szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Juhász Imrét, a Független Rendészeti Panasztestület elnökét jelölték a visszavonuló Holló András helyére. A Fidesz-KDNP közös jelöltjét a kormánypárti és a jobbikos bizottsági tagok egyhangú támogatásával jelölték, az MSZP nem vett részt a bizottsági döntésben.

Juhász Imrét, a Független Rendészeti Panasztestület elnökét jelölte alkotmánybírónak a 70. életévét hamarosan betöltő , ezért nyugdíjba vonuló Holló András helyére a parlament illetékes eseti bizottsága kedden. A Fidesz-KDNP közös jelöltjét a kormánypárti és a jobbikos bizottsági tagok egyhangú támogatásával jelölték alkotmánybírónak. Az MSZP nem vett részt az Alkotmánybíróság elnökét és tagjait jelölő bizottság keddi ülésén.

Juhász 1963-ban született, 1986-ban szerzett diplomát az ELTE jogi karán, ahol később tanársegédként, majd adjunktusként polgári eljárásjogot tanított. 2000-ben európai jogi szakjogász másoddiplomát, 2011-ben doktori fokozatot szerzett. Ügyvédként is dolgozott, de erről a panasztestület honlapján található életrajzában azt írja: az utóbbi években "tekintettel más fontos megbízatásra" háttérbe szorult.

A jogvédelemmel életrajza szerint az 1990-es évek első felében került kapcsolatba, mikor nagy számban érkeztek Magyarországra menekültek, ő pedig részt vett az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága által irányított programban. 2006 őszén szerepet vállalt a rendőri jogsértéseket vizsgáló – Morvai Krisztina jelenlegi jobbikos EP-képviselő nevével fémjelzett –  Civil Jogász Bizottság munkájában. Életrajza szerint a bizottság jelentésének emberi jogi tárgyú fejezetét jegyezte.

Épp a 2006-os jogsértésekre adott reakcióként hozták létre 2008-ban – a rendőrség szakmai tevékenysége feletti civil kontrollként – a Független Rendészeti Panasztestületet, amelynek Juhász lett a KDNP által delegált tagja. A testületet eredetileg Kaltenbach Jenő korábbi kisebbségi ombudsman vezette, aki Juhász Imrét jelölte helyettesének. Juhász 2010 júliusában váltotta Kaltenbachot a testület élén.

Juhász 2007-ben és 2012-ben is petíciót nyújtott be a szlovákiai magyarok jogfosztását kimondó Benes-dekrétumok hatályon kívül helyezéséért az Európai Parlamenthez. Az utóbbit jelenleg is vizsgálja az EP petíciós bizottsága. Idén január 1-je óta Juhász képviseli Magyarországot az Európa Tanács rasszizmus és intolerancia elleni bizottságában.

A Jobbik is támogatja

A fideszes Horváth Zsolt a jelölőbizottság keddi ülésén azt mondta: tanulmányai, eddigi munkája és felkészültsége alapján tartják alkalmasnak Juhász Imrét az alkotmánybírói posztra. A testület elnöke, a fideszes Varga István pedig azt emelte ki, hogy a jelölt szakmai munkája során fellépett a "gyalázatos Benes-dekrétumok" ellen. A jobbikos Gaudi-Nagy Tamás jelezte, hogy az esélytelenség miatt pártja nem nevez meg saját jelöltet, ugyanakkor "jó szívvel" tudják támogatni Juhász Imrét, aki részt vett a 2006-os őszi eseményekkel kapcsolatos jogsértések feltárásában. Hozzátette: örülnek annak, hogy Juhász Imre nem párthoz kötődik.

Simon Gábor, a testület szocialista tagja a bizottsági ülés után újságíróknak azt mondta: ehhez a "kutyakomédiához" az MSZP semmilyen formában nem adja a nevét, nem akarnak azonosulni azzal az "alkotmányos ámokfutással", ami Magyarországon történik. Az MTI kérdésére közölte: a jelöltet nem támogatják hiszen közismert elkötelezettsége. Ebben az ügyben is összeállt a Fidesz-KDNP-Jobbik nagykoalíció - fogalmazott a politikus, aki szerint a jelölt korábbi előélete a Jobbikhoz kötődik.

Juhász Imrét jövő héten hallgathatja meg az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága. Az Alkotmánybíróság 15 tagját az Országgyűlés választja meg minősített többséggel (az összes képviselő kétharmadának szavazatával), tizenkét évre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!