szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hvg.hu elérte Bereczky Csongort, aki Pukli István miatt mondott fel a Teleki Blanka Gimnáziumban. Azt mondja, szakmai ügyből politikai üggyé vált és állóháborúvá merevedett a tanárok és a kormány közötti front, és ezen a diákok veszíthetnek.

Januárban még közösen adott interjút az ATV-nek Pukli István és munkatársa, Bereczky Csongor, de Bereczky március végén távozott a Teleki Blanka Gimnáziumból. A Magyar Idők írt szerdán az igazgató és a tanács között kialakult nézeteltérésről, ezért felhívtuk Bereczky Csongort, hogy kikérdezzük a szakítás okáról.

A konfliktus abból fakadt, mondta el, hogy a tanárlázadásnak nevezett tiltakozó akció szakmai ügyből egyre inkább átalakult politikai akcióvá, márpedig a korábban már öt országban oktató angoltanár Bereczky kifejezetten gyakorlatias szakmai változtatások miatt állt a pedagógusok ügye mellé, ezt a politikai fordulatot pedig már nem tudta képviselni.

A március 15-én a kormánynak bocsánatkérésre adott ultimátum például már egy kormánybuktató hangvételű blöff volt, mondja, szerinte ezzel olyan állóháborúvá vált a tanárok és a kormány közötti front, aminek záros határidőn belül nem látszik a vége. Úgy gondolta, hogy ha ez így megy tovább, akkor a gyerekek szenvedik meg az érettségi évében a médiafelhajtást vagy az órák elmaradását.

ATV

Bereczky Csongor szakmai szempontból sem értett egyet mindennel: nem tudott amellé állni, hogy miközben a pedagógus-önértékelési csoport megbukott, Pukli István olyan holland és finn oktatási modelleket tart példának, amelyeknek ez az alapja. Ő azt szeretné, ha olyan oktatási rendszer alakulna ki, amelyben mindenki tudja, hogy mit kell csinálnia, amelyben kicsi a bürokrácia, és olyan gyakorlatiasak a tankönyvek, hogy akár egy magántanuló is fel tud készülni belőlük. Ketté választaná a középiskolai időszakot egy 3 éves időszakra, amely a középszintű érettségiig tartana, innentől folytatnák a diákok szakmai képzésben, vagy az emelt szintű érettségit adó középiskolai képzésben, hogy ne úgy kerüljenek egyetemre, hogy mindjárt mindent pótolni kell, amit a gimnáziumban nem tanultak meg.

Ahogyan a tanár meséli, egy értekezleten mondta el Puklinak a kifogásait, mire az igazgató azt válaszolta neki, hogy ebben az esetben hiteltelenné vált, és mondjon le. Ő pedig megtette, Pukli István pedig aláírta. A dolog azonban nincs lefutva, a diákok szülei aláírásokat gyűjtenek a visszatéréséért, és azt mondja, ha Puklival elásnák a csatabárdot, akkor hajlandó is lenne visszatérni az iskolába.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!