szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vízkereszt és a március 15-ei nemzeti ünnep másnapja között tűzheti ki a jövő évi országgyűlési választások idejét az államfő a jogszabályok értelmében.

Az alaptörvény alapján a köztársasági elnök kizárólagos jogosultsága dönteni arról, mikorra tűzi ki a tavaszi parlamenti választásokat; a jogszabályok csak annyit írnak elő azzal kapcsolatban, hogy áprilisban vagy májusban kell megtartani, és nem eshet húsvétvasárnapra (jövőre április 20-a).

Ezek alapján – az immár egyfordulós – országgyűlési választásra a következő időpontok jöhetnek szóba: április 6., április 13., április 27., május 4., május 11., május 18. és május 25.

A választási eljárási törvény értelmében a választást úgy kell kitűzni, hogy a szavazás napja a kitűzés napját követő hetvenedik és kilencvenedik nap közé essen, ez azt jelenti, hogy a kitűzés legkorábbi ideje január 6., míg a legkésőbbi március 16.

Az államfő dönthet úgy is, hogy az országgyűlési választások és az európai parlamenti választások egy időben legyenek. Ekkor azonban nincs lehetősége arra, hogy időpontok közül válasszon, mert az EP-választásokat minden tagállamban egy időben, május 22-25. között kell megtartani.

Ebben az esetben a magyarországi EP-választást (és a magyar országgyűlési választást is) május 25-én kell megtartani, mert a választási eljárási törvény értelmében parlamenti választás csak vasárnap tartható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!