szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sara Sewall amerikai államtitkár arra a kérdésre nem adott egyenes választ, hogy Magyarországot demokráciának tartja-e.

"A demokratikus értékeket nemzedékenként kell megújítani, ez nem mindig egyszerű, mert látjuk, hogy a demagógok hogyan hatnak a legbelső félelmeinkre, ez pedig a normák megsértéséhez vezet" – mondta Sara Sewall, a civil társadalomért, demokráciáért, emberi jogokért felelős amerikai külügyi államtitkár a MÚOSZ székházában tartott csütörtöki eseményen. Az előadáson Coleen Bell és Martonyi János is jelen volt.

Sewall május 25. és 27. között vendégeskedik Magyarországon, ezalatt találkozik a kormány képviselőivel, a civil társadalom prominenseivel és egyes kisebbségi és vallási vezetőkkel.

Az Origo szerint Sarah Sewall arról is beszélt, hogy voltak olyan időszakok, amikor a xenofóbia miatt Amerikában bezárultak az ajtók a bevándorlók előtt; nem büszkék erre, de az ország ezekből megerősödve került ki.

Az államtitkár szerint ma déjá vu-nk lehet, mert a terrorizmus miatt, a 2008-as gazdasági válság után, és a növekvő  migrációs nyomás közepette az Egyesült Államokban és Magyarországon is megjelent az idegenellenesség: Amerikában a latinók, itthon pedig a vallási és nemzetiségi kisebbségek ellen.

Sewall szerint ezek ellen az egyéni szabadságjogok garantálásával, a fékek és ellensúlyok működtetésével lehet tenni.

Beszédében arra is kitért, hogy nem csak a média, hanem az igazságszolgáltatás is lehet célpont. Példaként említette a magyar alkotmánybíróság tagjainak kiválasztását. Hozzátette, hogy a 2014-es választások előtti szabálymódosítások pedig a demokráciára jelentettek kihívást.

Arra a kérdésre viszont nem válaszolt az államtitkár, hogy „Magyarországon demokrácia van-e, vagy nem”.

Diplomatikusan csak annyit mondott, hogy Magyarország régi és megbízható partnere Amerikának. Hozzátette, Magyarország demokrácia marad, de a demokráciát olykor felül kell vizsgálni, a fékek és ellensúlyok elemeinek fenntartásán pedig folyamatosan dolgozni kell.

Lázár János elméletére, miszerint a menekültáradatot Soros György és Barack Obama gerjeszti, azt reagálta:  "Mint az amerikai kormány képviselője, azt mondhatom, hogy ez egy hamis következtetés”.

A Népszabadság tudósítása szerint Sewall előadásában arról is beszélt, hogy az antidemokratikus erők, amelyek a hatalmuk megszilárdításán ügyködnek, nem csupán az Alkotmánybíróságot veszik célba, hanem a szabad sajtót is. Zaklatják a szerkesztőket és az újságírókat, és a médiavállalatok tulajdonosi hátterének egy kézben tartásával igyekeznek befolyásolni a tartalmat.

„Tavaly októberben egy magyar tévécsatorna hírül adta, hogy kormánytisztviselők eligazítást tartottak a vezetőség tagjai között, akiknek megmondták, hogy mely politikusokkal készítsenek interjút, és milyen témákat dolgozzanak fel” – mondta. Bár a csatornát nem nevezte meg, a Hír TV vezérigazgató-helyettese a Kreatívnak épp tavaly októberben nyilatkozott arról, hogy a kormány emberei hetente eligazítást tartottak a szerkesztőségben – jegyzi meg a Népszabadság.

Trócsányi László igazságügyi miniszter is találkozott Sewall-el. A találkozón a miniszter elmondta, hogy Magyarország független, demokratikus jogállam. Trócsányi ezenkívül arról tájékoztatta amerikai tárgyalópartnerét, hogy Magyarországon teljes körű az igazságszolgáltatás függetlensége és az alkotmányosság védelme. A minisztérium által kiadott közlemény szerint a kormány tiszteletben tartja akkor is, ha azokkal nem ért egyet.

A magyar média függetlenségével kapcsolatban Trócsányi arról is igyekezett megnyugtatni az amerikai államtitkárt, hogy Magyarországon a véleménynyilvánítás és a sajtó szabadsága sem szenved csorbát.

Sewall-nek később találkozója lesz több bírával és ügyésszel is, és részt vesz a budapesti International Law Enforcement Academyn egy amerikai finanszírozású korrupcióellenes workshopon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!