szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Budapesten, Nagybajcsnál és Komáromnál megdöntötte az eddigi rekordot a Duna vízszintje. Több település megközelíthetetlen, a védekezési munkákat buzgárok nehezítik. Az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság legfrisebb jelentése.

A Duna Nagybajcsnál és a folyó északi részén megkezdődött az apadás. Az Országos Műszaki Irányító Törzs adatai szerint a folyó legmagasabb szintje 907 centiméter volt. Komáromnál 15 órakor 844, Budapestnél a Duna 863, Szentendrénél 770 centiméter volt a Duna vízszintje.

Komárom-Esztergom megyében 67,5 kilométer töltésen rendkívüli árvízvédelmi védekezés folyik, amelyben csaknem ezeregyszázan vesznek részt. A megyében két vízzel elzárt település van, Pilismarót és Dömös. Almásfüzitőn folyamatosan ellenőrzik a vörösiszap-tározót, semmilyen szivárgást, vagy egyéb rendellenességet nem találtak.

Komáromban több mint háromszázan dolgoznak a védekezésben, most elsősorban homokzsákokat töltenek. Itt a védmű teljes hosszát megerősítették, illetve magasították. Komolyabb rendellenesség eddig nem volt, kisebb átszivárgás és két elfogott buzgár adott feladatot. Dunaalmáson az Által-Érnél megtámasztották a gátfalat, csupán néhány kisebb szivárgást találtak. Esztergomban a gátőrháznál lévő védmű bordás megtámasztását befejezték a katonák, ott jelentősebb beavatkozás, illetve megerősítés már nem zajlik.
 
Győr-Moson-Sopron megyében jelenleg tizenhét településen folyik árvízi védekezés. Győrújfalun változatlanul töltik a homokzsákokat és építik a töltést. A 120 hivatásos tűzoltóval megerősített védekező csapat létszáma itt eléri a 900 főt. A veszélyeztetett területen élőket kitelepítették. Mecséren a bordás megtámasztás építésén mintegy 330 ember dolgozik. Dunaszentpálon ugyancsak bordás kavicsos megtámasztást végeznek és miután a buzgárokat elfogták, stabilizálódott a helyzet. Zselykepusztán néhány helyen átázott ugyan a földtöltés, ám a kiszivárgott víz elvezetését megoldották. 

Sokakat kitelepítettek már
MTI / Mohai Balázs

Budapesten befejezték a védekezés építési munkáit, a védművek egyelőre jól bírják a rendkívüli árhullámot, a városban mindössze néhány helyen jelentek meg a magas vízállás nyomai vízfolyások és szivárgások formájában. A fővárosban a Margitsziget és a Római part mellett kilenc kerületben folyik a védekezés, majdnem 750 ember dolgozik a gátakon, eddig 188 embert telepítettek ki, a Margitszigetet, a rakpartokat, két utat, illetve egy aluljárót lezártak. A fővárosi védműveket eddig mintegy 760 ezer homokzsákkal erősítették meg.
 
Pest megyében ma majdnem ezren védekeztek a közeledő árhullám ellen, eddig mintegy 1,1 millió homokzsákot használtak fel. A veszélyeztetett területekről 431 embert telepítettek ki, és körülbelül 30 utat, illetve szakaszt zártak le. A Letkési 1201-es utat  Ipolydamásdig lezárták, Szigetújfalun pedig az 5101-es út járhatatlan.
Dunabogdánynál is útlezárásra volt szükség, a 11-es főúton nem lehet közlekedni. Nyúlgátépítés, lokális szivárgások bevédése, illetve szivattyúzás folyik Leányfalun, Dunabogdányban, Tahitótfalun, Szentendrén, Százhalombattán, Szigetszentmiklóson, Tökölön, Szobon, Nagymaroson, Kismaroson, Verőcén, Vácon, Gödön, Dunakeszin és Sződliget településeken. Továbbra sem lehet megközelíteni Kisoroszit, de az itt élők ellátása továbbra is megoldott.

Szigetmonostoron talpszivárgások ellen küzdenek, Visegrádon, a platánsornál és a hajóállomáson a lokális szivárgásoknál folytatnak védekezési munkálatokat. Pócsmegyeren a buzgár köré építettek ellennyomó medencét.

Több településen már péntek hajnalban megdőlt az eddig mért legmagasabb vízállás, pedig a tetőzéseket csak szombat hajnaltól várják. A katasztrófavédelmisek mellett több ezer önkéntes vesz részt a védekezésben. Olvasóink így látják az árvizet. Küldjön képeket az árvízi helyzetről az ugyelet@hvg.hu címre!
Nagy Patrícius


 Tolna megyében Báta településen összesen mintegy három kilométeres hosszon folytatják a tegnap este megkezdett védekezést. Tíz szállító eszközzel viszik a homokok a depóniákhoz. A településen száznegyven önkéntes segíti a védekezési munkálatokat. Tekintettel arra, hogy a megyében egyelőre megelőzésre van szükség, a hivatásos állomány 73 tagja Leányfalun segíti a védekezést.
 
Fejér megyében három településen magasítják a gátakat: Kisapostagon, Kulcson és Ercsiben. A 6-os főúton súlykorlátozást vezetnek be ma este 18 órától. Ercsiben a gyors vízszintnövekedés miatt további biztonsági magasításra lesz szükség. A védekezésben hivatásos tűzoltók és önkéntesek vesznek részt. Kulcson az áradó folyó még nyolc nyaralót veszélyeztet, ezek védelmén ma is dolgoznak. Az ártéren lévő négy épületből nyolc embernek kellett ideiglenesen elköltöznie, ők rokonoknál várják az árhullám levonulását. A korábban megcsúszott partfalszakaszokat továbbra is háromóránként ellenőrzik. A magas vízállás miatt lezárták a Hajós utcát és a Duna-part utcát.
Kisapostagon az árterületen lévő harminchét ingatlant homokzsákokkal védik, a falat még ma is magasítják. Az árvíz itt kilencven embert érint.
 
Bács-Kiskun megyében is több mint ezren dolgoznak a gátakon, eddig összesen 106 embert kellett kitelepíteni. Tass községnél a legaktívabb a védekezés, itt harmadfokú árvízvédelmi készültség mellett zajlanak a munkák. A nyílt hullámtérben ötvenöt üdülőház található, az önkormányzat gondoskodik ezek bevédéséről. Baján a Petőfi-szigeten új védművet készítenek, a már meglévőt pedig magasítják, az éjszakai órákban gépekkel. Solton is nagy erőkkel védekeznek, Dunapatajon és Hartán pedig gátat magasítanak. Baján a Nagy Pandúr-szigeten a dunai árhullám lakóházakat és üdülőket veszélyeztetett, ezeket a magas vízállás miatt nem lehetett bevédeni, így az ott élőket kitelepítették, mindenki biztonságos helyen várja az árhullám végét.

Folyamatos tudósításunkat itt olvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!