szerző:
Tetszett a cikk?

Gömöri Zsolt adott kölcsön három millió forintot saját szervezetének, a Magyar Paralimpiai Bizottságnak, hogy vissza nem térítendő támogatásként ugyanezt mint munkavállaló megkaphassa hitele végtörlesztéséhez – tudta meg a hvg.hu. A parasportolók szervezetének másképp nem is lett volna pénze a hitelkiváltásra. A korábbi elnök kérdésünkre elismerte a tranzakciót, amit azzal magyarázott, hogy a „forrásszegény időszakban”, maga is barátoktól kölcsönkérve segítette ki saját szervezetét.

Az idei év egyik legnagyobb botránysorozata volt, amikor kiderült, hogy a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) Gömöri Zsolt elnökségének idején megkérdőjelezhető módon gazdálkodott a többek közt állami hozzájárulásból származó büdzséjével. Egymás után kerültek napvilágra információk túlzásnak tűnő külföldi utazásokról, milliókért megrendezett gálavacsoráról vagy a szponzori támogatások után felvett zsíros jutalékokról.  Ezzel párhuzamosan újabb és újabb parasportolók kezdtek beszélni olykor megalázóan kevés ösztöndíjukról és lehetetlen sportolási körülményeikről. A legnagyobb felháborodást viszont egyértelműen az váltotta ki, hogy Gömöri Zsolt és több munkatársa vissza nem térítendő, milliós támogatást kapott devizahitelének végtörlesztéséhez.

Még júniusban sikerült megszereznünk a felügyelőbizottság célvizsgálati jelentését, és az ebben szereplő dátumok alapján megírtuk, milyen rekordgyorsan bonyolították le az elnöknek adott támogatást. Gömöri addig ugyanis nem volt munkavállaló, akinek a végtörlesztést szabályozó törvény alapján a munkáltatói támogatás járt. Csakhogy 2012. január 27-én az elnökség megszavazta, hogy ettől kezdve főállású elnökként látja el az MPB vezetését, így maradt 3 nap a jogszabályban megszabott január 30-i határidőig arra, hogy ő is megkapja a hozzájárulást. Szabályosan le is papíroztak mindent: még aznap, január 27-én aláírták vele a munkaszerződést, a munkába lépés hivatalos dátuma is ez a nap lett, és ugyanekkor be is adott egy kérelmet a támogatásra. Ebben már mint „az MPB munkavállalója” bejelenti, hogy az általa „igényelt végtörlesztési támogatás összege: 3 millió forint", és kéri ennek átutalását.

Az azóta lemondott, jelenleg már sikkasztással gyanúsított elnök végtörlesztésével összefüggésben a hvg.hu birtokába került egy eddig nem ismert dokumentum, amiben az szerepel: február 24-én Gömöri Zsolt felvett 3 millió forintot az MPB bankszámlájáról, vagyis ugyanakkora összeget, mint amennyit nagyjából 3 héttel korábban a végtörlesztéséhez támogatásképpen kapott. A megszerzett anyag az „időszaki pénztárjelentés” nevet viseli, társadalmi szervezeteknél ebbe könyvelik a pénzügyeket, méghozzá beviteli és kiadási oldalra lebontva. A 3 millió forintos összeg február 24-i dátummal így kétszer szerepel: rögzíti, hogy az elnök készpénzben felvette a bankban, majd a következő könyvelési sor szerint az „kölcsön visszafizetése” jogcímmel szintén rögtön nála is landol.

hvg.hu

Névtelenséget kérő informátorunk szerint a tranzakcióra azért volt szükség, mert a parasportolók szervezete annyira le volt gatyásodva akkor, amikor a szoros határidő miatt alig 3 nap volt Gömöri végtörlesztésére, hogy az elnök maga adott kölcsön saját támogatásának kifizetésére. Vagyis a vezető vélhetően nem akarta veszni hagyni a törvény adta lehetőséget csak azért, mert a számlán nincs elég pénz. Ezért január végén saját maga befizette a milliós összeget a társadalmi szervezetnek, hogy aztán onnan mint munkavállaló időben megkaphassa mint „támogatást”, csak hogy megszabadulhasson svájcifrank-hitelétől.

