szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyilvánvaló, hogy az elkövető nem "tévedett", amikor cselekménye megkezdéséhez körültekintően kivárta, hogy a gyermek tanárnője elhagyja a helyiséget – írják nyílt levelükben a civil egyesületek, akik szerint ráadásul az ügyészség tévesen szeméremsértésnek, és nem szexuális erőszaknak minősítette a 11 éves gyerek molesztálását. Az egyesületek szerint az ügyészség feladata, hogy az elkövetővel való bratyizás nélkül derítse fel a bűncselekményeket és adjon azokról hírt.

Nyílt levelet írt hétfőn a Nógrád Megyei Főügyészségnek és a Balassagyarmati Járási Ügyészségnek két civil egyesület, a NANE és a PATENT.

A két szervezet felidézte, hogy május 16-án a sajtóban megjelent egy, a Nógrád Megyei Főügyészség által kiadott sajtóközlemény "Tilosba tévedt férj" címmel, amely beszámolt arról, hogy egy 61 éves férfi a felesége 11 éves tanítványa ellen "szexuálisan visszaélt". A Főügyészség sajtóközleménye szerint az elkövető ellen "szeméremsértés" vétsége miatt emeltek vádat. Ennek büntetési tétele két évig terjedő szabadságvesztés, minimum büntetési tétel nélkül.

A NANE Egyesület és a PATENT Egyesület felhívja a két ügyészség figyelmét arra, hogy Btk. a szexuális erőszakkal és visszaéléssel szembeni védelem céljából a 12 éven aluli gyermek esetében bármely szexuális tevékenységet szexuális erőszaknak minősít. A Btk. szerint "szexuális erőszakot követ el az is, és öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés büntetéssel büntetendő, aki tizenkettedik életévét be nem töltött személlyel szexuális cselekményt végez vagy végeztet". A szeméremsértés tényállásának egyetlen eleme sem illik a Nógrád Megyei Főügyészség sajtóközleményében leírt cselekményre, míg a leírt cselekmény a szexuális erőszak tényállás második bekezdésének minden elemét kimeríti – írták.

A civilek arra szólítják az ügyészségeket, hogy szexuális erőszak alapján emeljenek vádat, illetve ennek megfelelően módosítsák vádindítványukat. Javasolják, hogy vizsgálják meg, fennáll-e további minősítő körülmény, mivel a gyermek azért volt a helyszínen, hogy korrepetálják. Tehát, bár az elkövető nem a gyermek tanára, hanem utóbbi férje, felmerül annak lehetősége, hogy "az elkövető a hozzátartozója, vagy nevelése, felügyelete, gondozása, gyógykezelése, illetve egyéb módon a hatalma vagy befolyása alatt álló személy sérelmére" követte el cselekményét. A szeméremsértésre való nyilvánvaló félreminősítéssel a Balassagyarmati Járási Ügyészség bagatellizálja az elkövető cselekményét, további felhatalmazást ad az elkövetőnek hasonló cselekmények véghezvitelére, és megfosztja a gyermek áldozatot a neki jog szerint járó teljes és megfelelő jogvédelemtől és jogi jóvátételtől – írták.

A levélírók felhívják továbbá az Ügyészség figyelmét arra, hogy a gyerekkel való szexuális visszaélést elkövetők a nemzetközi szakirodalom szerint sorozatelkövetők, így javasolják, hogy az elkövető számára hozzáférhető, illetve a környezetében esetleg található gyermekek védelmében folytasson erre a lehetőségre is kiterjedő vizsgálatot.

"Nem nevezhető tilosba tévedésnek"

Végül felszólítják a Nógrád Megyei Főügyészséget arra, hogy sajtóközleményeiben a bűncselekmények súlyának és komolyságának megfelelő szóhasználattal éljen ahelyett, hogy a bulvármédiára jellemző szenzációhajhász címmel illet súlyos bűncselekményeket. Egy 11 éves gyermek ellen gondosan megtervezett módon elkövetett szexuális erőszak semmilyen hírértéknövelés céljából nem nevezhető "tilosba tévedés"-nek.

Nyilvánvaló, hogy az elkövető nem "tévedett", amikor cselekménye megkezdéséhez körültekintően kivárta, hogy a gyermek tanárnője elhagyja a helyiséget, és amikor tudatosan abbahagyta a cselekményét, ahogy meghallotta a tanárnő (egyben felesége) visszaérkezését. Az ügyészségnek feladata, hogy az állampolgárokkal, az áldozatokkal és hozzátartozóikkal tudassa: komolyan veszi a bűncselekmények által okozott sérelmeket, és különösen egy 11 éves gyermek ellen elkövetett cselekmény által okozott sérelmeket, és hogy az elkövetővel való bratyizás nélkül igyekszik azokat felderíteni, minősíteni, és azokról hírt adni – zárták közleményüket a nők elleni erőszak ellen küzdő egyesületek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!