szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt kilenc évben a magyar orvosok 12 százaléka költözött külföldre, az itthon maradtak 16 százaléka pedig otthagyta a kórházakat. Sokan annak ellenére váltottak itthon, hogy anyagi előnyük nem származott belőle, ami a kiábrándultságukat is jellemezheti.

A Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Kutatóközpontjának kutatója, Varga Júlia tanulmányában kiszámolta, hogy hány magyar orvos hagyta el az országot és hányan hagyták el a pályát az elmúlt kilenc évben – a tanulmányt a 444 foglalta össze. Az adatok szerint az orvosok 12 százaléka költözött a határon túlra, ahol a magyar fizetés hét-tízszeresét kereshetik meg.

A tendenciák szerint a fiatalok az alacsony fizetésük miatt mennek el, ráadásul a körükben egyre erősödik az kivándorlási szándék. Az idősebbek közül viszont pont azok mennek el, akiknek magasabb a fizetésük a tapasztalatuk és a szaktudásuk miatt, ezért tárt karokkal várják őket a fejlettebb gazdaságok egészségügyi intézményei.

Fülöp Máté

A kivándorlásnál nagyobb probléma a pályaelhagyás, az orvosok 16 százaléka hagyta el a kórházakat, hogy utána például a gyógyszeriparban folytassák. Azonban megdöbbentő, hogy 40 százalékuk ráadásul olyan területen folytatja, ami nem kapcsolódik végzettségükhöz. Ugyanennyien anyagilag is jobban jártak, hiába maradtak az országhatáron belül, ez azonban azt jelenti, hogy a pályaelhagyók 60 százaléka annak ellenére váltott, hogy nem keres többet.

A tanulmány összegzése felveti, hogy bár a külföldi fizetésekkel nem lehet versenyezni, de egy béremeléssel a hazai pályaelhagyók számát jelentősen lehetne csökkenteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!