szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A hosszú távú magyar-horvát barátság fontosabb az üzleti érdekeknél, ezért Magyarország azt javasolja, a Mol adja el az INA részvényeit – mondta Orbán Viktor kormányfő az MR1-Kossuth Rádiónak adott interjújában. A kormányfő szerint Horvátországban olyan, gazdaságon kívüli kényszereket alkalmaznak, amelyek nem teszik indokolttá, hogy a 25 százalékban állami tulajdonú Mol ott maradjon a horvát energiapiacon.

"Magyarországnak ma nyugodt erőre van szüksége. Elindultunk egy úton, megváltoztattuk azt, ami rossz volt. Az eredmények derengenek, ezen a pályán kellene tartani az ország villamosát" - mondta az MR1 Kossuth Rádiónak adott pénteki interjújában Orbán Viktor.

A kormányfő az interjúban a rezsicsökkentésről, a béremelésekről, az adóváltozásokról és a Mol-ügyről is beszélt.

Mi lesz a bérekkel?

Ahogy fogalmazott: a Magyarországon érvényre juttatott béremelésekénél van egy korlát, amelyet minden körülmények között tiszteletben kell tartani. Ez azt jelenti, hogy külföldről felvett hitelből nem lehet béreket emelni. A miniszterelnök szerint ebbe kétszer már majdnem "belepusztultunk".

A kormányfő szerint megalapozott és ésszerű béremeléseket kell végrehajtani. Véleménye szerint a pedagógusok dolgában jó irányban indultak el, azt viszont sajnálatosnak tartja, hogy a rendőrök és a közszférában dolgozók bérét egyelőre nem tudják rendezni. Ezt a hiányt igyekszik a kormány lakástámogatási lehetőségekkel kompenzálni – tette hozzá Orbán, aki szerint ha a gazdasági növekedése folytatódik 2014-ben, erre is lesz lehetőség.

MTI / Kovács Attila

A magyar családok megélhetését illetően azt mondta, mivel "öreg halnak számít", már az 1990-es évek óta két fő problémát hall az emberektől. Az egyik, hogy az árak olyan gyorsan emelkednek, hogy az "fölzabálja a fizetéseket". A másik, hogy olyan nagyok a megélhetési költségek, hogy a fizetésből másra nem jut pénz. A kormányfő szerint mindkét feladat megoldásához közelebb jutottak, a céljuk pedig az, hogy minél több pénz maradjon a magyar családok zsebében.

Segély helyett munka

Orbán Viktor az elmúlt időszak egyik legnagyobb eredményének azt tartja, hogy a segélyalapú gazdaság helyett munkaalapú gazdaságot hoztak létre, szerinte ugyanis ezen áll a következő 15-20 év sikere. Elmondása szerint még mindig egymillióval kevesebben dolgozunk, mint kéne. "Ez az ország akkor lesz boldog és elégedett, ha legalább 5 millió ember tud dolgozni, ehhez pedig még tenni kell" – tette hozzá.

Szerinte a cél az, hogy a munkából ne csak megélni lehessen, hanem gyarapodni is, de tudja, hogy ez nem minden esetben teljesül.

A rezsicsökkentésről a miniszterelnök azt mondta: a Fidesz-frakcióban egyre többen támogatják a rezsicsökkentés alkotmányba foglalását. Jelezte azonban, hogy a rezsicsökkentést elsősorban a jövő évi választáson kell megvédeni. Arra, hogy árakat akarnának alkotmányba foglalni, úgy reagált: "Magyarországon arról szó sem lehet, hogy árakat foglaljunk az alkotmányba. Ez primitív és ésszerűtlen megoldás lenne". Beszámolója szerint arról folyik a vita, hogy az árak meghatározásának módjáról döntő – hamarosan a parlament elé kerülő – közmű-szolgáltatási törvény megváltoztatásához mekkora többségre legyen szükség.

Azt is mondta, nem mert volna belevágni a gáz árának csökkentésébe, ha nem tudja elindítani az árszabályozáshoz szükséges eszközök állami kézbe vételét, köztük az E.ON gázüzletágának megvásárlását. A kormány célja, hogy az összes magyarországi gáztározó állami kézben legyen – ismertette.

Kétszer ingyenes lesz a készpénzfelvétel

Az átlagjövedelem mértékéig havi két készpénzfelvétel tranzakciósilleték-mentes lesz – erősítette meg a miniszterelnök az interjúban. Orbán arról is beszélt, hogy a kormány továbbra is szeretne luxusadót, ezt a Fidesz parlamenti frakciója még vitatja.

MTI / Kovács Attila

Tájékoztatása szerint a hús áfájának csökkentéséről sincs még végleges döntés – közölte a kormányfő, hozzátéve, csak olyan megoldást tart elfogadhatónak, amely garantálja, hogy a forgalmi adó mérséklése együtt jár az árak csökkenésével.

A Mol–INA-üggyel kapcsolatban úgy fogalmazott: a hosszú távú magyar-horvát barátság fontosabb az üzleti érdekeknél, ezért Magyarország azt javasolja, a Mol adja el az INA részvényeit. Azt mondta: Horvátországban olyan, gazdaságon kívüli kényszereket alkalmaznak, amelyek nem teszik indokolttá, hogy a 25 százalékban állami tulajdonú Mol ott maradjon a horvát energiapiacon.

Ezért – folytatta – a kormány azt ajánlja a horvátoknak: fontolják meg, hogy – amint Magyarország is megtette – állami kézbe veszik az olajtársaság részvényeit. "Ha úgy gondolják, hogy bizonyos tevékenységet állami tevékenységként akarnak folytatni (...), elfogadjuk, de ennek van egy civilizált módja, ehhez nem kell senkit letartóztatni, kétséges vádakkal megrágalmazni" – jelentette ki.

A miniszterelnök hozzátette: arra törekszik, hogy a magyar állam ne szenvedjen el veszteséget, egyetlen magyar állampolgárt se érjen méltatlan elbánás Horvátországban, ugyanakkor a horvát állam is jól járjon, és fennmaradjon a két ország barátsága.

Orbán Viktor azt is megemlítette, hogy Hernádi Zsolt Mol-vezér ügyén kívül van még négy-öt olyan ügy, amelyben a teljes magyar gazdasági elit legismertebb személyei vannak érintve.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!