szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több tízmilliárd forintnyi ingatlant adott el jóval áron alul a Rogán Antal vezette Belváros-Lipótváros önkormányzat – mondta a Magyar Narancsnak Juhász Péter, az Együtt képviselője, aki feljelentést tett ismeretlen tettes ellen az ügyészségen.

A belvárosi együttműködés rendszerében bűnszervezet jött létre az önkormányzati vagyon átjátszására – mondta Juhász Péter, az Együtt képviselője a Magyar Narancsnak. Feljelentést is tett ismeretlen tettes ellen, de az ügyészség még nem reagált érdemben a feljelentésre, igaz, Juhász azt mondta, "Polt Pétertől nem is várok sokat".

A rendszer működéséről azt mondta, egyedül az önkormányzat jár rosszul a kialakított ingatlanértékesítési gyakorlattal, mindenki más nyert rajta. A kerület sosem készített valódi ingatlangazdálkodási tervet, bár erre az államháztartási törvény is kötelezi, az ingatlanok eladásából elkönyvelt bevételek pedig sosem képezték a költségvetés részét, így nem kellett elszámolni a később eladott ingatlanokkal – közölte Juhász.

Rogán Antal és Szentgyörgyvölgyi Péter
MTI / Illyés Tibor

Arról is beszélt, ahhoz, hogy a későbbi eladásokat megindokolják, az önkormányzat leszerződött egy auditcéggel, a CC Audit Zrt.-vel, amely minden egyes esetben szakvéleményt állított ki az eladás szükségességéről. A cégnek Juhász szerint az a dolga, hogy az úgynevezett kivételes jelölési listára – amely az eladásra javasolt ingatlanokat tartalmazta – az adott ingatlant alkalmasként felvegye.

A szakvélemények a képviselő szerint viszont csak mutatóba készültek, több esetben az ötoldalas dokumentumok első négy oldala szó szerint megegyezett. A kijelölés utáni lépés az értékbecslés, amivel többnyire a Város FM Városgazdálkodási és Szolgáltató Kft.-t bízták meg, amelynek egyik tulajdonosa Rubovszky György KDNP-s képviselő, akinek a lánya, Rubovszky Csilla ma a belváros egyik alpolgármestere – tette hozzá az Együtt képviselője.

Szerinte a cég kizárólag az önkormányzat által megadott adatok alapján dolgozott, az önkormányzat éves zárszámadásának melléklete tartalmazza az eladott ingatlanok értékét, ezek alapján határozza meg az önkormányzat az úgynevezett övezeti átlagárat. Az értékbecslés leírása szerint az eladási ár nem haladhatja meg az övezeti átlagárat, emiatt az ingatlanok eleve a nyomott ár alatt kelnek el – mondta.

"Ráadásul, mivel évről évre csökken az övezeti átlagár, folyamatosan megy le az ingatlanok értéke. A mellékletben 200-300 ezer forintos négyzetméterárak vannak a város legdrágább pontján, ami irreális. Ez a gyakorlat nagyjából megfelezte az ingatlanok valós értékét" – tette hozzá Juhász az interjúban. Azt is mondta, hogy rendre a vagyonrendeletben megadott eredeti áron mentek el az ingatlanok, "az eladási indoklás és értékbecslés csak mutatóba készült".

Az önkormányzat 1995 óta lehetőséget ad arra, hogy a bérlők 30 százalék kedvezménnyel jussanak hozzá a bérleményük tulajdonjogaihoz, de az esetek többségében itt nem a bérlők kaptak kedvezményt, hanem a vevőjelöltek hihetetlen gyorsasággal váltak bérlőkké, hogy aztán kedvezményesen vehessék meg a kiszemelt ingatlant – közölte Juhász. Szerinte kizárólagos vételi jogot biztosítottak az aktuális bérlőnek, nem hirdették meg az ingatlant, mindig keresték a vevőt.

A bérleti jogot sem pályáztatták meg, erre Juhász szerint a legjobb példa a Szerb utca 9. alatti ingatlan, ahová "2007-ben pályáztatás nélkül beraktak egy csapatnyi ismerőst", Halkó Gabriellát, akinek a lakásában elvileg Habony Árpád lakik, Szetgyörgyvölgyi Péter polgármestert, aki korábban a városi üzemeltető céget vezette, Puskás András édesapját vagy Kaminsky Fanni édesanyját – tette hozzá.

Szerb utca 9.
Google Street View

Az illetékesek Juhász információi szerint "kimondottan keresték azokat az embereket, akik 'befektetésre' való tőkével rendelkeznek". Így került a képbe szerinte Pápa Marianne is, Portik Tamás állítólagos egykori élettársa, "akinek a cége érdekes módon három ingatlanvásárlással is összeköthető".

A kedvezményezettek többsége "a Fidesz-klánhoz és sokan közülük az alvilághoz is kötődnek" – mondta Juhász, aki szerint Habony Árpád "rendre felbukkan", de az interjúban elhangzottak szerint mások mellett jól járt Habony unokatestvére, Szetlik Gergely is, sőt, "a Rogánnal híresen jó viszonyt ápoló Gianni Annoni showman is, aki 180 ezer forintos négyzetméteráron vehette meg az étterméül szolgáló ingatlant az Arany János utcában".

Juhász azt mondta, Szentgyörgyvölgyi polgármesterségével sem ért véget a gyakorlat, szerinte az Október 6. utcában például decemberben 154 ezer forintos négyzetméteráron adtak el egy helyiséget, bár az átlagos piaci ár itt ennek úgy a négyszerese.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!