szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Habony Árpád által építgetett új jobboldali médiabirodalom ügyes-bajos dolgairól ír az eheti Magyar Narancs. A cikk a Napi Gazdaság kormányközeli lapból még kormányközelibb lappá válását járja körül, amit Liszkay Gábor "bevonulása" pecsételt meg.

Állítólag 1 milliárd forintot ajánlott Andy Vajna Simicska Lajosnak a Heti Válaszért írja az eheti Magyar Narancs az új jobboldali médiabirodalom kiépülését bemutató cikkében. A cikk nagyrészt a Napi Gazdaság gazdasági újságból "közéleti napilappá" vedlését járja körül, amit a Heti Válasszal ellentétben megszerzett az Orbánhoz hű érdekcsoport. A lapot nem sokkal azután vette meg a volt magyar nemzetes Liszkay Gábor, miután "lelkiismereti okokra" hivatkozva a Nemzet, az mno.hu, a Hír Tv, és a Lánchíd Rádió vezetősége is felállt székéből. Ez volt az az emlékezetes "gecizős" pénteki nap, amikor nyilvánvalóvá vált az Orbán-Simicska háború.

A 2007-ben még Spéder Zoltán érdekeltségébe tartozó Napi Gazdaságot 2013-ban a kormányközeli Századvég Gazdaságkutató Zrt. vette meg, majd a fideszes think tanktől szerezte meg Liszkay a százszázalékos tulajdonrészüket, híresztelések szerint mindössze 1 forintért. A lap átvételének ötletét Habony Árpádnak tulajdonítják, aki az új kormányközeli médiabirodalom központi cégének, a 144 milliós alaptőkével bejegyzett Modern Media Group egyik tulajdonosaként nehezményezte, hogy a gazdasági újságok kivétel nélkül "balliberális orgánumok." A Napi Gazdaság mellett a csődbement Helyi Téma helyét átvevő Lokál, valamint lokal.hu, és a via.hu lesznek tervek szerint a kormány szócsövei; ezek közül már csak legutóbbira kell várnunk.

hvg.hu

A Narancsnak több napis munkatárs is úgy nyilatkozott, hogy századvéges időkben nem volt direkt kormányzati befolyás, de Barcza György, akkori főszerkesztő "megfelelési kényszerének", valamint az újságírók által gyakorolt öncenzúrának köszönhetően bőven érezhető volt az újság hangvételének megváltozása. A cikkben megszólaló Napi Gazdasághoz köthető újságírók és szerkesztők egybehangzóan állítják, hogy ugyan Liszkay bevonulásáig is voltak rázósabb ügyek (a 2014-es kampányban megjelent Zuschlag-interjút, valamint a "politikussá váló" RTL lejáratása kerül elő), de számukra csak ezután fordultak igazán rosszra a dolgok.

Liszkay nem csak több volt nemzetes újságírót hozott magával, hanem technikai személyzetet is, és az így felduzzasztott szerkesztőségben fokozatosan kezdték el felszámolni a párhuzamosságokat, ráadásul nem a legdiszkrétebb módon. "Mától én ülök itt" mondta állítólag egy új kolléga egy újságírónak, akinek elfoglalta a helyét, de olyanok is voltak, akik az új impresszumból tudták meg, hogy megszűnt a pozíciójuk. Az új főszerkesztő, Csermely Péter pedig az új tulajdonos ígéretével ellentétben két embert is kirúgott, ráadásul egyikük nyugdíj előtt állt, ami miatt a Narancs szerint per is lehet a dologból.

A Magyar Nemzet vetélytársának szánt Napi Gazdaság szeptembertől kaphat új nevet, eddigre tervezik kialakítani a lap végleges arculatát is. Addig is minden eszközzel próbálják átcsábítani a Nemzet olvasótáborát, egy a cikkben megszólaló forrás szerint Liszkaynak egyenesen személyes háborúja lett korábbi lapjának ellehetetlenítése.

További részletek a Magyar Narancs csütörtökön megjelenő számában.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!