Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

Egyre többen segítenek Cegléden a menekülteknek, és az önkormányzat is pozitívan áll a témához, jóllehet a helyzetet elsősorban inkább közbiztonsági, mint humanitárius szempontból közelíti meg.

Cegléd fontos pont a menedékkérőknek: itt kell átszállni a Szegedről a debreceni menekülttáborba tartó vonatra. Nemrég számoltunk be arról a ceglédi aktivista párról, amely segít a vasútállomáson az átszállóknak eligazodni. "Az emberek itt inkább magukkal foglalkoznak, a Facebookon is sokan támadják a menekülteket támogatókat, egymást érik a rasszista beszólások." - panaszkodtak. Az aktivisták arról is beszámoltak, a menekültek gyakran nem tudják, hogyan kell átszállniuk, olykor forintot is kell nekik váltani, és étellel sincsenek jól eleresztve. Tehát elkélne a segítség.

Megkérdeztük Takáts László fideszes polgármestert, hogy mekkora többletterhet jelent a 36 ezres városnak a menekültek itteni átszállása, és milyen intézkedéseket hozott a város. "Fokozott figyelmet kellett fordítani a vasútállomás közbiztonságára. A közterület-felügyelők napi szolgálatot teljesítenek a vasútállomáson, ezért a város többi pontján munkájukat nem tudják olyan intenzíven végezni. - válaszolta megkeresésünkre a polgármester, majd hozzátette: a hőségriadóra való tekintettel minden menekültnek ásványvizet adnak és a vasútállomás illemhelyére fertőtlenítőszert biztosítotanak.

hvg.hu

A válaszból kiderül, az önkormányzat leginkább a közbiztonság felől közelíti meg a menekültügyet: "Megkerestük a rendőrséget, a közterület-felügyelők napi szolgálatot teljesítenek a vasútállomáson, továbbá felvettük a polgárőrökkel és a Vöröskereszttel a kapcsolatot." , valamint "Az önkormányzat folyamatos lépéseket tesz, hogy a helyzetet a vasútállomás területén belül tudja kezelni." Erre a város sajtóközleménye rá is erősít: "az állomáson folyamatos az egyenruhások jelenléte, a vasútőrök mellett rendőrök, közterület-felügyelők és polgárőrök is segítik a rend fenntartását". A városban amúgy négy bevándorlás-ellenes plakátot helyeztek ki.

Tehát a város lakói alig találkoznak a menekültekkel, s bár a helyi média fokozatosan foglalkozik az üggyel, "ebből a városban még nem sokat érzékeltünk". És tényleg, a városvezetéshez eddig egy panasz sem érkezett. Igaz, arról sem tud a polgármester, hogy bárki törvénytelenül akarna hasznot húzni a menekültekből - korábbi forrásunk ők is fenyegető taxishiénák jelenlétéről számolt be.

hvg.hu

Az önkéntesek ugyanakkor arról számolnak be, hogy mind a Migration Aid ceglédi szervezete, mind az alpolgármester asszony Hegedüs Ágota kiemelkedő aktivitást mutatott a menekültkérdésben - intézkedtek, ételt és italt vittek a pályaudvarra, együttműködtek a Vöröskereszttel. Zsohar Zsuzsanna, a Migration Aid sajtóreferense is azt mondta, a szervezet ceglédi csoportja egy autonóm, önálló csoport, amelynek az önkormányzat példásan a rendelkezésére bocsátotta az infrastruktúrát. "Ilyen önkormányzati hozzáállásra lenne szükség országszerte", mondja Zsohar.

Más ceglédi, nem Migration Aid-kötődésű civilek, önkéntesek kétkedésüknek adnak hangot a csoport életképességét illetően "a 20 tag közül csak 4-5 helybeli". Olyanok is vannak köztük, akik eddig nem éppen menekültbarát cikkeket posztoltak a Facebookon, persze nem ez a lényeg - a segítséget kapó menekült bárkinek hálás lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!