A felügyelőbizottsági dokumentumból azt már eddig is tudtuk, hogy Gömörinek a határidő utolsó napján, január 30-án átutalták a 3 millió forintot „támogatás végtörlesztéshez” hivatkozással. Mivel viszont ezek szerint ezt megelőlegezte saját magának, még egyszer meg kellett kapnia, ezért szerepel a február végi pénztárjelentésben ez a 3 milliós összeg „kölcsön visszafizetése” címén. Vagyis addigra valószínűleg érkezett elég pénz a szervezet számlájára, hogy az MPB-t kisegítő elnök visszakaphassa az összeget.

Így mindez szabályszerűnek tűnik: ahogy a botránysorozat kirobbanása után is sokszor hallhattuk Gömöritől, sőt az őt több esetben mentegető Deutsch Tamástól, az MPB alelnökétől, hogy a jogszabályok betartásával jártak el. Más kérdés, hogy mennyire etikus, hiszen ezek szerint a parasportolók érdekeit képviselő legfőbb szervezetnek valójában nehézséget okozott – vagy talán egyáltalán nem is telt volna – a munkavállalók végtörlesztésének támogatása. Miközben az elnöknek ezek szerint valahonnan volt legalább 3 millió forintja kéznél, és még ő oldotta meg a likviditási problémát.

Gömöri: barátoktól kért kölcsön, hogy kölcsönt adjon saját hitelére

MTI / Szigetváry Zsolt

A birtokunkba került dokumentumról, illetve a kiderített pénzügyi műveletekről megkérdeztük a Magyar Paralimpiai Bizottságot, de érintettsége miatt Gömöri Zsolthoz továbbította megkeresésünket a szervezet. Az egykori elnök elismerte, hogy ő fizetett be egy „nagyobb összeget” ilyen céllal. Azt kérte, hogy válaszát teljes terjedelmében közöljük:

„Megkeresésében feltett kérdések mutatják tájékozottságát. Valós tény, hogy 2012 januárjában – baráti kölcsönt igénybe véve – nagyobb összeget fizettem be az MPB számlájára azzal a céllal, hogy a jogszabályok által biztosított és az elnökségi döntés értelmében, a végtörlesztéssel kapcsolatos munkáltatói szociális feladatokat is teljes körűen és határidőre elláthassuk.

A befizetés további oka volt a likviditási egyensúly fenntartása, amire minden év elején kiemelten figyeltünk annak érdekében, hogy a sportfeladatok, programok, ne sérüljenek és a rendkívüli munkavállalói támogatás is megvalósulhasson. Ezért vállaltam, hogy ezen forrásszegény időszakban ezt a problémáját is megoldom az MPB-nek. Az eljárás során sem jogszabály, sem sportprogram nem sérült, befizetésemmel a feladat ellátása biztosított volt. Ahogy az MPB likviditása engedte, a befizetett összeg visszafizetése megtörtént.”

Továbbra is ott van, döntéseket hoz

Ezek a részletek nemcsak a tények utólagos feltárása miatt fontosak, hiszen információink szerint a júniusban lemondott Gömöri továbbra is ugyanúgy a parasportban tevékenykedik. Sőt, az MPB-t alkotó tagszervezetek közül több is felkérte, hogy legyen a küldöttje a szervezetnél, vagyis az exelnök ott volt több közgyűlésen, és így részt vett a döntéshozatalban is. Mivel az ezekről szóló jegyzőkönyvek nyilvánosak, de mégsem találtuk meg azokat a honlapon, erről is megkérdeztük az MPB-t. Végül erre is maga Gömöri Zsolt reagált (Válaszának ezt a részét is változatlan formában közöljük – a szerk.):

„A közgyűlési részvételemmel kapcsolatos kérdésére válaszolva tájékoztatom, hogy a közgyűlési jelenléti ív, mely a résztvevők névsorát és a küldő szervezet nevét tartalmazza, nem minősül nyilvános adatnak, ezért nem találhatja.

Szeretném tájékoztatni, hogy 1991-től dolgoztam a fogyatékkal élők sportjának területén (2012-ig társadalmi munkában), ez alatt a 25 év alatt több sportág munkáját segítettem és az MPB elnökeként pedig mindegyik tagszervezetünkkel szakmai kapcsolatba is kerültem. Az MPB alapszabályának alapján több szövetség is felkért, hogy képviseljem érdekeiket a közgyűlésen, így választásom szerint lehetőségem volt szavazattal részt venni az MPB említett eseményein.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!