szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megfélemlítő jellegű volt, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai diákokat hallgattak ki az ELTE Bölcsészettudományi Karán a hétfő esti demonstráció előtt - közölték a résztvevők a Hallgatói Hálózat (HaHa) által továbbított közlemény szerint. Szerintük az intézkedés és a nyomozók jelenléte indokolatlan és túlzó volt. Az egyik nyomozó a közlemény szerint meg is fenyegetett egy diákot, aki nem akarta megadni a telefonszámát.

Hétfőn a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai lepték el az ELTE BTK Múzeum körúti kampuszát - írták a HaHa által továbbított közleményükben az "egyetemfoglalók". A hallgatókat a mai napra meghirdetett Tiltakozás az alaptörvény felsőoktatást érintő módosításai ellen nevű demonstrációról kérdezték még azelőtt, hogy a tüntetés elindult volna.

"Az egyetemfoglalók azért tüntettek, mert a kormány az Alaptörvénybe foglalná a jogkorlátozó hallgatói szerződés és az egyetemi kancellár intézményének lehetőségét. Az alkotmánymódosítás elfogadásával a kormány egyértelműen átverné a hallgatókat és választott képviselőiket, a megváltozott Alaptörvény pedig ellentétessé válna a hallgatók hat pontjának szellemiségével" - írta a közlemény.

A diákok szerint "a kormány gyáva módon Alaptörvénybe foglalja azt a rendelkezést, amely nem csak sérti Magyarország lakóinak alapvető jogait, de hatását tekintve is káros, éppen céljával ellenkező eredményre fog vezetni. A tiltakozók szerint munkalehetőséggel lehet itthon tartani a fiatalokat, nem a tandíj alternatívájaként kínált hallgatói szerződéssel" - tették hozzá.

"A kancellári intézményhez hasonló durva beavatkozás az egyetemek működésébe indokolatlan, és lehetőségét ad arra, hogy a kormány a jövőben gazdasági döntésekkel bármikor felülírja az egyetemeken folyó szakmai és tudományos munkát. A ELTE BTK-n tartózkodó diákok és a hozzájuk csatlakozó szimpatizánsok úgy gondolták, ezt nem hagyhatják szó nélkül" - közölték a hallgatók.

A nyomozók előzetes értesülései szerint a mai tüntetés résztvevői hidakon vonultak volna, hidat foglaltak volna el. Az NNI szerint ez közérdekű üzem működésének megzavarása miatt bűncselekmény. "Ez az érv azonban teljesen abszurd, a tüntetések természetükből befolyásolják a közlekedést. A rendőrség dolga éppen az, hogy lehetővé tegye a demonstációk biztonságos megtartását" - tette hozzá a közlemény.

"Az is furcsa, hogy  a diákok már több alkalommal tartottak olyan tüntetést, ami hidakat is érintett, ez a vád azonban egyszer sem vetődött fel ellenük" - idézték fel.

A közlemény szerint 2012. december 10-én a hat pont elfogadása után a tanulók a Petőfi hídra vonultak és hosszabb időre megbénították annak forgalmát. Két nappal később, valamint december 19-én, a Télirózsás diákforradalom során is előbb a Margit hídon, majd a Lánchídon haladtak át a résztvevők. A hatóságok eddig minden alkalommal, a gyülekezési jog szabályai szerint jártak el és a rendőrség biztosította a tüntetők vonulását.

"Önmagában az, hogy nyomozók lepték el az egyetemet, megfélemlítő jellegű. Az intézkedés és a nyomozók jelenléte indokolatlan és túlzó volt. Az egyik egyetemfoglaló a kihallgatás során nem kívánta megadni a telefonszámát. A nyomozó ekkor azzal fenyegette meg a hallgatót, hogy 'egyenruhást hív, lopás gyanújával elkobozzák a telefonját és megszerzik a számot'. Fenyegetését végül nem váltotta be, kénytelen volt megelégedni egy email címmel" - olvasható a közleményben.

A diákok szerint részben Dezső Tamás dékán fellépésének volt köszönhető, hogy kihallgatásuk nem a rendőrség épületeiben, hanem az egyetemen zajlott le és senkit sem állítottak elő. A nyomozók tanúvallomásokat vettek fel, arról érdeklődtek, hogy a tiltakozó diákok milyen demonstrációt terveztek, kik a főszervezők és kik alszanak rendszeresen az egyetemen - tették hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!