szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Haszonállattá minősítette át a kutyákat egy pár napja kihirdetett törvény, ezért mostantól élelmiszerként is lehet tenyészteni őket – állítja egy állatvédelmi ügyekre szakosodott ügyvéd, aki emiatt uniós szervekhez is fordult. A földművelési minisztérium ezt cáfolja, szerintük elég, ha egy másik jogszabály kimondja, hogy ez tilos.

„Minden ellenkező híreszteléssel szemben” tilos a kutyát és a macskát élelmiszerként vagy prémként felhasználni Magyarországon – szögezte le hétfőn kiadott, "Kedvenc háziállatunk a kutya és a macska" címet viselő közleményében a Vidékfejlesztési Minisztérium sajtóosztálya. Mint írják, az állattenyésztésről szóló törvényből nem következik, hogy „kedvenceinket” élelmiszer céljára is lehetne tenyészteni, de ezt az állatvédelmi törvény is egyértelműen megtiltja, „amit semmilyen más jogszabály nem ír felül”.

A hvg.hu megkérdezte a tárca sajtóosztályát, miért volt szükség arra, hogy kinyilvánítsák a kutyaevés Magyarországon eddig evidensnek tűnő tilalmát, mire a közleményt megfogalmazó munkatárs annyit árult el, hogy a Facebookon terjedtek ezzel ellentétes információk. Ez jutott el hozzájuk, amire reagálva kiadták hivatalos állásfoglalásukat, de a forrást kérésünk ellenére sem tudták megmondani.

Kiderítettük, hogy az interneten terjedő információ Pozsonyi Anikó állatvédelmi ügyekre szakosodott ügyvédtől indult el, aki a tárcával szemben állítja: az állatok tenyésztéséről szóló törvény pár héttel ezelőtti módosításával létrejött egy jogi kiskapu, így a kutya most már haszonállatnak számít, vagyis lehet élelmiszer készítésére is tenyészteni. „A június 25-én kihirdetett, már hatályos törvénymódosítás alapján a kutya mint állatfaj most már a gazdasági haszonállatok tenyésztéséről szóló törvény hatálya alá tartozik, azaz gazdasági célzattal tenyészthető” – mondta a hvg.hu-nak az ügyvéd. Ráadásul a kutyák tenyésztési hatóságának – ami nálunk a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hatóság (Nébih) – ellenőrzési hatáskörét ez a jogszabály most már minden ebtenyésztési tevékenységre kiterjesztette.

Társállat vagy kaja? (képünk illusztráció)
Stiller Ákos

„Más jogszabályok sem gátolják meg, hogy ebek élőállatként elhagyhassák az országot, és élelmiszerként, vagy prémállatként hasznosuljanak” – mondta az ügyvéd. Vagyis szerinte a módosítás veszélye elsősorban az, hogy a jogi lehetőség adott arra, hogy a Magyarországon tenyésztett kutyákat élőállatként kivigyék olyan országokba, ahol élelmiszerként van rájuk kereslet. Mivel ez a magyar törvénymódosítás szerinte uniós jogszabályokba ütközik, Pozsonyi Anikó az Európa Tanácshoz fordult.

A hvg.hu eljuttatta a minisztériumhoz az ügyvéd Európa Tanácshoz is benyújtott jogi elemzését, és kértük reagálásukat. Pár órával később erre válaszul  megismételték, hogy az állatok védelméről és kíméletéről szóló másik törvény alapján eb és macska tekintetében az élelmezési cél, illetve a prém termelése "nem minősül az állat életének kioltására feljogosító elfogadható oknak". Mint írták, a most módosított törvény a tenyésztés szempontjából meghatározza a gazdasági cél fogalmát, és itt valóban egymás mellett szerepel az élelmiszer-termelés és a sport- vagy szabadidős tevékenység céljára történő állat-előállítás, de "butaság" ebből arra következtetni, hogy "ez feljogosítana ebek élelmiszer-célú tartására".

A vitatott törvénytervezetet a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, Budai Gyula terjesztette be, a parlament pedig egy hete fogadta el. A hírarchívumokban egyébként nem találtunk olyan esetet, hogy valaha Magyarországon előfordult volna kutyaevés, vagy kutyák élelmiszerként való tenyésztése.

Szilágyi István, a Fehérkereszt Állatvédő Liga kurátora szerint viszont sem számít a jogszabálymódosítás, mert más törvények alapján egyértelmű, hogy nem lehet kutyát tenyészteni élelmezési vagy prém felhasználásra. „Hiába híresztelik egyes állatvédők, hogy haszonállat besorolást kapott a kutya, ez csak egy téves jogszabály-értelmezés. Az állatvédelmi törvény egy magasabb rendű jogszabály, és ez határozottan kimondja, hogy ilyen célból nem lehet társállatot tartani, vagy levágni”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!