikos képviselő hétfőn a parlamentben azt mondta, "itt lenne az ideje egy ilyen konfliktus kapcsán annak, hogy felmérjük azt: az itt élő és különösen a magyar Országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára”.

A felszólalásra azóta a Raoul Wallenberg Egyesület, a Hit Gyülekezete, Schmuck Andor, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt ügyvezető elnöke, az MSZP, valamint a kormány is reagált, mindannyian elítélték a kijelentéseket.

Kedd délután Kumin Ferenc, a miniszterelnökség nemzetközi kommunikációjáért felelős helyettes államtitkára is a leghatározottabban elítélte New Yorkban az Országgyűlésben elhangzott antiszemita felszólalást  "A magyar kormány a leghatározottabban elítéli az ilyen típusú megnyilatkozásokat és ennek az álláspontnak fogok hangot adni az Egyesült Államokban folytatandó találkozóimon" - közölte telefonon Kumin.

Kumin elmondta, hogy a magyarországi zsidóság helyzete és egyúttal elkerülhetetlenül az antiszemitizmus is téma lesz a megbeszélésein és sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy ennek a parlamenti felszólalás ad különös aktualitást. Ugyanakkor hozzátette: "talán szerencsés lehet az, hogy első kézből és a lehető leggyorsabban lesz alkalmam arra, hogy kifejtsem és alátámasszam a kormány határozott és elítélő álláspontját, amelynek részletes kifejtésére most itt szükség lehet."

A történtek után Gyöngyösi közleményt adott ki, melyben azt írta: félreérthetően fogalmazott, és csak a magyar-izraeli kettős állampolgárok nemzetbiztonsági kockázatára akarta felhívni a figyelmet. A politikus nem szándákozik lemondani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!